Logo
Logo
Logo

31 marca 2022

Jak złapać hakera na gorącym uczynku i uniknąć kolejnego ataku?

Wyobraź sobie, że po miesiącach ciężkiej pracy Twoja firma wreszcie uruchamia swoją wyczekiwaną nową stronę internetową. Jednak zamiast powszechnych pochwał i zachwytów, na które liczyłeś, w ciągu kilku godzin od uruchomienia witryny dochodzi do skoordynowanego cyberataku, który rzuca ją na kolana. Wszystkie Twoje wysiłki zostały zniweczone w mgnieniu oka – a co gorsza, nie masz pojęcia, jak hakerzy zdołali przeniknąć przez Twoje zabezpieczenia. Jak zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji? Przeczytaj kilka wskazówek, jak złapać hakera na gorącym uczynku, aby uniknąć kolejnego niszczącego ataku.

jak_zlapac_hakera_na_goracym_uczynku_cyber360

Spis treści

  1. Kim jest haker?
  2. Jakie są najczęstsze rodzaje ataków hakerskich?
  3. Jak zabezpieczyć się przed atakami hakerów?
  4. Co zrobić kiedy firma zostanie zaatakowana przez hakerów?
  5. Podsumowanie

Kim jest haker?

Z uwagi na szeroką skalę zjawiska oraz coraz większą pomysłowość hakerów, praktycznie wszyscy użytkownicy komputerów, urządzeń mobilnych i internetu są potencjalnie narażeni na ataki. Określenia “hakerzy” używa się w odniesieniu do ludzi, którzy zajmują się łamaniem zabezpieczeń systemu lub sieci, by zyskać kontrolę nad chronionymi danymi innych osób czy instytucji. Ofiarą cyberataku może paść każda osoba, w której życiu obecne są nowe technologie, dlatego też świadomość zagrożenia jest kluczowa, aby móc się przed nim chronić i zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Jakie są najczęstsze rodzaje ataków hakerskich?

Ataki hakerskie mogą być wycelowane zarówno w duże firmy, jak i osoby prywatne. Niestety, ale nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy możesz zostać zaatakowany, dlatego gdy korzystasz z komputerów i urządzeń mobilnych, czy np. chcesz pobrać aplikację na telefon lub zainstalować nowe oprogramowanie, powinieneś zawsze mieć się na baczności. Wiele rodzajów ataków opiera się także na dobrze przemyślanej manipulacji użytkownikiem. Każda podejrzana aktywność, jaką zauważysz, może być dla Ciebie potencjalnym zagrożeniem, najważniejszą zasadą postępowania powinno być więc zachowanie czujności nawet, gdy korzystasz z tak powszechnie znanych aplikacji jak np. sklep Google Play. Jakie rodzaje ataków hakerów są najczęstsze w dobie Internetu? Jak rozpoznać, że możesz mieć do czynienia z cyberprzestępcą?

Fałszywe sieci wi-fi

Jest to metoda nieskomplikowana, lecz bardzo podstępna. Polega na tym, że haker dzięki utworzeniu fałszywego, darmowego hotspota wi-fi zyskuje dostęp do telefonu czy innego urządzenia każdej osoby, która połączy się z jego punktem. Często nazwy sieci tworzonych przez cyberprzestępców mogą łudząco przypominać nazwy popularnych publicznych wi fi, co usypia czujność użytkowników. W ten sposób haker może zdobyć nie tylko prywatne zdjęcia czy wiadomości ofiary, ale i jej loginy i hasła – jeśli konta nie posiadają żadnych dodatkowych zabezpieczeń, cyberprzestępcy mogą w mgnieniu oka przejąć nad nimi kontrolę.

Phishing

Phishingiem nazywamy atak, w którym haker z rozmysłem podszywa się pod inną osobę, firmę lub platformę internetową aby wyłudzić dane osobowe i inne poufne informacje swoich ofiar. Phishing może być przeprowadzony za pośrednictwem poczty elektronicznej, choć cyberprzestępcy często stosują także inne jego warianty, np. vishing, odbywający się podczas rozmowy przez telefon, oraz smishing, wykorzystujący wiadomości SMS. Celem cyberprzestępcy jest skłonienie ofiary, by podała mu swoje dane, loginy czy hasła – gdy to zrobi, oszust zyskuje kontrolę nad jej kontem, w przyszłości może podszyć się również pod nią. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie niebezpieczna, gdyż może się wiązać z podejrzeniem ofiary o bycie sprawcą ataków.

Pharming

Pharming często wykorzystywany jest przez hakerów jako atak komplementarny np. aby uwiarygodnić próbę phishingu. Polega on na tworzeniu fałszywych stron internetowych, najczęściej podszywających się pod banki, social media czy instytucje państwowe. Przekonani, że znajdujemy się np. na stronie urzędu czy stronie logowania w mediach społecznościowych, wpisujemy w wyznaczone pola swoje dane, co pozwala cyberprzestępcy poznać nasze loginy i hasła oraz przejąć kontrolę nad naszym kontem. Bardzo często fałszywe strony są łudząco podobne do oryginalnych, lecz różnią się np. tylko jednym znakiem w adresie URL.

Atak ransomware

Podczas ataku ransomware złośliwe oprogramowanie blokuje użytkownikowi dostęp do zasobów przechowywanych na urządzeniach elektronicznych, np. komputerze czy telefonie. Najczęściej ten typ ataku przeprowadzony zostaje za pośrednictwem poczty elektronicznej: oszuści, podobnie jak przy phishingu i pharmingu, podszywają się pod inne platformy, instytucje lub osoby prywatne, a treść wiadomości może mieć charakter naglący, aby skłonić ofiarę do pochopnego kliknięcia. W załączniku albo linku znajdują się złośliwe programy lub aplikacje na smartfony, które blokują użytkownikowi dostęp do jego danych – odzyskanie go możliwe jest dopiero, gdy hakerzy otrzymają okup.

Pamiętaj, że wymienione ataki hakerskie to jedynie przykłady – do powyższej listy można na bieżąco dopisywać mnóstwo technik oszukiwania i wyłudzania poufnych informacji, które są udoskonalane każdego dnia. Hakerzy mogą stosować także ich połączenia, np. wspomniane już połączenie phishingu i pharmingu. Jeśli zależy Ci na tym, by zasoby przechowywane przez Ciebie na telefonie, komputerze czy innych urządzeniach z których korzystasz były bezpieczne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne, by móc skutecznie powstrzymywać włamania.

Jak zabezpieczyć się przed atakami hakerów?

Świadomość potencjalnego zagrożenia to pierwszy krok do tego, by zagrożenia uniknąć. Pamiętaj, że na ataki cyberprzestępców narażeni są wszyscy użytkownicy komputerów, urządzeń mobilnych czy sieci wi fi, dlatego bardzo ważnym jest, by na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę na ten temat. Informacje o cyberbezpieczeństwie możesz czerpać z wielu źródeł, np. artykułów i książek specjalistycznych czy webinarów.

Regularnie aktualizuj także całe zainstalowane oprogramowanie, aplikacje oraz system operacyjny – dotyczy to także telefonu. Pamiętaj też, by nigdy nie podawać swoich loginów i haseł, nawet jeśli osoba z którą rozmawiasz przez telefon przekonuje Cię, że jest np. pracownikiem banku, urzędu czy policji – wówczas lepszym rozwiązaniem będzie rozłączyć się i samodzielnie zadzwonić na infolinię lub udać się osobiście do najbliższej placówki.

Na szczęście istnieje dużo skutecznych sposobów ochrony przed hakerami, które stosować mogą nawet technologiczni laicy. Na rynku dostępny jest obecnie ogromny wybór produktów i usług, których celem jest zapewnić jak najlepszą ochronę poufnych informacji.

W ofercie Cyber360 znajduje się szeroki zakres usług związanych z cyberbezpieczeństwem. Wsparcie udzielane jest klientom w trybie 24/7, dzięki czemu eksperci mogą szybko pomóc firmie w przypadku awarii, ataku lub innej krytycznej sytuacji. Dodatkowo, Cyber360 proponuje również kompleksowy zestaw usług mających na celu zapobieganie atakom hakerskim, wykrywanie ich oraz naprawę wyrządzonych przez nie szkód.

Znajdziesz wśród nich m.in. dokładne badanie Twojej sieci komputerowej w trakcie audytu, projektowanie sieci oraz zwiększanie ich bezpieczeństwa, dostęp do VPN (virtual private network) i profesjonalną pomoc w dbaniu o cyberbezpieczeństwo całej organizacji w oparciu o sprawdzone technologie. Ogromną zaletą Cyber360 jest również to, że ze wsparcia możesz korzystać zdalnie, co pozwala Ci na dostęp do wysokiej jakości usług z dowolnego miejsca.

Szkolenia cympire

Cyber360 posiada szeroką ofertę szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa dla firm, które pozwolą Ci zyskać cenną wiedzę oraz umiejętności, dostarczone w przystępnej formie. Podczas szkoleń, oprócz zapoznania się z teorią, będziesz mieć także możliwość wziąć udział w symulacjach różnych rodzajów ataków i w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach nauczyć się jak krok po kroku radzić sobie z zagrożeniem.

Zdobyte informacje sprawią, że będziesz mógł lepiej dbać o bezpieczeństwo zasobów przechowywanych w Twojej firmie, dowiesz się jakich błędów związanych z ochroną danych unikać w przyszłości i będziesz bardzo dobrze przygotowany na ewentualne próby włamania przez hakerów. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł również skutecznie chronić swoje prywatne urządzenia, np. telefon czy komputer.

Klucze uwierzytelniające logowania

W ofercie Cyber360 znajdują się także rozwiązania, które mogą chronić Cię przed przejęciem Twojego konta przez osoby będące w posiadaniu Twojego loginu i hasła lub mogą przechwycić kod uwierzytelniający z Twojego telefonu. Klucz Yubikey to fizyczne narzędzie, które służy do autoryzacji logowania – tylko osoba, która ma przy sobie przypisany do konta klucz, może się bezpiecznie dostać do chronionych zasobów. Zabezpieczenie konta za pomocą samego hasła często niestety nie wystarcza, bo po złamaniu go hakerzy są nie do zatrzymania.

Ta metoda uwierzytelniania cechuje się wysokim poziomem skuteczności, gdyż będzie Cię chronić nawet jeśli cyberprzestępca zna Twój login i hasło czy przechwyci kod autoryzacyjny z Twojego telefonu. Zaletami klucza Yubikey są także jego wytrzymałość, wodoodporność oraz poręczność – niewielki rozmiar gwarantuje, że przechowywanie go nie będzie sprawiać Ci kłopotu. Klucze Yubikey mogą być z powodzeniem używane zarówno do ochrony Twojego konta firmowego, jak i kont prywatnych.

Bezpieczeństwo Twoich kanałów komunikacyjnych

Scam, spam, phishing – na te zagrożenia szczególnie narażeni są aktywni użytkownicy różnych kanałów komunikacyjnych. Aby temu zaradzić, powstała nowoczesna platforma Perception Point. Dynamiczne skanowanie wykorzystujące technologię sandbox sprawia, że Perception Point może w czasie rzeczywistym wykrywać i powstrzymywać nawet zaawansowane ataki już na ich najwcześniejszych etapach.

Szeroka skala działania sprawia, że żaden plik czy adres URL w danym kanale komunikacyjnym nie zostaje pominięty podczas skanowania, co zapewnia wysoki poziom skuteczności ochrony i pozwala wykryć nawet najlepiej zamaskowane zagrożenia. Platforma Perception Point jest dopasowana do pracy z wieloma dostarczycielami usług poczty elektronicznej oraz danymi przechowywanymi w chmurze. Dzięki temu elastycznie dopasowuje się do preferowanych przez Ciebie rozwiązań i jest niezwykle wygodna w codziennym użytkowaniu.

Co zrobić kiedy firma zostanie zaatakowana przez hakerów?

Priorytetem dla firm, które mogły paść ofiarami ataku cyberprzestępców, powinno być przede wszystkim to, by zminimalizować straty, jakie zostały już poniesione, oraz jak najszybciej zatrzymać cyberprzestępców. Im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania zaradcze, tym większa szansa na udaremnienie włamania.

Wykrycie ataku na początkowym jego etapie jest możliwe, gdy wybrane przez Ciebie narzędzia zapewniają Ci pełną ochronę w czasie rzeczywistym i na bieżąco wykrywają złośliwe oprogramowanie czy podejrzane pliki i aplikacje. Wielofunkcyjna platforma Cynet360 XDR, dzięki opcji monitorowania objętego ochroną obszaru w trybie 24/7, jest w stanie błyskawicznie zidentyfikować włamanie do sieci firmowej już w początkowej fazie i usunąć złośliwy kod. Dzięki wysokiej automatyzacji procesów reagowania w przypadkach włamań, może bardzo szybko podjąć rekomendowane działania, aby jak najlepiej chronić dane przechowywane w Twojej firmie i powstrzymać hakerów.

Dodatkową korzyścią rozwiązań oferowanych przez Cyber360 jest możliwość dogłębnej analizy przyczyn oraz zakresu ataku. Platforma Cynet XDR na bieżąco analizuje wykryte zagrożenia, ich pochodzenie oraz obszar, który został dotknięty atakiem i informuje o wynikach administratora i pozostałych uprawnionych użytkowników. Dzięki temu zyskujesz cenne informacje o tym, jakie środki zaradcze wprowadzić, by uniemożliwić hakerom powtórzenie włamania oraz jakie pliki i ich lokalizacje są szczególnie narażone na atak. Ta wiedza pozwoli Ci lepiej chronić zasoby firmy w przyszłości.

Podsumowanie

Ochrona poufnych informacji przed cyberatakami powinna być priorytetem dla każdego, kto korzysta z jakichkolwiek urządzeń elektronicznych  – nigdy nie możesz mieć pewności, kto znajduje się po drugiej stronie i jakie ma wobec Ciebie zamiary. Zapobieganie atakom oraz minimalizowanie wyrządzonych przez nie szkód jest kluczowe, gdy zależy Ci na bezpieczeństwie przechowywanych w Twojej firmie danych i Twoich osobistych urządzeń, jak np. komputery czy smartfony.

Kompleksowe rozwiązania oferowane przez Cyber360 pozwalają chronić poufne informacje w trybie 24/7, wykrywać włamania już na ich najwcześniejszych etapach oraz zdobywać wiedzę i umiejętności niezbędne, by zapobiegać atakom. Eksperci Cyber360 starają się, abyś mógł liczyć na szeroki zakres ochrony przed wszystkimi zagrożeniami, zapewniany przez wysokiej jakości narzędzia.

Szukasz rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa dla swojej organizacji, sprawdź naszą ofertę.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo