Logo
Logo
Logo

9 czerwca 2022

Co to są zagrożenia dnia-zero i jakie niebezpieczeństwo ze sobą niosą?

Zagrożenia w internecie są jednym z najpoważniejszych problemów wszystkich jego użytkowników. Niebezpieczeństwa mogą na nas czyhać praktycznie na każdym kroku, niezależnie od tego, czy korzystamy z sieci w biurze, w domu czy podróży. Z tego względu kluczowe jest, aby mieć ich świadomość i na bieżąco aktualizować swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa, by móc zawczasu rozpoznać niebezpieczne czy szkodliwe zjawiska w jakiejkolwiek postaci i móc ich unikać.

Co-to-są-zagrożenia-dnia-zero-i-jakie-niebezpieczeństwo-ze-sobą-niosą-cyber360

Spis treści

  1. Cyberprzestępczość w Polsce – alarmujące statystyki
  2. Czym są zagrożenia zero-day?
  3. Konsekwencje ataku zero-day dla Twojej firmy
  4. Jak skutecznie zabezpieczyć Twoje dane przed atakami?
  5. Podsumowanie

Cyberprzestępczość w Polsce – alarmujące statystyki

Zgodnie z raportem KPMG za rok 2021, cyberprzestępczość w Polsce wciąż plasuje się, niestety, na wysokim poziomie. Aż 69% organizacji doświadczyło przynajmniej jednego incydentu związanego z zagrożeniem cyberbezpieczeństwa, co oznacza wzrost aż o pięć punktów procentowych w porównaniu do roku poprzedniego.

Ponadto, 21% badanych zauważyło, że liczba owych incydentów wzrosła w porównaniu z rokiem 2020. Wiadomości te są niezwykle alarmujące, gdyż mogą sugerować, że skala zjawiska cyberprzestępczości w naszym kraju jest coraz większa, a w związku z tym – ryzyko stania się ofiarą cyberataku także jest wyższe.

Zagrożeniem, które może w szczególnie bolesny sposób Cię dotknąć, jest tzw. zagrożenie dnia zero, najczęściej spotykane pod anglojęzyczną nazwą zero-day. Czym jest zjawisko zero-day, czemu jest niebezpieczne i jak możesz chronić przed nim dane przechowywane w Twojej firmie?

Czym są zagrożenia zero-day?

Zagrożenie zero-day lub dnia-zero to luka w zabezpieczeniach danego programu czy aplikacji, która może stanowić dla cyberprzestępców furtkę do przeprowadzenia ataku. Najczęściej w przypadku zauważenia luki jest ona zgłaszana jest producentowi oprogramowania, który jak najszybciej naprawia problem. Wówczas luka zostaje „załatana”, a Ty możesz wciąż swobodnie korzystać z programu, dlatego też jest to rekomendowana ścieżka postępowania.

Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy – z różnych powodów – wiadomości o wspomnianej luce w zabezpieczeniach nie otrzymają właściwe osoby lub organy. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, gdyż każda tego typu szczelina może zostać wykorzystana przez cyberprzestępców do przeprowadzenia ataku na nieświadomych niczego użytkowników. Powoduje to wzrost ryzyka cyberataku, który może mieć katastrofalne skutki dla jego ofiar.

Exploit zero-day

Eploit zero-day to nazwa ataku, który zostaje przeprowadzony właśnie za pośrednictwem owej luki. Niektóre programy są szczególnie narażone na tego typu zagrożenia. Bardzo często dotyczy to np. przeglądarek internetowych. Stąd także dość nietypowa nazwa zero-day: oznacza ona, że twórca oprogramowania ma dokładnie zero dni na naprawę wadliwych elementów struktury zabezpieczeń, które umożliwiły atak, gdyż musi wykonać to zadanie w jak najkrótszym czasie.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie cyberataków coraz częściej udoskonalają swoje metody, by jak najdłużej pozostać niezauważonymi. Atak zero-day może przybrać postaci np. wirusów komputerowych, koni trojańskich, oprogramowania śledzącego lub innego złośliwego pliku czy programu.

Exploit może zostać Ci dostarczony za pomocą wielu różnych dróg, np. załącznika w spreparowanej wiadomości e-mail, na zainfekowanym nośniku czy za pośrednictwem fałszywej strony internetowej. Niestety, jeśli exploit dobrze zamaskuje się „w tle”, może pozostać niezauważony nawet przez firewalla oraz program antywirusowy.

Dodatkowym zagrożeniem jest to, że cyberprzestępcy mogą kupić gotowe oprogramowanie za pośrednictwem internetu, co niesie ze sobą ryzyko wzrostu zainteresowania wykorzystaniem luk bezpieczeństwa przez coraz większe grono osób, a także znacznego skrócenia czasu potrzebnego na przeprowadzenie ataku.

Wykryliśmy lukę – co należy zrobić?

Tak długo, jak ani użytkownik, ani dostawca oprogramowania nie ma świadomości istnienia luki, tak długo hakerzy mają praktycznie nieograniczone pole do działania. Infiltracja oraz zdobywanie informacji na temat słabych punktów w sieci zabezpieczeń ofiary może przez długi czas odbywać się w tle i pozostawać niezauważona, co dodatkowo zwiększa ryzyko.

Im wcześniej błąd zostanie zauważony i zgłoszony, tym większa szansa na to, że do ataku zero-day w ogóle nie dojdzie. Z tego właśnie powodu należy na bieżąco dostarczać producentom wszystkich niezbędnych informacji, by mogli wprowadzać wszystkie niezbędne poprawki bez presji czasu.

Bardzo często zdarza się, że to nie zła wola, lecz brak wiedzy o rekomendowanej ścieżce postępowania powoduje, że użytkownicy po wykryciu błędów nie podejmują żadnych dalszych działań. Dotyczy to nie tylko osób prywatnych, ale i przedsiębiorstw. Gdy tylko dowiesz się o istnieniu luki, natychmiast powiadom o tym odpowiednie osoby. Wówczas zagrożenie atakiem zero-day będzie znacznie mniejsze, gdyż dzięki Twojej wiadomości załatanie luki uniemożliwi hakerom uzyskanie dostępu do Twoich danych za jej pośrednictwem.

Konsekwencje ataku zero-day dla Twojej firmy

Zero-day, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, może mieć katastrofalne skutki dla Twojej firmy. Jest to szczególnie groźne, gdyż atak zero-day bardzo trudno jest przewidzieć, przez co może nie zostać zauważony nawet przez najbardziej uważne osoby. Jednym z najważniejszych działań o charakterze prewencyjnym, jakie możesz podjąć, jest zgłaszanie producentom programów i aplikacji luk bezpieczeństwa na bieżąco. Co może Ci grozić w przypadku ataku zero-day?

Wyciek danych

Jednym z najpoważniejszych skutków zero-day może być wyciek danych. Jak podaje raport KPMG, wyciek danych na skutek implementacji złośliwego oprogramowania jest, obok kradzieży w wyniku wyłudzenia (np. phishingu) lub kradzieży przez pracowników, uznawany przez badane osoby za jedno z fundamentalnych zagrożeń.

Hakerzy, gdy wykorzystają lukę zabezpieczeń w oprogramowaniu, mogą niezauważeni zinfiltrować Twoje firmowe sieci oraz ich zawartość. W związku z tym jednym z najpoważniejszych zagrożeń, na które powinieneś zwrócić uwagę, są szerokie możliwości wykradnięcia wrażliwych danych osobowych Twoich lub Twoich klientów.

Na niebezpieczeństwa narażone są różnego rodzaju pliki i dane – treści tekstowe, prywatne wiadomości, ale i np. zdjęcia czy wideo, co wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi oraz wizerunkowymi. Może także stanowić bezpośrednie zagrożenie dla Twoich klientów, jeśli ich dane osobowe dostaną się w ręce hakerów. Na podstawie wykradzionych informacji hakerzy mogą także zacząć planować kolejne ataki na Twoją firmę – wiadomości, jakie w ten sposób zdobędą, pomogą im obejść kolejne Twoje zabezpieczenia i np. zaplanować atak APT.

Utrata dostępu do danych

Nawet jeśli nie dojdzie do wycieku, każda zewnętrzna ingerencja w zawartość Twojej firmowej sieci to duże zagrożenie. Choć osoby, które próbowały Cię zhakować, mogą nie osiągnąć celu i nie uzyskać dostępu do Twoich plików, próba ataku zero-day jest bardzo niebezpieczna, gdyż może nieodwracalnie uszkodzić przechowywane przez Ciebie dane.

W tym przypadku, jeśli nie stworzyłeś zawczasu kopii zapasowych np. na innym nośniku lub w chmurze, bezpowrotnie tracisz pliki. Utrata dostępu do danych oznacza, że dalsze funkcjonowanie Twojej firmy może stać pod znakiem zapytania, zwłaszcza gdy uszkodzonych plików nie można odzyskać ani odtworzyć. Dlatego też niezwykle istotnym jest, by zawsze wykonywać kopie zapasowe, które pozwolą Ci przynajmniej częściowo odtworzyć uszkodzone treści.

Utrata zaufania klientów

Oprócz oczywistych strat wymienionych w poprzednich punktach, warto także zwrócić szczególną uwagę na to, jak zjawisko zero-day może odbić się na zaufaniu klientów do Twojej marki. Nawet udaremniony atak niesie ze sobą ogromne ryzyko polegające na tym, że klienci zaczną się obawiać o bezpieczeństwo swoich wrażliwych danych, których administratorem jesteś jako właściciel firmy.

Lęk przed wykradnięciem danych osobowych może bardzo negatywnie wpłynąć na ich stosunek do Ciebie, a realny wyciek – przełożyć się na jakość ich zdrowia i życia. Jeśli zależy Ci na tym, by zaufanie osób korzystających z usług Twojej firmy nie zostało nadwyrężone lub bezpowrotnie utracone, konieczne jest codzienne dbanie o wysokiej jakości ochronę ich danych.

Aby móc to osiągnąć, konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz specjalistyczne oprogramowanie ochronne. Wiedza pozwoli Ci rozpoznawać zagrożenia, jakie mogą czyhać na Ciebie w internecie (i poza nim), a specjalistyczne oprogramowanie dodatkowo zabezpieczy wszystkie wrażliwe treści, materiały i inne przechowywane w Twojej firmie dane i pliki.

Jak skutecznie zabezpieczyć Twoje dane przed atakami?

Choć luki bezpieczeństwa mogą stanowić dla Twojej firmy spore zagrożenie, na szczęście istnieje dużo sposobów na ochronę przed ich konsekwencjami. W ofercie Cyber360 znajdziesz szeroki wybór produktów i usług, które pozwolą Ci zabezpieczyć Twoją firmę przed atakiem zero-day oraz innego rodzaju cyberatakami, np. phishingiem, APT czy ransomware.

Z Cyber360 zdobędziesz także cenną wiedzę oraz umiejętności, dzięki którym będziesz mógł lepiej rozpoznawać zagrożenia oraz stosownie na nie reagować. Eksperci udzielą Ci także niezbędnej pomocy w budowaniu silnej infrastruktury bezpieczeństwa, która jest kluczowa dla ochrony danych przechowywanych w Twojej firmie.

Narzędzia dostarczone przez Cyber360 pomogą Ci wykrywać luki w zabezpieczeniach, skutecznie odpierać zagrożenia i radzić sobie z ich skutkami. Niezależnie od tego, w jakiej branży czy sektorze prowadzisz działalność, w ofercie Cyber360 z pewnością znajdziesz produkt idealny dla siebie!

Platforma Cynet360

Platforma Cynet360 to kompleksowe, nowoczesne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w biznesach każdej wielkości. Cynet360 jest w pełni autonomiczną platformą chroniącą przed szeroką gamą zagrożeń. Doskonale sprawdzi się w charakterze prewencji ataków zero-day, bez względu na to, w jaki sposób będą one przeprowadzane oraz w jakim miejscu znajduje się luka. Działanie Cynet360 jest wielopłaszczyznowe: obserwacja i analiza objętego ochroną obszaru odbywa się w czasie rzeczywistym, co umożliwia aktywne wykrywanie wszystkich potencjalnych zagrożeń.

Kolejnym plusem Cynet360 jest przejrzysty, przyjazny użytkownikom interfejs, jednolite menu oraz komunikaty. Dzięki temu platforma może być obsługiwana nawet przez osoby, które nie mają doświadczenia w cyberbezpieczeństwie. Jest to ogromne ułatwienie nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twoich pracowników, którzy będą korzystać z tego narzędzia. Obsługa Cynet360 nie będzie generować dodatkowych kłopotów, co pozwoli Ci w pełni skoncentrować się na pracy.

Cynet360 to także bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż pozwala wykrywać wszystkie potencjalne zagrożenia bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. W związku z tym Twoje wydatki na cyberbezpieczeństwo mogą być nawet o 50% niższe. Jest to szczególnie istotne, ponieważ – zgodnie z najnowszym raportem KPMG – w 2022 aż 57% badanych podawało niewystarczający budżet jako jedną z głównych przyczyn ograniczeń w uzyskaniu pożądanego poziomu ochrony swojej organizacji. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że aby efektywnie dbać o bezpieczeństwo Twoich danych, nie musisz korzystać z kilku różnych programów lub aplikacji, gdyż wszystkie niezbędne funkcje znajdują się w jednym miejscu.

Na uwagę zasługuje również Cynet Dashboard App. Jeśli chcesz mieć dostęp do platformy z dowolnego miejsca, np. z podróży czy z domu, dobrym pomysłem będzie wybór właśnie tej aplikacji, którą możesz zainstalować na urządzeniu mobilnym. Dzięki niej zyskujesz mnóstwo dodatkowych możliwości kontrolowania bezpieczeństwa Twojej firmy niezależnie od okoliczności zewnętrznych.

Usługa CyberDefender

Jedną z usług Cyber360, na którą warto zwrócić uwagę, jest CyberDefender. Podobnie jak Cynet360, dostarcza kompleksowej, wielofunkcyjnej ochrony na wielu różnych płaszczyznach, co znacznie ograniczy wydatki związane z cyberbezpieczeństwem w Twojej firmie. Ze względu na korzystny stosunek ceny do spektrum działania jest to bardzo dobra opcja zarówno dla dużych, rozwiniętych firm, jak i małych i średnich przedsiębiorstw w całej Polsce.

CyberDefender, oprócz ochrony przed atakami zero-day, doskonale sprawdzi się także w przypadku prewencji zagrożeń takich jak phishing, malware czy ransomware. Dodatkową zaletą CyberDefender jest to, że monitoruje objęty ochroną obszar w trybie 24/7, dzięki czemu może dbać o Twoje bezpieczeństwo nawet po godzinach Twojej pracy. Jeśli zostanie podjęta próba ataku zero-day na Twoją firmę, możesz mieć pewność, że CyberDefender błyskawicznie zarejestruje niepokojące aktywności, i uruchomi rekomendowane działania zaradcze i naprawcze. Ze względu na to możesz liczyć na szybkie odparcie ataku oraz zminimalizowanie wyrządzonych przez hakerów szkód.

W skład CyberDefender wchodzi także szereg kompleksowych usług, które pomogą Ci w dbaniu o bezpieczeństwo Twoich firmowych sieci, dzięki czemu będą one mniej narażone na zagrożenia. Wśród nich możesz znaleźć m.in. analizę podatności Twojej infrastruktury na atak i wzmocnienie jej, analizę zachowań poszczególnych użytkowników oraz ruchu w sieci, reagowanie na potencjalnie niebezpieczne incydenty oraz generowanie raportów. Działanie wielopłaszczyznowe sprawi, że zagrożenia będą na bieżąco kontrolowane niezależnie od tego, jaką „ścieżkę” podejmą cyberprzestępcy.

CyberDefender wzmacnia również prewencję zagrożeń dzięki możliwości, jakie oferują pliki-pułapki. Jest to rozwiązanie polegające na zwabieniu potencjalnych cyberprzestępców przez specjalnie przygotowane treści, pozostawione w strategicznych miejscach danego obszaru Twojej firmowej sieci. Na podstawie monitoringu schematu działania nieświadomych niczego hakerów możesz na bieżąco udoskonalać swoje infrastruktury bezpieczeństwa w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu będziesz mógł znacznie lepiej chronić swoje pliki przed realnym zagrożeniem w przyszłości.

W ramach CyberDefender możesz także liczyć na nieustanne wsparcie osób specjalizujących się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco rozwiewać wszystkie swoje wątpliwości, a także uzyskać fachową pomoc w kryzysowej sytuacji, np. wykryciu podejrzanej aktywności w Twojej sieci. Zapewni Ci to nie tylko wyższy poziom ochrony Twoich danych, ale i wyższy komfort psychiczny. Komfort psychiczny, jaki niesie ze sobą wsparcie specjalistów, przełoży się pozytywnie na Twoje samopoczucie oraz Twoje wyniki w pracy.

Szkolenia Cympire

Aby móc skutecznie chronić się przed zagrożeniami, oprócz korzystania ze specjalistycznego oprogramowania, należy również cały czas podnosić swoją wiedzę i umiejętności rozpoznawania niebezpieczeństwa i reagowania na nie. Gdy wiesz, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę, znacznie łatwiej będzie Ci wykryć potencjalne zagrożenia oraz zapobiegać im. Niezależnie od tego, w jakim sektorze działasz oraz jak dużą liczbę osób zatrudniasz, szkolenia Cympire pomogą Ci w podniesieniu poziomu ochrony przed cyberatakami w Twojej firmie.

Dzięki szkoleniom Cyber360 Ty i Twój zespół zyskacie kompetencje niezbędne do ochrony danych przechowywanych w Twojej firmie przed atakiem zero-day. Materiały przygotowane przez specjalistów pomogą Ci w przyswojeniu niezbędnych informacji, które mogą okazać się bezcenne w przypadku zagrożenia cyberatakiem. Wszystkie ćwiczenia odbywają się na dostosowanej do celu szkoleniowego, łatwej w obsłudze platformie, doskonale imitującej rzeczywiste środowiska.

Podczas szkoleń będziesz mógł także wziąć udział w kontrolowanej, bezpiecznej symulacji ataku, która pozwoli Ci przetestować przyswojone treści w praktyce. Na tej podstawie nauczysz się skutecznych sposobów radzenia sobie z różnego rodzaju zagrożeniami w przyjaznych warunkach i pod okiem kompetentnych osób, które w razie jakichkolwiek problemów bardzo chętnie udzielą Ci niezbędnych wskazówek.

Podsumowanie

Skuteczna ochrona przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą zero-day exploit, powinna być jednym z priorytetów dbającej o cyberbezpieczeństwo firmy. Dzięki produktom Cyber360 możesz liczyć na kompleksowe, wielofunkcyjne narzędzia, które pozwolą Ci efektywnie radzić sobie z każdym niebezpieczeństwem. W celu uzyskania dodatkowych informacji skontaktuj się z Cyber360 za pośrednictwem naszej strony – z chęcią wszystko Ci wyjaśnimy!

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo