Logo
Logo
Logo

29 marca 2022

Dlaczego antywirus i firewall to za mało dla cyberbezpieczeństwa organizacji?

Współczesny świat, obok mnóstwa możliwości związanych z dynamicznym rozwojem nowych technologii, niestety pełen jest również cyberzagrożeń. Programy antywirusowe i firewalle to absolutna podstawa dbania o bezpieczeństwo zarówno firmowych systemów i sieci, jak i zasobów prywatnych. Pamiętaj jednak, że czasami podstawowa ochrona może okazać się dla Twojej firmy niewystarczająca, co może wygenerować ogromne długofalowe straty dla marki na wielu różnych płaszczyznach. Dlaczego programy antywirusowe i firewalle mogą okazać się niewystarczające dla Twojej organizacji? Jakie oprogramowanie antywirusowe wybrać, jak bronić się przed nieuprawnionym dostępem, jak chronić system operacyjny i strony internetowe? Z jakich opcji możesz jeszcze skorzystać, aby zoptymalizować poziom bezpieczeństwa w Twoim przedsiębiorstwie?

antywirus-firewall-a-cyberbezpieczenstwo-w-organizacji-cyber360

Spis treści

  1. Co to jest i przed czym chroni firewall?
  2. Co to jest i przed czym chroni program antywirusowy?
  3. Czy można zapewnić sobie skuteczną ochronę przed cyberatakiem?
  4. Jak skutecznie chronić firmę w trudnych czasach?
  5. Podsumowanie

Co to jest i przed czym chroni firewall?

Firewall, spotykany również pod nazwami zapory sieciowej lub zapory ogniowej, jest zbiorczym określeniem różnego rodzaju narzędzi mających na celu ochronę Twojego urządzenia przed cyberatakami. Firewall może być zarówno elementem hardware’u, jak i software’u. Jego działanie polega na monitorowaniu oraz filtrowaniu ruchu związanego z przesyłaniem i odbieraniem danych przez Twoje urządzenie – w ten sposób jest w stanie wykryć potencjalne zagrożenia związane z aktywnością w sieci i skutecznie Cię przed nimi chronić.

Do głównych funkcji zapory sieciowej należy zatrzymywanie hakerów przed wkradnięciem się do Twojego urządzenia i w konsekwencji przechwyceniem poufnych danych Twoich oraz Twoich klientów. Pełni zatem rolę bariery, która nie pozwala na nieautoryzowany dostęp do przechowywanych zasobów cyfrowych. Korzystanie z firewalla znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa Twoich systemów oraz sieci, a jego brak może okazać się dla Twojej firmy katastrofalny w skutkach.

Co to jest i przed czym chroni program antywirusowy?

Programy antywirusowe, zwane także potocznie antywirusami, mają za zadanie przede wszystkim wychwytywać i eliminować wirusy komputerowe, czyli jeden z rodzajów złośliwego oprogramowania (malware’u), który jest zdolny do samoreplikacji. Większość popularnych antywirusów posiada funkcję skanowania wszystkich bądź wybranych plików przechowywanych na danym urządzeniu i w konsekwencji wykrywania potencjalnych zagrożeń. Antywirusy mogą skanować zawartość Twojego urządzenia zarówno na żądanie – wówczas skanowanie uruchamiane jest ręcznie – lub w sposób automatyczny, czyli w tle.

Obecnie mianem programów antywirusowych określa się także programy o szerszym spektrum działania, które są wrażliwe także na inne niż wirusy rodzaje złośliwego oprogramowania. Bardzo często uzupełnieniem dla antywirusa jest wbudowany firewall, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed cyberatakami, jakiego program nie byłby w stanie zapewnić samodzielnie.

Niewykryty malware może wyrządzić Twojej firmie bardzo wiele szkód. Złośliwe oprogramowanie, po zainstalowaniu na Twoich firmowych urządzeniach, może bardzo dobrze się zakamuflować i przez jakiś czas w ogóle nie dawać o sobie znać. Wśród symptomów, jakie powinny Cię zaniepokoić, wymienić można znaczne spowolnienie działania urządzenia, trudności w uruchamianiu zainstalowanych programów i aplikacji, brak możliwości wprowadzania ręcznych zmian ustawień w systemie czy wyświetlające się często komunikaty o błędach lub nieprawidłowościach.

Czy można zapewnić sobie skuteczną ochronę przed cyberatakiem?

Choć programy antywirusowe należą do podstawowego wyposażenia systemów zarówno różnej wielkości firm, jak i osób prywatnych, nie będą one niestety w stanie zawsze chronić Twoich zasobów przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami. Zarówno firewalle, jak i programy antywirusowe, wyspecjalizowane są w innych rodzajach działań zapobiegawczych i naprawczych. Poleganie tylko na jednym z opisanych uprzednio rozwiązań może ochronić Twoje firmowe zasoby jedynie przed określonym spektrum zagrożeń, pozostawiając Twoją firmę podatną na inne rodzaje ataków.

Postawienie wyłącznie na program antywirusowy nie zapewni Ci, niestety, kompleksowej ochrony. Choć celem tych programów jest wykrywanie oraz eliminacja wirusów komputerowych, mogą nie być wrażliwe na inne rodzaje malware’u, np. niektóre konie trojańskie lub oprogramowanie szpiegujące. Ponadto, programy antywirusowe i zapory wymagają częstych aktualizacji, ponieważ hakerzy na bieżąco udoskonalają stosowane przez siebie złośliwe oprogramowanie. Jeśli zaniedbasz aktualizacje, Twój sprzęt może nie być chroniony przed coraz nowszymi typami zagrożeń, co może mieć w dłuższej perspektywie katastrofalne skutki dla Twojej firmy. Wycieki wrażliwych danych, brak dostępu do zasobów przechowywanych na firmowych urządzeniach lub żądanie przez hakerów okupu to tylko niektóre z konsekwencji zaniedbań w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Pamiętaj też, że bardzo wiele rodzajów cyberataków opiera się głównie na wykorzystaniu braku uważności ofiary i zmanipulowania jej, by sama umożliwiła hakerom osiągniecie ich celu np. przez podanie danych logowania, instalację malware’u, udzielenie dostępu do firmowej poczty e-mail czy konta bankowego. Dlatego, oprócz dbania o wysoką jakość zabezpieczeń, nie zapominaj także o regularnym edukowaniu swoich pracowników na temat cyberzagrożeń oraz sposobów na radzenie sobie z nimi.

Im wcześniej rozpoczniesz procedurę ochrony swojej organizacji przed cyberatakami, tym wcześniej nie tylko uchronisz się od potencjalnych zagrożeń, ale i wyedukujesz swoją firmę w kwestii bezpieczeństwa. Świadomi pracownicy mogą podejmować lepsze decyzje, jeśli chodzi o wybór oprogramowania antywirusowego, zarządzanie danymi i udostępnianie wrażliwych plików. Wiedząc, jakie niebezpieczeństwa w kontekście bezpieczeństwa danych na nich czyhają, mogą się przed nimi uchronić, szybko je zweryfikować lub sprawić, że zostaną zniwelowane do minimalnego stopnia ryzyka.

Poczucie bezpieczeństwa, także, jeśli chodzi o dane w firmie, jest istotne dla jej dalszego funkcjonowania. Odpowiednia ochrona przed atakami hakerów i procedury postępowania w sieci to ważne elementy strategii firm, którym zależy na najwyższym poziomie bezpieczeństwa w internecie. Oczywiście, lepiej mieć oprogramowanie antywirusowe, niż w ogóle go nie posiadać, ale pamiętajmy, że nie jest to jedyna – a na pewno nie ta najskuteczniejsza – metoda przeciwdziałania i walki z cyberprzestępcami. Warto pomyśleć holistycznie – o systemie, który zapewni całkowite bezpieczeństwo, wsparcie i ochronę, której próżno oczekiwać od oprogramowania antywirusowego czy aplikacji, które w niewielkim stopniu mogą wspomóc działania w zakresie cyberbezpieczeństwa w organizacjach.

Jak skutecznie chronić firmę w trudnych czasach?

Perspektywa cyberataku i hakerów wciąż udoskonalających swoje narzędzia może wydawać się nieco przerażająca. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod ochrony Twoich firmowych danych. Bogata oferta Cyber360 odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców, oferując kompleksowe, elastyczne rozwiązania zapewniające wysoki poziom cyberbezpieczeństwa Twojej firmie. Wśród narzędzi oferowanych przez Cyber360 możesz znaleźć szeroki wachlarz rozwiązań dedykowanych różnej wielkości firmom. Niezależnie od tego, czy prowadzisz mały, średni czy duży biznes, odkryjesz wśród nich coś idealnego dla siebie.

Cynet360

Cynet360 jest odpowiedzią na potrzebę wielofunkcyjnego rozwiązania, zapewniającego szeroki zakres ochrony przed cyberzagrożeniami. Ta platforma to świetna opcja dla małych i średnich firm. Cynet360 monitoruje obszar objęty ochroną w czasie rzeczywistym przez całą dobę, dzięki czemu jest w stanie na bieżąco wykrywać potencjalne zagrożenia i skutecznie sobie z nimi radzić. Dostarcza także niezbędnych, szczegółowych informacji na temat pochodzenia, lokalizacji oraz zakresu ataku, jak i kanału, za którego pośrednictwem hakerzy usiłowali przedostać się do Twoich firmowych zasobów. Dodatkowo, funkcja oceny ryzyka związanego z danym zagrożeniem znacznie ułatwia priorytetyzację podejmowanych działań.

Cynet360 jest w stanie wykryć wiele rodzajów zagrożeń, w tym ataki ransomware. Dzięki szerokiemu spektrum działania cechuje się bardzo wysoką skutecznością i efektywnością. Jest to również bardzo dogodne rozwiązanie, gdyż pozwala skoncentrować w jednym miejscu wszystkie mechanizmy zarządzania cyberbezpieczeństwem Twojej firmy, co nie byłoby możliwe w przypadku korzystania z kilku różnych programów. Dzięki temu wszystkie funkcje Cynet360 uzupełniają się i działają w sposób zsynchronizowany, a Ty zyskujesz dostęp do całościowego obrazu sytuacji.

Kolejną zaletą Cynet360 jest jej elastyczność. Platforma dynamicznie dostosowuje się do wciąż zmieniających się okoliczności, związanych ze strukturą systemów i sieci w Twojej firmie oraz do nowych zagrożeń. Dzięki temu może wciąż się rozwijać, oferując Ci wysoką jakość ochrony Twoich cyfrowych zasobów przed cyberatakami. Znacznie zwiększa to również komfort codziennego użytkowania i zdejmuje z Ciebie i Twoich pracowników ciężar wprowadzania dostosowań i modyfikacji ręcznie. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami na temat platformy Cynet360!

CyberDefender 

CyberDefender również sprawdzi się doskonale jako ochrona przed cyberatakami dla małych i średnich firm. CyberDefender to wielofunkcyjna, kompleksowa usługa, zapewniająca nieustanne monitorowanie wszystkich elementów Twojej firmowej sieci lub systemu, które mogą posłużyć hakerom do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do Twoich cyfrowych zasobów. W zakres obszarów chronionych wchodzą m.in.: komputery i serwery, przechowywane na Twoich urządzeniach pliki, zachowania użytkowników oraz szeroko pojęty ruch sieciowy. CyberDefender monitoruje także Twoją firmową pocztę e-mail, by móc na bieżąco wykrywać potencjalne zagrożenia, np. phishing czy ransomware.

CyberDefender doskonale radzi sobie z wykrywaniem zagrożeń w czasie rzeczywistym. Dzięki temu może błyskawicznie podjąć dostosowane do rodzaju i wagi ataku działania zapobiegawcze oraz naprawcze. Większość programów antywirusowych nie jest w stanie tego zagwarantować! Działanie CyberDeferender pozwala znacznie ograniczyć skalę szkód (wyrządzonych, na przykład, w poufnych danych czy naruszających bezpieczeństwo użytkownika) przez hakerów i szybko przywrócić w Twoich systemach i sieciach równowagę. Więcej informacji na temat usługi CyberDefender znajdziesz tutaj.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa

Oprócz gotowych narzędzi dbających o wysoki poziom ochrony Twoich firmowych zasobów, Cyber360 oferuje również szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. W trakcie szkoleń zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które pomogą Tobie i Twoim pracownikom skutecznie chronić przechowywane przez Twoją firmę dane. Edukowanie pracowników w zakresie cyberzagrożeń pozwoli zwiększyć ich świadomość i uważność, dzięki czemu nie będą podatni na ataki oparte na manipulacji, a mogą zwrócić większą uwagę na odwiedzane strony, bezpieczeństwo komputerów, oraz kwestie związane z potencjalnym złośliwym oprogramowaniem.

Jeżeli terminy takie jak: zapora ogniowa, zapory sieciowe, zarządzanie złosliwym oprogramowaniem, bezpieczeństwo zasobów, spyware, kwestie zabezpieczeń aplikacji, ruch sieciowy zabezpieczony w największym stopniu czy posługiwanie się programem antywirusowym to rzeczy, których zastosowanie nie miało miejsca w Twojej firmie do tej pory, pora to zmienić z naszymi szkoleniami.

Oprócz przyswojenia wiadomości teoretycznych, będziesz mógł także wziąć udział w kontrolowanej symulacji cyberataku, co pozwoli Ci efektywnie przygotować się na podobne sytuacje w praktyce, by móc błyskawicznie zareagować i wyeliminować zagrożenie, zanim hakerzy osiągną swój cel. Przećwiczenie zdobytych kompetencji pod okiem specjalistów sprawi, że cyberprzestępcy nie będą w stanie niczym zaskoczyć Ciebie i Twoich pracowników. Sprawdź pełną ofertę szkoleń!

Podsumowanie

Dbanie o cyberbezpieczeństwo jest niezwykle ważne, niezależnie od wielkości Twojej firmy. Cyber360 stara się wychodzić naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia wciąż rozwijający się świat, by zapewnić Twojej firmie najwyższy poziom ochrony przed zagrożeniami. Dzięki bogatej ofercie możesz zdobyć zarówno wysokiej jakości narzędzia ochronne, jak i wiedzę i umiejętności niezbędne do uniknięcia stania się ofiarą cyberataku.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo