Logo
Logo
Logo

29 marca 2022

Jak skutecznie ochronić firmę przed atakiem ransomware?

W dobie Internetu i przechowywania coraz większej ilości danych w formie cyfrowej, ochrona przed atakami hakerskimi to podstawa bezpieczeństwa w sieci każdego przedsiębiorstwa. Każda organizacja może prędzej czy później znaleźć się na celowniku hakerów, dlatego warto regularnie poszerzać swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, by móc się szybko i skutecznie ochronić w ryzykownej sytuacji. Kradzież wrażliwych informacji bądź zablokowanie dostępu do nich to bardzo często stosowane formy ataku, mające na celu zmuszenie firmy do zapłaty okupu lub innego działania na korzyść hakerów (oraz, niestety, niekorzyść ofiar).

W tym artykule dowiesz się czym jest atak ransomware, jakie może mieć skutki oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

czymjestatakransomware

Spis treści

  1. Co to jest ransomware?
  2. Jak rozpoznać atak ransomware?
  3. Kto może paść ofiarą ataku ransomware?
  4. Czy dostępne na rynku oprogramowania chronią przed ransomware?
  5. Jak skutecznie chronić organizację przed ransomware?
  6. Szkolenia które przygotują Twoją firmę na ransomware
  7. Czym jest usługa CyberDefender
  8. Podsumowanie

Co to jest ransomware?

Ransomware to jeden z rodzajów złośliwego oprogramowania, wykorzystywanego przez cyberprzestępców w celu uzyskania okupu. Samo określenie „ransomware” jest kombinacją angielskich słów ransom, oznaczającego okup, oraz software, oznaczającego oprogramowanie. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje użytkownikowi dostęp do danych przechowywanych na zaatakowanym urządzeniu, i jest dodatkowo zabezpieczone przed samodzielnym usunięciem. Jest to duże utrudnienie zwłaszcza dla tych firm, które korzystają z pomocy jedynie wewnętrznych zasobów.

Jak rozpoznać atak ransomware?

Zablokowanie dostępu do danych przechowywanych w formie cyfrowej bądź groźba ich upublicznienia to dość powszechne sposoby na szantażowanie przedsiębiorstw i wymuszanie zapłaty okupu. Ten typ ataku może przybierać różnorodne formy, dlatego warto zawsze mieć się na baczności, aby nie dać hakerom szansy na uśpienie swojej czujności. Najczęściej atak poprzez oprogramowanie ransomware przeprowadzany jest przy użyciu poczty elektronicznej: pracownik firmy otrzymuje od oszustów e-mail, w którym złośliwe oprogramowanie znajduje się albo w załączniku, albo prowadzi do niego zamieszczony w treści wiadomości link.

Powszechnie stosowaną przez oszustów techniką mającą na celu wywarcie na ofierze presji do podjęcia pożądanego działania jest podszycie się pod bank, sklep internetowy lub inną wiarygodną platformę czy instytucję. Wiadomość może zawierać bardzo niepokojącą treść, np. ostrzeżenie o włamaniu na konto użytkownika. Informacje te są oczywiście fałszywe, lecz sposób w jaki zostały skonstruowane wywołują u odbiorcy strach lub panikę – hakerzy dobrze wiedzą, że silny lęk wyłącza czujność. Kliknięcie w załącznik lub link z wiadomości prowadzi wówczas do pobrania i instalacji złośliwego oprogramowania, które blokuje użytkownikowi dostęp do danych przechowywanych w urządzeniu.

Gdy blokada nie jest zbyt zaawansowana, osoba której urządzenie padło celem ataku może być w stanie złamać ją samodzielnie, jeśli posiada wystarczającą wiedzę oraz umiejętności. Niestety, w pozostałych przypadkach konieczne może się okazać skorzystanie z profesjonalnego oprogramowania lub wsparcia specjalisty. Optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie swoich danych, jest umiejętne połączenie prewencji oraz szybkiej reakcji na pojawiające się zagrożenia. To, czego potrzebujesz to wielofunkcyjne narzędzia cyber, które sprawdzą się rewelacyjnie zarówno wtedy, gdy chcesz skutecznie zapobiegać atakom ransomware, jak i wtedy, gdy zależy Ci na błyskawicznej minimalizacji szkód, które hakerzy zdążyli już wyrządzić Twojemu biznesowi.

Kto może paść ofiarą ataku ransomware?

Niezwykle ważnym aspektem ataków ransomware, oprócz technologicznego, jest aspekt psychologiczny. Ofiara w tym przypadku osoby reprezentujące dane przedsiębiorstwo, które utraciły dostęp do ważnych lub poufnych informacji, podejmują kroki odzyskania danych samodzielnie. To duży błąd. Nigdy nie można prowadzić rozmów z hakerami samodzielnie. W efekcie jesteśmy dużo bardziej skłonni do dostosowania się do żądań szantażystów, zwłaszcza gdy nie potrafimy poradzić sobie z odzyskaniem dostępu do plików samodzielnie.

Ofiarą cyberataku może paść każda organizacja, nawet najbardziej czujna i zorientowana w najnowocześniejszych technologiach bez odpowiedniej ochrony osoba – wszyscy użytkownicy komputerów, smartfonów czy innych urządzeń mobilnych są na to w mniejszym lub większym stopniu narażeni. Niestety, często sytuacje w których jesteśmy zmęczeni czy działamy w pośpiechu bardzo sprzyjają cyberprzestępcom, gdyż w takich chwilach jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania pochopnych decyzji, nie mamy także czasu lub energii by dokładnie je przemyśleć. Dopiero po fakcie orientujemy się, że mogliśmy paść ofiarami ataku: wtedy pozostaje nam tylko próbować jak najszybciej zminimalizować wywołane nim szkody, odzyskać pełny dostęp do swoich urządzeń i skutecznie zabezpieczyć się przed podobnymi incydentami w przyszłości.

Z tego powodu każdy użytkownik nowych technologii powinien zapoznać się z podstawami bezpieczeństwa w sieci (oprogramowanie ransomware nie jest jedynym!) i w miarę możliwości na bieżąco aktualizować swoją wiedzę, by móc zredukować do minimum ryzyko padnięcia ofiarą ataku cyberprzestępców. Wskazane jest także ignorowanie oraz usuwanie wszystkich budzących podejrzenia wiadomości oraz logowanie się na swoje konta wyłącznie po samodzielnym wpisaniu adresu URL danej witryny. Jest to szczególnie istotne dla właścicieli oraz pracowników małych i dużych przedsiębiorstw, w których przechowywane są również poufne dane klientów.

Czy dostępne na rynku oprogramowania chronią przed ransomware?

Istnieje wiele programów, które twierdzą, że chronią Cię przed oprogramowaniem ransomware, ale tak naprawdę nie są one skuteczne. Oprogramowanie ransomware nieustannie ewoluuje i staje się coraz bardziej wyrafinowane, a większość programów dostępnych na rynku nie jest w stanie dotrzymać mu kroku. Więc w rzeczywistości jesteś zdany na siebie, jeśli chodzi o ochronę przed ransomware.

Najlepszą i stosunkowo szybką rzeczą, jaką możesz zrobić, to upewnić się, że masz dobry system tworzenia kopii zapasowych. Jeśli komputer zostanie zainfekowany ransomware, możesz po prostu przywrócić swoje pliki z kopii zapasowej – o ile ją posiadasz… I oczywiście, zawsze bądź ostrożny z otwieraniem wiadomości e-mail lub klikaniem na linki z nieznanych źródeł, ponieważ w ten sposób dochodzi do większości infekcji ransomware.

To jednak rozwiązania na krótką metę.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań programowych, które rzekomo chronią użytkowników przed atakami ransomware. Jednak większość z tych rozwiązań to tylko tymczasowe poprawki, a gdy tylko pojawi się zaktualizowana wersja ransomware, użytkownicy są ponownie narażeni na atak.

Czy to oznacza, że nie ma dla nas ratunku przed ransomware?

W sprawach cyberbezpieczeństwa, warto patrzeć długoterminowo. Koszt ochrony danych i infrastruktury przed cyberatakami to nie wydatek, a inwestycja!

Istnieją rozwiązania długoterminowe, takie jak zarządzane usługi bezpieczeństwa, które mogą zapewnić stałą ochronę przed oprogramowaniem ransomware i innymi zagrożeniami. Usługi zarządzania bezpieczeństwem są zazwyczaj droższe niż rozwiązania oparte na oprogramowaniu, ale zapewniają większy spokój ducha – systemy są zawsze chronione przed najnowszymi zagrożeniami.

Jak skutecznie chronić organizację przed ransomware?

Aby mieć pewność, że Twoja ochrona przed cyberprzestępcami jest efektywna, oprócz zachowania ostrożności w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości powinieneś zastanowić się również nad zakupem profesjonalnego oprogramowania, które zapewni Tobie i Twojej firmie optymalny poziom bezpieczeństwa. Wielofunkcyjna platforma Cynet XDR dostarczona przez Cyber 360 umożliwia działanie na kilku różnych płaszczyznach: zapobiega atakom hakerskim, wykrywa aktualne zagrożenia oraz bada i minimalizuje wywołane przez nie szkody. Dzięki temu możesz liczyć na kompleksową ochronę swoich danych w każdym momencie. Dlaczego powinieneś wybrać właśnie Cynet XDR?

Wielofunkcyjność i wygoda użytkowania

Cynet XDR to odpowiedź na potrzeby firm, które szukają uniwersalnych i zorientowanych na wygodę użytkownika narzędzi mających na celu dbanie o bezpieczeństwo narażonych na wykradnięcie danych. Wielofunkcyjność Cynet XDR sprawia, że nie jest konieczne inwestowanie w kilka różnych programów ochronnych, aby uzyskać pełną ochronę przed atakami ransomware oraz ich ewentualnymi konsekwencjami. Dzięki temu masz pewność, że przechowywane przez Twoją firmę poufne dane są bezpieczne przez cały czas dzięki jednemu, kompleksowemu rozwiązaniu łączącemu działania prewencyjne z naprawczymi.

Uniwersalność i wielopłaszczyznowość sprawia, że wszystkie funkcje Cynet XDR są wobec siebie komplementarne, a Ty zyskujesz całościowy i szczegółowy obraz aktualnej sytuacji dostępny w jednym miejscu. Wpływa to pozytywnie na Twoją wygodę i komfort użytkowania, a korzystanie z Cynet XDR jest dzięki temu proste i intuicyjne.

Ochrona w czasie rzeczywistym

Cynet XDR posiada szeroki wachlarz możliwości działania, które zapewniają Twojej firmie pełną ochronę w czasie rzeczywistym. Dzięki temu jest w stanie wykryć już pierwsze oznaki pojawienia się na Twoich urządzeniach złośliwych programów czy aplikacji. Filtrowanie plików w czasie rzeczywistym pomaga wcześnie wykryć potencjalne zagrożenia, dzięki czemu podejrzane oprogramowanie zostaje od razu zauważone przez Cynet XDR i w efekcie nie uzyskuje dostępu do danych przechowywanych przez Twoją firmę.

Ponadto, Cynet XDR umożliwia także odnalezienie ukrytego oprogramowania ransomware za pomocą tzw. technologii podstępu: umieszczania plików-przynęt w lokalizacjach, do których cyberprzestępcy zazwyczaj usiłują się dostać. Dzięki temu możesz szybko i efektywnie pozbyć się oprogramowania ransomware, o którego obecności na Twoim urządzeniu nie miałeś wcześniej pojęcia, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa danych przechowywanych w Twojej firmie.

Wysoko rozwinięte narzędzia analityczne

Dzięki rozbudowanemu systemowi analiz, Cynet XDR może na bieżąco monitorować całościowy obraz sytuacji, gdy dojdzie do ataku ransomware. Każdy atak jest dogłębnie analizowany i badany, aby jak najszybciej odkryć jego przyczynę, obszar który został nim dotknięty i poczynione przez cyberprzestępców szkody. Wyniki analiz są niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa firmy i działań ochronnych, jakie zostaną podjęte w przyszłości.

Ponadto, platforma ta jest na bieżąco udoskonalana i wzbogacana o wyniki przeprowadzanych analiz, co pozwala jej wciąż się rozwijać i wykrywać większą liczbę potencjalnych zagrożeń. Dzięki tej technologii Cynet XDR jest także bardzo elastyczny i może coraz lepiej dostosowywać się do Twoich indywidualnych potrzeb, co w dłuższej perspektywie bardzo pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.

Wysoki poziom automatyzacji

Zaletą Cynet XDR jest wysokie zautomatyzowanie mechanizmów wykrywania i reagowania na potencjalne zagrożenia, co ogranicza do minimum konieczność kontrolowania i sprawdzania bezpieczeństwa poufnych informacji w sieci firmowej przez użytkownika. Dzięki temu niemal natychmiast po wykryciu i rozpoczęciu eliminacji szkód wyrządzonych przez atak ransowmare, Cynet XDR uruchamia również rozbudowane mechanizmy diagnostyczne celem znalezienia odpowiedzi na pytania o przyczynę i pełen zakres ataku. Jest to ogromna zaleta, ponieważ zatrzymanie ataku hakerskiego nie wymaga interwencji użytkownika, co pozwala zaoszczędzić czas i jak najwcześniej podjąć walkę z zagrożeniem.

Wysoki poziom automatyzacji stanowi duże udogodnienie, zwłaszcza dla osób zapracowanych bądź niebędących specjalistami w dziedzinie nowych technologii, gdyż pozwala utrzymać stabilny poziom ochrony danych nawet laikom. Dzięki temu jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dużych, renomowanych firm, jak i niewielkich, rozwijających się przedsiębiorstw.

Błyskawiczna reakcja

Gdy zachodzi podejrzenie, że Twoja firma mogła stać się celem ataku ransomware, kluczowa jest szybkość reakcji – im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania zaradcze, tym większa szansa na ograniczenie zasięgu wyrządzonych szkód do minimum. Cynet XDR wychodzi naprzeciw tej konieczności: dzięki temu, że zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym, może na bieżąco monitorować potencjalne zagrożenia i bardzo szybko wykrywać pierwsze oznaki, że doszło do ataku ransomware. Jest to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji, obejmującemu także błyskawiczne reagowanie na aktualne zagrożenia.

Wczesne wykrycie zagrożenia pozwala zatrzymać hakerów, zanim całkowicie utracisz dostęp do swoich danych przez ataki ransomware. Cynet XDR jest w stanie powstrzymać nawet bardzo zaawansowany i skrupulatnie przygotowany atak. Jego dodatkową zaletą jest to, że posiada opcję tworzenia niestandardowych procedur reagowania, dopasowanych do indywidualnych potrzeb wszystkich klientów. Oznacza to, że możesz zbudować lub zastosować własne polecenia i skrypty, które umożliwią korzystanie z jeszcze szerszego wachlarza działań zaradczych i naprawczych w sytuacji, gdy zagrożenie zostanie wykryte.

Szkolenia, które przygotują Twoją firmę na ransomware

Cyber360 posiada rozbudowaną ofertę produktów i usług chroniących przed różnego rodzaju atakami ransomware i innymi rodzajami ataków hakerskich. Oprócz wielofunkcyjnej platformy Cynet XDR możesz skorzystać także z oprogramowania dostosowanego do różnych systemów operacyjnych oraz szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa z zastosowaniem platformy Cyberbit Range, które nauczą Cię rozpoznawać potencjalne zagrożenia oraz pozwolą Ci poznać tajniki ochrony przed atakami hakerskimi. W efekcie zyskasz niezwykle cenną wiedzę i umiejętności, dzięki którym będziesz mógł znacznie zwiększyć poziom zabezpieczeń w Twojej firmie.

Podczas szkoleń eksperci Cyber360 w przystępny sposób zaprezentują Ci informacje związane z tematem cyberbezpieczeństwa, będziesz także mógł wziąć udział w kontrolowanej symulacji ataku, aby móc zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Cyber360 oferuje zróżnicowane pod kątem poziomu trudności scenariusze ataków, które pozwolą Ci bardzo dobrze przygotować się na realne ryzykowne sytuacje w przyszłości. Dzięki temu nauczysz się szybkiego reagowania na zagrożenia i rozpoznawania ich – jest to niezwykle cenna umiejętność, która pomoże Ci także skutecznie chronić Twoje prywatne dane w codziennym życiu. Szkolenia Cyber360 przeznaczone są nie tylko dla przedsiębiorców, ale i uczelni i innych centrów edukacyjnych, pracowników instytucji publicznych oraz dostarczycieli produktów i usług z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Czym jest usługa CyberDefender

Wysokiej jakości ochronę przed atakami ransomware może zapewnić Twojej firmie również usługa CyberDefender. Jest to bardzo elastyczne, kompleksowe rozwiązanie dedykowane wszystkim, którzy chcą jak najlepiej chronić swoje systemy i sieci przed włamaniami. Podobnie jak Cynet XDR, CyberDefender skupia się na aktywnym zapobieganiu zagrożeniom, wykrywaniu ich gdy hakerom uda się zinfiltrować dany system lub sieć oraz zautomatyzowanych działaniach naprawczych. Jego wielofunkcyjność to ogromna zaleta, gdyż pozwala Ci cieszyć się pełną ochroną i wysokim poziomem bezpieczeństwa poufnych danych dzięki jednej usłudze.

CyberDefender jest w stanie wyłapywać potencjalne zagrożenia, skanując na bieżąco zawartość Twojej poczty elektronicznej, monitorując komputery i serwery, zachowania użytkowników oraz przechowywane przez Twoją firmę pliki. Dzięki temu jest w stanie skutecznie zapobiegać nie tylko cyberatakom z zewnątrz, ale i tym pochodzącym z wewnątrz. Po wykryciu zagrożenia CyberDefender błyskawicznie uruchamia wysoce zautomatyzowane procesy naprawcze, aby jak najszybciej powstrzymać atak i zapobiec dalszym szkodom. Ponadto, wyposażony jest również w wysokiej jakości narzędzia diagnostyczne, które identyfikują przyczynę ataku i określają jego zakres. Dzięki wielokierunkowemu działaniu ryzyko utraty dostępu do poufnych danych może zostać wyeliminowane bardzo szybko, a Twoje zasoby pozostają w pełni chronione.

Podsumowanie

Rosnąca liczba danych przechowywanych w formie cyfrowej łączy się z rosnącym ryzykiem utraty dostępu do ważnych informacji na skutek działań hakerów. Każdy z nas jest mniej lub bardziej narażony na stanie się celem ataku hakerów czy bycie ofiarą crypto ransomware, dlatego dbanie o cyberbezpieczeństwo powinno być priorytetem nie tylko firm, ale i wszystkich osób korzystających z urządzeń elektronicznych i internetu. Ochrona przed atakiem ransomware jest możliwa, lecz aby była skuteczna, musi być jak najbardziej kompleksowa i dopasowana do Twoich potrzeb. Sam program antywirusowy może być niewystarczający dla takich cyber niebezpieczeństw jak oprogramowanie szyfrujące, złośliwe aplikacje, czy inne szkodliwe oprogramowanie, które może „sprzyjać” zainfekowaniu systemu.

Wielofunkcyjne oprogramowanie dostarczane przez Cyber360 spełnia wszystkie te warunki, pozwalając Ci cieszyć się wysokim poziomem ochrony Twoich danych przez całą dobę. Dzięki swojej elastyczności i zorientowaniu na komfort użytkownika nie sprawia problemów w obsłudze i wciąż się rozwija, by jak najlepiej odpowiadać na Twoje potrzeby. Nie zapominaj jednak, że bardzo dobrym uzupełnieniem dla profesjonalnej ochrony przed oprogramowaniem ransomware zawsze jest zachowanie czujności i uważności podczas korzystania z sieci. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie poufnych informacji przechowywanych w Twojej firmie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo