17 maja 2023
MDR jako alternatywa dla wewnętrznego zespołu SOC
Idealną sytuacją byłoby posiadanie dedykowanego centrum operacji bezpieczeństwa (SOC) do obsługi wszystkich zadań związanych z cyberbezpieczeństwem i ochroną danych oraz infrastruktury biznesowej. Jednak koszt stworzenia takiego centrum od podstaw może być ogromny, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw.
Istnieje sposób, w którym firmy, które nie mogą sobie pozwolić na pełny wewnętrzny zespół SOC, mogą zwiększyć swoje poziomy bezpieczeństwa dziesięciokrotnie. Mianowicie, polegając na platformie SOCaaS takiej jak MDR.
Czym są jednak SOCaaS i MDR, i jak pozwala to firmom korzystać z wiedzy i umiejętności ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy są trudni do znalezienia w dzisiejszych czasach? Dowiesz się tego w tym artykule.
Czym jest SOC?
Powinniśmy zacząć od wyjaśnienia, czym jest Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC). Mówiąc najprościej, SOC to zespół specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którego głównym zadaniem jest ochrona organizacji przed atakami cybernetycznymi i incydentami związanymi z bezpieczeństwem. Tradycyjnie zespoły SOC głównie pracowały wewnętrznie. Odkąd usługi chmurowe stały się powszechnie dostępne, wiele zespołów SOC może teraz pracować zdalnie.
To, co się nie zmieniło, to fakt, że zespoły SOC zwykle pracują 24/7 (w systemie zmianowym), aby mogły monitorować, wykrywać i reagować na wszelkie alerty jak najszybciej.
Niektóre z typowych zadań wykonywanych przez zespół SOC to:
- Monitorowanie sieci, serwerów, urządzeń końcowych, baz danych i innych części infrastruktury biznesowej pod kątem incydentów
- Wykrywanie, szacowanie ważności i reagowanie na podejrzane działania w infrastrukturze biznesowej
- Gromadzenie i analiza danych pochodzących z systemów i narzędzi wewnątrz firmy (zapory ogniowe, SIEM, urządzenia końcowe itp.)
- Utrzymanie dziennika zdarzeń
- Badanie incydentów i minimalizowanie szkód Badanie infrastruktury pod kątem potencjalnych luk i łatanie ich itp.
Dlaczego budowanie wewnętrznego zespołu SOC jest tak trudne?
Zespół SOC może znacznie wzmocnić bezpieczeństwo biznesu, czyniąc systemy i infrastrukturę bardziej odporne na ataki. Szybciej wykrywając luki lub oznaki nadchodzących ataków, zespół SOC może zapobiegać lub zminimalizować szkody spowodowane przez incydenty i zmniejszyć ich koszty.
Posiadanie własnego wewnętrznego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa wiąże się z wysokimi kosztami. Według danych Indeed, średnia pensja analityka bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych wynosi 92 tys. USD rocznie. Tymczasem menedżer SOC zarabia średnio 67 tys. USD rocznie. To sprawia, że zatrudnienie nawet jednego eksperta jest kosztowne dla firm – nie wspominając o stworzeniu w pełni obsadzonego SOC, który może pracować 24/7.
Uwzględniając koszty sprzętu, licencji na oprogramowanie, szkoleń oraz koszty prowadzenia zespołu SOC we własnej firmie, może się togać od tysięcy do milionów dolarów rocznie.
Dlaczego firmy powinny zastanowić się nad korzystaniem z platform SOCaaS? Ze względu na wysokie koszty utrzymania takiego zespołu, wiele firm nie posiada jeszcze własnego centrum operacji bezpieczeństwa. Nawet te, które zaczęły budować własny zespół, mają problemy ze znalezieniem odpowiednich osób do jego obsadzenia.
W raporcie „Stan SOC 2020” 40% organizacji przyznało, że mają problemy ze znalezieniem i zatrudnieniem personelu dla swojego wewnętrznego zespołu SOC.
Alternatywą dla posiadania pełnego wewnętrznego zespołu może być korzystanie z platformy SOC-as-a-service, takiej jak MDR (Managed Detection and Response).
Czym jest SOCaaS?
SOC-as-a-service (SOCaaS) to zarządzane centrum operacji bezpieczeństwa oferowane przez zewnętrznego dostawcę w modelu subskrypcyjnym. W ten sposób firmy nie muszą szukać i zatrudniać specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa ani zarządzać własną infrastrukturą SOC. Zamiast tego mogą współpracować z głównym zespołem SOC dostawcy.
Dostawca SOCaaS może również oferować wszystkie usługi związane z bezpieczeństwem, które normalnie wykonywałby wewnętrzny zespół:
- Monitorowanie infrastruktury 24/7
- Gromadzenie i analiza danych Informacje o zagrożeniach
- Zarządzanie dziennikami
- Wykrywanie incydentów, ich badanie i reagowanie
- Zarządzanie zgodnością
Ekspercki zespół może również dostarczyć organizacjom porad dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa ich infrastruktury poprzez ocenę obecnych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa i wskazanie obszarów wymagających poprawy.
Czym jest MDR?
Jedną z platform, na które często zwracają się firmy, gdy rozważają korzystanie z narzędzi SOCaaS, jest Managed Detection and Response, czyli MDR.
MDR to usługa łącząca monitorowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym, narzędzia analizy danych oraz doświadczenie zespołu profesjonalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Jako jedno z bardziej kompleksowych rozwiązań na rynku, wiele organizacji obecnie wybiera MDR dla ochrony cyberbezpieczeństwa.
Na przykład według Gartnera, do 2025 roku 50% organizacji będzie korzystać z usług MDR do monitorowania zagrożeń, wykrywania i reagowania na nie, oferując możliwości ograniczenia i łagodzenia zagrożeń.
Co może zrobić system MDR?
- Wykrywanie zagrożeń: Dostawcy MDR mają w swoich platformach wiele narzędzi i technik, które pomagają im szybciej wykrywać zagrożenia. Na przykład, te systemy zwykle obejmują monitorowanie sieci, wykrywanie i reagowanie na incydenty na urządzeniach końcowych (EDR) oraz zarządzanie informacjami i zdarzeniami związanymi z bezpieczeństwem (SIEM).
- Priorytetyzacja zagrożeń: Dzięki technologiom, takim jak Threat Intelligence oraz Security Orchestration, Automation, and Response (SOAR), zespół SOC może lepiej i szybciej priorytetyzować alerty i skupić się na najważniejszych problemach.
- Poszukiwanie zagrożeń: Ekspercki zespół MDR aktywnie poszukuje wszelkich oznak ataku, które mogłyby nie zostać jeszcze wykryte przez zautomatyzowane rozwiązania bezpieczeństwa. Zwiększa to szanse na wykrycie i zapobieżenie atakowi, zanim faktycznie się zdarzy.
- Monitorowanie zgodności i wsparcie: Dostawcy MDR mogą pomóc organizacjom w spełnianiu wymogów regulacyjnych, takich jak NIS2, HIPAA czy PCI DSS.
Współpracując z zespołem dostawcy MDR, organizacja może również polegać na wiedzy zespołu SOC dostawcy, gdy tylko tego potrzeje. Na przykład, zespół MDR może pomóc im w:
- Badaniu i udoskonalaniu wewnętrznych konfiguracji zabezpieczeń
- Wykonywaniu analiz podatności i testów penetracyjnych
- Przeprowadzaniu audytów bezpieczeństwa
- Szkoleniu wewnętrznego zespołu IT, itp.
Te funkcje platformy MDR sprawiają, że jest to cenne narzędzie dla organizacji wszystkich rozmiarów – zwłaszcza tych, które nie mogą lub nie chcą tworzyć własnego zespołu ds. operacji związanych z bezpieczeństwem.
Jakie są główne korzyści z korzystania z SOCaaS?
Współpraca z dostawcą SOCaaS jest prawie jak posiadanie własnego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa. Będą oni monitorować sieć i sprzęt Twojej firmy 24/7, analizować dane pochodzące z narzędzi zabezpieczających i w razie wystąpienia incydentu współpracować z Tobą, aby zminimalizować szkody.
Korzystanie z SOCaaS zamiast wewnętrznego zespołu ma jednak kilka dodatkowych korzyści.
Niższe koszty
Koszty budowy zespołu ds. bezpieczeństwa od podstaw mogą sięgać nawet milionów – wystarczy pomyśleć o kosztach zatrudnienia, sprzęcie, licencjach, sprzęcie i oprogramowaniu, których będziesz potrzebować. Platformy SOCaaS obniżają te koszty do jednej opłaty abonamentowej miesięcznej lub rocznej.
Mniej incydentów związanych z bezpieczeństwem
Rozwiązanie SOCaaS chroniące Twoją firmę może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia incydentu związanego z bezpieczeństwem. Dzięki różnym zautomatyzowanym narzędziom w platformie SOCaaS, zespół SOC może szybciej wykryć podatności systemowe lub błędy związane z bezpieczeństwem i naprawić je, zanim doprowadzą do poważniejszego naruszenia bezpieczeństwa.
Elastyczność i skalowalność
Platformy SOCaaS mają również przewagę nad wewnętrznymi zespołami pod względem skalowalności. Rozwiązanie to można łatwo dostosować do głównych wymagań Twojej firmy, a następnie skalować w górę lub w dół, w miarę potrzeb. Na przykład usługi MDR zwykle mają długą listę dodatkowych funkcji, które można dodać do ich platformy – takich jak ochrona przed wyciekiem danych czy monitorowanie API.
Oszczędność czasu dla personelu IT
Monitorowanie bezpieczeństwa sieci i analizowanie alertów pochodzących z dziesiątek narzędzi zabezpieczających obecnie zajmuje tak dużo czasu, że Twój główny zespół IT może nie mieć czasu na inne obowiązki. Co więcej, profesjonaliści IT regularnie wymieniają rozróżnianie fałszywych pozytywów i alertów o niskim znaczeniu od poważnych zagrożeń jako jedno z najbardziej frustrujących zadań, które muszą wykonywać.
Korzystając z usług dostawcy SOCaaS, specjaliści IT Twojej firmy mogą skoncentrować się na innych obowiązkach, zamiast poświęcać czas wyłącznie na zadania związane z bezpieczeństwem.
Różnorodne zaawansowane funkcje
Nowe metody cyberataków są wynajdywane praktycznie codziennie – podobnie jak metody, dzięki którym firmy mogą chronić się przed nimi. Zapewnienie, że posiadasz najnowsze narzędzia zabezpieczające, może być jednak dość trudne, gdy masz ograniczony budżet i nie możesz sobie pozwolić na samodzielne wdrożenie takich rozwiązań. Korzystając z usługi SOCaaS, możesz czerpać korzyści z różnorodnych, zaawansowanych funkcji, wszystkich zapakowanych w jeden system.
Nasz CyberDefender MDR, na przykład, zawiera funkcję Threat Deception. Ta funkcja zmyla cyberprzestępców, kierując ich do atakowania imitacji baz danych lub innych kluczowych zasobów, a następnie wysyła alert do zespołu SOC, gdy funkcja oszustwa zostanie uruchomiona. W ten sposób zespół SOC ma więcej czasu na powstrzymanie ataku i ochronę rzeczywistych zasobów.
Co CyberDefender MDR może zrobić dla Twojej firmy?
Chcesz wzmocnić bezpieczeństwo swojej firmy, ale stworzenie własnego SOC jest poza zasięgiem? Wtedy rozwiązanie MDR, takie jak nasz CyberDefender, może być dla Ciebie idealne.
Połączyliśmy liczne narzędzia od wiodących dostawców z wiedzą i doświadczeniem naszego własnego centrum operacji związanych z bezpieczeństwem, aby stworzyć wszechstronne rozwiązanie do monitorowania infrastruktury IT 24/7.
Bez względu na to, ile komputerów i serwerów posiadasz, czy jak skomplikowana jest Twoja infrastruktura, jesteśmy przekonani, że nasza usługa może sobie z tym poradzić. Jeśli Twój zespół IT potrzebuje pomocy podczas badania incydentów lub aktualizacji wewnętrznego zabezpieczenia, nasi eksperci chętnie udzielą wsparcia.
Brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdziwe? Może warto skontaktować się z naszym zespołem sprzedaży, aby przekonać się samemu? Wiemy dokładnie, jak zmniejszyć Twoją podatność na cyberprzestępczość – i chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem.
Podsumowanie
Posiadanie zapory sieciowej i platformy antywirusowej nie wystarczy, aby chronić przedsiębiorstwo w dzisiejszych czasach. Szczególnie, gdy codziennie wykrywa się 560 000 nowych złośliwych oprogramowań. Stworzenie pełnoprawnego, wewnętrznego zespołu ds. bezpieczeństwa nie jest łatwym ani tanim zadaniem.
Korzystając z usługi SOCaaS, możesz skorzystać z wszystkich korzyści, jakie oferuje współczesne cyberbezpieczeństwo, ale bez wysokich kosztów. Wyobraź sobie – możesz mieć profesjonalistów z dziedziny SOC chroniących Twoją firmę przed zagrożeniami za pomocą jednej subskrypcji. Niesamowite, prawda?