Logo
Logo
Logo

20 października 2022

Ataki hakerskie na konto Microsoft Teams – jak się przed nimi zabezpieczyć?

Microsoft Teams to platforma, która cieszy się obecnie dużą popularnością zarówno wśród przedsiębiorców czy sektora publicznego, jak i osób prywatnych. Znaczenie Microsoft Teams w codziennym życiu wielu ludzi znacznie wzrosło w trakcie pandemii COVID-19, gdy wiele zakładów pracy, szkół czy uczelni, a także programistów i specjalistów IT, było zmuszone przenieść się do przestrzeni wirtualnej, by unikać kontaktu bezpośredniego. Obecnie Microsoft może pochwalić się ponad 270 milionami aktywnych użytkowników na całym świecie.

Niestety, Twoje konto Microsoft, podobnie jak wszystkie inne Twoje konta i profile w podobnych serwisach, może stać się celem hakerów. Z jakimi zagrożeniami bezpieczeństwa możesz mieć do czynienia jako użytkownik Microsoft Teams, z czego one wynikają, i jak się przed nimi skutecznie chronić? Podpowiadamy!

Ataki_hakerskie _na_konto_Microsoft_Teams_cyber360

Spis treści

  1. Microsoft Teams – jak możesz z niego korzystać?
  2. Microsoft Teams na celowniku hakerów
  3. Czy korzystanie z Microsoft Teams jest bezpieczne?
  4. Jak dbać o zabezpieczenia konta Microsoft przed atakami?
  5. Podsumowanie

Microsoft Teams – jak możesz z niego korzystać?

MS Teams dostępny jest jako część pakietu biurowego Microsoft 365 (dawniej Office 365), zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. W ramach różnych pakietów Microsoft 365, oprócz aplikacji Teams, możesz również korzystać z innych aplikacji, takich jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook czy usługi chmury. Pakiet Microsoft 365 dostępny jest w sklepie Microsoft Store, w wersji na komputery (stacjonarne i laptopy), a także smartfony i tablety.

Wielofunkcyjność pakietu Microsoft 365 oznacza, że jest on bardzo atrakcyjną opcją dla wszystkich, którzy lubią przechowywanie swoich danych w jednym miejscu oraz potrzebują dostępu do nich niezależnie od tego, w jakim miejscu aktualnie przebywają.

Wideokonferencje

Za pośrednictwem Microsoft Teams prowadzenie wideokonferencji czy spotkań online jest niezwykle proste. W ten sposób możesz rozmawiać z osobami na całym świecie w czasie rzeczywistym bez konieczności wychodzenia z domu czy biura, a do realizacji połączenia wystarczy jedynie urządzenie ze stabilnym dostępem do internetu. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy na dojazd lub zakwaterowanie, pomaga również w znalezieniu dogodnego terminu dla wszystkich uczestników – zwłaszcza, gdy przebywają oni w znacznie oddalonych od siebie miejscach, a nawet w różnych krajach.

Rozmowy o pracę

Za pomocą Microsoft Teams możesz także z powodzeniem przeprowadzać rozmowy o pracę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich użytkowników, gdyż pozwala rekruterom spotkać się z kandydatami bez konieczności przyjazdu do siedziby firmy. Każdy kandydat może połączyć się z dowolnego, dogodnego dla siebie miejsca. Zdalna rozmowa rekrutacyjna jest także komfortowa dla wszystkich, którzy planują przeprowadzkę i szukają pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania. Połączenie się za pomocą Microsoft Teams będzie dużo łatwiejsze niż daleki dojazd do firmy, jest także obarczone mniejszym ryzykiem opóźnień, które mogłyby wynikać z przyczyn niezależnych od obu stron.

Lekcje online

Platforma Microsoft Teams stała się również szczególnie popularna wśród szkół i uniwersytetów, które w trakcie pandemii COVID-19 zaczęły aktywnie korzystać z niej w celu prowadzenia zajęć zdalnych. Lekcje online, oprócz umożliwienia nauki w trakcie pandemii, mogą również angażować uczniów i studentów w aktywności takie jak np. burze mózgów w oddzielnych „pokojach”, pokazywanie prezentacji multimedialnych czy wspólne wykonywanie ćwiczeń. Za pomocą Microsoft Teams możesz również szybko udzielić grupie dostępu do materiałów dydaktycznych.

Microsoft Teams na celowniku hakerów

Konto na Microsoft Teams, podobnie jak wszystkie inne Twoje profile online, może prędzej czy później stać się obiektem zainteresowania hakerów. Firma Microsoft wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu, umożliwiając swoim klientom korzystanie z ochrony przed atakami cyberprzestępców, jaką zapewnia Microsoft Defender. O bezpieczeństwo swojego konta Microsoft możesz również zadbać samodzielnie, korzystając z zewnętrznego oprogramowania. Z jakimi rodzajami zagrożeń możesz się zetknąć i co należy o nich wiedzieć? Wyjaśniamy!

Czy korzystanie z Microsoft Teams jest bezpieczne?

Platforma Microsoft Teams jest częścią pakietu biurowego Microsoft. Oznacza to, że oprócz możliwości hostowania i uczestniczenia w spotkaniach online, posiadając pakiet Microsoft 365 możesz również korzystać z połączonych narzędzi online, takich jak edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne, notatnik lub przechowywanie danych na dysku w chmurze. Rozwiązania tego typu są szczególnie przyjazne pracy zdalnej lub hybrydowej, która w czasie pandemii COVID-19 stała się dla wielu firm koniecznością.

Każdy pakiet biurowy jest zatem zbiorem funkcji, które pozwalają na korzystanie z tych samych zasobów w różnych celach. Wirtualne zasoby mają również tę zaletę, że korzystanie z nich jest możliwe z każdego miejsca, potrzeba jedynie połączenia z internetem oraz urządzenia, na którym zalogujesz się na swoje konto. Choć uniwersalność pakietów biurowych typu Microsoft 365 jest bardzo wygodna dla użytkowników, może ona bardzo łatwo stać się źródłem największego zagrożenia w rękach cyberprzestępców. Uzyskanie dostępu do konta jest bowiem równoznaczne z uzyskaniem dostępu do wszystkich przechowywanych na nim danych.

Świadomość zagrożeń nie powinna jednak być powodem do strachu, lecz motywacją do podjęcia działań w zakresie cyberbezpieczeństwa firmy . Wiedza o tym, jak działają cyberprzestępcy jest kluczowa dla skutecznej ochrony przed atakami. Dlatego też należy na bieżąco aktualizować swoje wiadomości i utrzymywać pełną kontrolę nad wypełnianiem standardów bezpieczeństwa przez wszystkich pracowników (oraz samemu ich przestrzegać!).

Zagrożenia socjotechniczne

Platformy takie jak Microsoft Teams, oprócz klasycznych włamań, mogą również stać się dla cyberprzestępców polem do przeprowadzania ataków opartych na socjotechnice. Są to ataki, w których hakerzy opierają swoje działania na manipulacji ofiarami i ich zachowaniem w celu osiągnięcia własnych korzyści – zazwyczaj wyłudzenia lub kradzieży wrażliwych danych. Manipulacje socjotechniczne mogą przybierać różne formy i rodzaje. Są one szczególnie niebezpieczne, gdyż do ich przeprowadzenia nie jest konieczne specjalistyczne oprogramowanie ani wiedza w zakresie nowych technologii. Wystarczy jedynie umiejętne wywarcie wpływu na ofiarę.

Posiadacze kont Microsoft również mogą stać się celem ataków socjotechnicznych. Hakerzy mogą w ten sposób np. próbować przejąć ich konta, zainfekować ich urządzenia za pomocą złośliwego oprogramowania czy skłonić ich do przekazania wrażliwych danych i informacji. Jednym ze sposobów na przeprowadzenie tego typu ataków jest podszywanie się przez cyberprzestępców pod inne podmioty lub osoby, które ofiara darzy zaufaniem, np. współpracowników, przełożonych czy przedstawicieli organów władzy lub ścigania.

Jak cyberprzestępcy uwiarygadniają swoje ataki?

Platforma Microsoft Teams, choć ma mnóstwo zalet, w rękach hakerów może stać się narzędziem do przeprowadzenia ataku socjotechnicznego. Interesującym przykładem tego zjawiska są przeprowadzone przez Dariusa Povilaitisa testy bezpieczeństwa opisane na portalu CyberNews, które ujawniają poziom podatności użytkowników Microsoft 365 na socjotechnikę. Zgodnie z ustaleniami Povilaitisa, cyberprzestępcy mogą założyć konto Microsoft w celu podszycia się pod inne osoby, a ich rozmówcy będą przekonani, że rozmawiają np. ze swoimi przełożonymi, jeśli nie zweryfikują tożsamości rozmówcy. W ten sposób mogą oni dokonać wyłudzenia poufnych danych i informacji, nie posiadając żadnego specjalistycznego oprogramowania.

Informacje, które mogą posłużyć do podszycia się pod inne osoby, mogą zostać uzyskane bardzo łatwo. Wiele danych na temat np. struktury organizacji danej firmy, jej powiązań z innymi firmami czy nawet konkretnych pracowników można znaleźć w pierwszej kolejności za pomocą publicznie dostępnych źródeł, takich jak np. LinkedIn, inne portale społecznościowe lub firmowe strony internetowe. Wszystkie zamieszczone tam informacje, choć mogą być niezbędne z punktu widzenia kreowania wizerunku marki lub marketingu, mogą również stać się środkiem do uwiarygodnienia oszustwa socjotechnicznego.

Jak dbać o zabezpieczenia konta Microsoft przed atakami?

Dbanie o odpowiedni poziom zabezpieczeń Twojego konta Microsoft jest jednym ze sposobów skutecznej prewencji ataków hakerskich. Każdy z nas, niezależnie od czynników zewnętrznych, może stać się celem ataku, dlatego należy zawsze być dobrze przygotowanym na odparcie ewentualnych zagrożeń i dbać o szczelność swojej infrastruktury zabezpieczeń.

Dobrym pomysłem dla firm każdej wielkości jest outsourcing usług w zakresie cyberbezpieczeństwa – nie musisz wówczas zakładać ani samodzielnie koordynować pracy osobnego działu, gdyż możesz liczyć na zewnętrze wsparcie programistów i specjalistów IT. Różnorodne rozwiązania i usługi Cyber360 umożliwiają Ci pełną kontrolę nad objętym ochroną obszarem w trybie całodobowym, dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

Dlaczego warto zaufać Cyber360? Sprawdź sam!

Klucz Yubikey

Klucz Yubikey jest fizycznym narzędziem, które służy do weryfikacji tożsamości w tzw. logowaniu dwuetapowym. 2FA (Two-factor-authentification) jest sposobem na zabezpieczenie konta przed przejęciem lub włamaniem, gdy osoby trzecie wejdą w posiadanie Twojego loginu i hasła. Jest to rozwiązanie cechujące się wysokim stopniem skuteczności i popularne wśród użytkowników na całym świecie. Drugi etap logowania, np. kod potwierdzający z podpiętej aplikacji czy SMS-a, ma na celu ochronę wrażliwych danych przechowywanych na koncie przed nieuprawnionym dostępem.

Klucz Yubikey to doskonała ochrona przed atakami opartymi na socjotechnice. Nawet jeśli hakerzy uśpią czujność ofiary i skłonią ją do udostępnienia danych logowania, podpięcie do konta Microsoft klucza Yubikey skutecznie powstrzyma ich przed przejęciem go. Dopóki hakerzy nie są w posiadaniu fizycznego klucza uwierzytelniającego, nie będą w stanie uzyskać dostępu do chronionych zasobów. Jest to zatem skuteczna ochrona przed opartymi na socjotechnice atakami phishingowymi czy whalingowymi, zapobiega również BEC (Business Email Compromise).

Do korzystania z klucza Yubikey nie jest konieczne żadne specjalistyczne oprogramowanie, wystarczy, by Twoje urządzenia posiadały wejście USB, do którego można wprowadzić klucz. Jest to zatem bardzo wygodne i proste rozwiązanie o niezwykle wysokim poziomie skuteczności. Klucz Yubikey jest niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, co znacznie ułatwia jego przechowywanie i transport.

PerceptionPoint

Ze wsparciem platformy PerceptionPoint możesz mieć pod kontrolą bezpieczeństwo swoich kanałów komunikacji, w tym także poczty w pakiecie biurowym Microsoft 365. Za pośrednictwem elektronicznych komunikatorów czy poczty e-mail cyberprzestępcy mogą usiłować przeprowadzić atak phishingowy lub zainfekować urządzenia ofiar za pomocą złośliwego oprogramowania.

Złośliwe oprogramowanie może zostać załączone do wiadomości w formie pliku, lub ukrywać się pod zawartym w jej treści odnośnikiem. Dzięki szybkiemu skanowaniu w czasie rzeczywistym możesz liczyć na błyskawiczne wykrywanie zagrożeń – ochrona nie powoduje żadnych opóźnień w komunikacji. Nie musisz także głowić się nad podejrzaną zawartością wiadomości, ponieważ PerceptionPoint wykrywa naruszenia bezpieczeństwa automatycznie, i pozwala odróżnić bezpieczną zawartość od tej, która stanowi dla Ciebie zagrożenie.

Zaletą PerceptionPoint jest również to, że możesz objąć ochroną również Twoje dane w chmurze Microsoft OneDrive. Z zasobów w zintegrowanej chmurze korzysta mnóstwo użytkowników Microsoft Teams, gdyż jest to niezwykle wygodne i pozwala na szybki i łatwy dostęp do przechowywanych tam plików w trakcie spotkań online. Niestety, chmura również może stać się celem ataków cyberprzestępców, dlatego integracja ochrony to bardzo dobre rozwiązanie dla osób i organizacji korzystających z obu tych usług.

Szkolenia Cympire

Wiedza na temat zagrożeń i efektywnej ochrony przed nimi jest równie istotna, jak profesjonalne oprogramowanie zabezpieczające. Usługi szkoleniowe, kursy czy warsztaty dla użytkowników pakietu Microsoft 365 to doskonały sposób na upewnienie się, że posiadają oni odpowiednie umiejętności i kompetencje, które pozwolą im rozpoznać potencjalne zagrożenie oraz poradzić sobie z jego skutkami.

W trakcie szkoleń Cympire uczestnicy wezmą udział zarówno we wprowadzeniu o charakterze teoretycznym, jak i w ćwiczeniach praktycznych. Połączenie tych dwóch opcji zapewni doskonałe przygotowanie na realne zagrożenie bezpieczeństwa firmy. Platforma szkoleniowa doskonale imituje środowisko zewnętrzne i pozwala na przeprowadzenie nawet kilkudziesięciu różnych scenariuszy ataków. Rozwiązania oparte na symulacji są nieocenioną pomocą w treningu umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

Wiedza na temat cyberzagrożeń pozwoli również na efektywniejszą prewencję ataków opartych na socjotechnice. Osoba świadoma potencjalnego zagrożenia będzie dużo bardziej uważna, gdy otrzyma podejrzaną wiadomość, i mniej skłonna do tego, by zbagatelizować swoje podejrzenia. Jest to niezwykle istotna umiejętność, która może okazać się bezcenna podczas obsługi firmowego konta Microsoft.

Podsumowanie

Posiadanie konta Microsoft Teams wiąże się z wieloma korzyściami. Niestety, użytkując pakiet Microsoft 365 możesz znaleźć się na celowniku cyberprzestępców, dlatego jeśli chcesz cieszyć się funkcjami, które oferuje Teams, powinieneś zadbać o odpowiednie zabezpieczenia Twoich danych. Narzędzia Cyber360, pozwalają chronić Twoje konto Microsoft na wielu różnych płaszczyznach, co gwarantuje wysoki poziom infrastruktury zabezpieczeń bez konieczności instalacji dodatkowego, zewnętrznego oprogramowania.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo