Logo
Logo
Logo

7 września 2022

Cyberataki w sektorze MŚP z udziałem sztucznej inteligencji

Cyberbezpieczeństwo w małych i średnich firmach jest tak samo ważne, jak w dużych organizacjach. Niezależnie od swojej wielkości, każde przedsiębiorstwo może prędzej czy później znaleźć się na celowniku cyberprzestępców. Ochrona danych w sektorze MŚP jest kluczowa, by móc utrzymać ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa, jego dobry wizerunek i nie narażać się na kompromitację i straty finansowe. Tym bardziej, że  ataki hakerskie na sektor MŚP generują straty liczone w miliardach.

Jaki wpływ na cyberbezpieczeństwo sektora MŚP ma sztuczna inteligencja? Jak się skutecznie chronić? Podpowiadamy!

Cyberataki z udziałem sztucznej inteligencji a sektor MŚP-cyber360

Spis treści

  1. Czy firmy z sektora MŚP są zagrożone atakami hakerskimi?
  2. Ataki ransomware w MŚP
  3. Ataki phishingowe w MŚP
  4. Cyberzagrożenia w MŚP a sztuczna inteligencja
  5. Możliwości ochrony dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw
  6. Podsumowanie

Czy firmy z sektora MŚP są zagrożone atakami hakerskimi?

Niestety, małe i średnie firmy są narażone na incydenty cyberbezpieczeństwa w równym stopniu, co duże przedsiębiorstwa. Wyzwania, jakie sprawia ochrona danych w sektorze MŚP, stanowią temat wielu badań i obiekt zainteresowania wielu badaczy. Co wiemy o cyberbezpieczeństwie w małych i średnich przedsiębiorstwach?

Stan ochrony danych i świadomości zagrożeń w MŚP

Zgodnie z raportem Cisco Big Security in a Small Business World, ochrona danych w sektorze MŚP na całym świecie prezentuje się bardzo dobrze, choć zagrożenia, jakie czyhają na małe i średnie firmy, wcale nie są mniej poważne niż te celowane w większe przedsiębiorstwa.

Na uwagę zasługuje fakt, że aż 87% badanych przedstawicieli kierownictwa w MŚP deklaruje, iż cyberbezpieczeństwo ma dla nich priorytetowe znaczenie – w porównaniu z 90% przedstawicieli dużych firm na analogicznych stanowiskach. Ponadto, aż 90% pracowników MŚP związanych z IT podkreśla, że jest zaznajomiona z programami ochrony danych w ich firmach.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą także pochwalić się wysokim poziomem testowania wybranych rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Testowanie jest konieczne, by w praktyce ocenić skuteczność wybranych dla danej firmy strategii. Wśród uczestników badania aż 45% przedstawicieli firm sektora MŚP przyznaje, że wykonuje testy co pół roku, a 36% raz w roku. Wszystkie te dane prowadzą do wniosku, że świadomość tego, jakie znaczenie ma cyberbezpieczeństwo i ochrona danych jest w MŚP bardzo wysoka.

Ataki ransomware w MŚP

Zagrożenia i incydenty bezpieczeństwa w MŚP, zgodnie z raportem Cisco, nie różnią się znacząco od tych, które dotykają większych przedsiębiorstw na całym świecie. Cisco podkreśla, że zarówno w przypadku MŚP, jak i dużych firm, najpoważniejsze przestoje spowodowały ataki ransomware.

Ransomware jest niebezpiecznym atakiem, w którym hakerzy wykorzystują złośliwe oprogramowanie do wyłudzenia okupu. Jeśli ofiara nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z atakiem, może zapłacić okup, by odzyskać dostęp do danych zablokowany przez malware. Według informacji zgromadzonych przez Sophos w The state of ransomware 2022, aż 46% badanych ofiar ransomware zdecydowało się na zapłatę okupu, lecz zaledwie 4% z nich odzyskało pełen dostęp do danych, które objął atak. Jednocześnie jako najpopularniejsze z rozwiązań, które pomagały uporać się z ransomware, wymienione zostały kopie zapasowe.

Ataki phishingowe w MŚP

Jak wskazują informacje pochodzące z badania Cisco, MŚP często padały również ofiarami ataków phishingowych. Phishing jest atakiem, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod inne podmioty w celu wyłudzenia wrażliwych informacji, np. danych logowania, od swoich ofiar. W najpopularniejszym scenariuszu ofiara otrzymuje fałszywego maila o ponaglającej treści, w którym znajduje się adres url prowadzący do strony imitującej stronę logowania (banku, serwisu społecznościowego itd.).

Gdy ofiara wprowadzi swój login i hasło w wyznaczone pole, stają się one widoczne dla hakerów – jeśli konto nie posiada żadnych dodatkowych zabezpieczeń, może zostać błyskawicznie przejęte. W przypadku ataków phishingowych, oprócz dobrego oprogramowania ochronnego, niezwykle ważne jest zatem zachowanie uważności i podchodzenie z rozwagą do każdej otrzymanej informacji. Pamiętaj także, by logować się na swoje konta wyłącznie po własnoręcznym wpisaniu adresu url.

Za pomocą poczty elektronicznej hakerzy mogą również usiłować zaimplementować złośliwe oprogramowanie na urządzenia swoich ofiar. Może się ono znaleźć zarówno w załącznikach, jak i zostać „ukryte” w linkach prowadzących do strony pobierania programu. Przed otwarciem załącznika czy pobraniem pliku należy zawsze skonsultować się ze specjalistą SOC Team oraz przeskanować wiadomość za pomocą oprogramowania ochronnego dedykowanego osłonie kanałów komunikacji.

Cyberzagrożenia w MŚP a sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja w cyberprzestrzeni może być bronią obosieczną. Jest ona coraz częściej wykorzystywana do ochrony przed atakami i utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa, lecz z drugiej strony, w rękach hakerów staje się ona niebezpiecznym narzędziem. Co należy wiedzieć o technologii sztucznej inteligencji i jaką rolę odgrywa ona w zakresie cyberbezpieczeństwa?

Czym jest sztuczna inteligencja?

Mianem sztucznej inteligencji (SI) określa się upodobnienie zdolności urządzeń elektronicznych czy maszyn do zdolności ludzkich, m.in. zdolności logicznego rozumowania i wyciągania wniosków, uczenia się czy aktywnego podejmowania decyzji opartych na posiadanych danych. W praktyce oznacza to, że korzystanie z tej technologii oferuje ogromne możliwości wsparcia jej użytkowników w czynnościach, które dotąd musieli wykonywać samodzielnie.

O ile jest to dobra wiadomość dla wszystkich osób zainteresowanych kwestiami cyberbezpieczeństwa, gdyż pozwala na szybki rozwój systemów ochrony danych, nie należy zapominać, że narzędzie to może również być używane przez hakerów do rozwoju cyfrowych ataków.

Sztuczna inteligencja w cyberzagrożeniach

Niepokojącym zagrożeniem, z jakim związana jest sztuczna inteligencja, jest możliwość wysokiego poziomu automatyzacji ataków hakerskich. Cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję, by znacząco przyspieszyć i usprawnić przebieg ataku. Może ona służyć do gromadzenia informacji na temat celu ataku, monitorowania jego działań by odkryć jego słabe punkty, odnajdowania luk w jego infrastrukturze bezpieczeństwa, a także do samego przeprowadzenia ataku. Za jej pomocą hakerzy mogą również przeszukiwać bazy danych z przeszłych wycieków, a zdobyte w ten sposób informacje wykorzystać do swoich celów.

Sztuczna inteligencja może także być wykorzystywana we wspomnianych już rodzajach ataków, z jakimi muszą mierzyć się sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Za jej pomocą hakerzy mogą np. generować wiarygodnie brzmiące treści wiadomości e-mail wykorzystywanych w szeroko zakrojonych kampaniach phishingowych czy ransomware. Za pomocą sztucznej inteligencji mogą również zautomatyzować procesy infiltracji infrastruktury zabezpieczeń ofiary.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji przez hakerów może zatem prowadzić do bardzo niebezpiecznych dla ofiar konsekwencji, takich jak skrócenie czasu przygotowań do ataku, większa skala ataku oraz krótszy czas trwania jego poszczególnych etapów. Sztuczna inteligencja w rękach hakerów jest zatem dużym zagrożeniem i wyzwaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Nie oznacza to jednak, że w starciu z nią przedsiębiorstwa są bezbronne. Odpowiedni poziom wiedzy oraz odpowiednio dobrane narzędzia ochronne, oferujące szeroki wachlarz rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, mogą okazać się dla sektora MŚP nieocenionym wsparciem w walce z hakerami wykorzystującymi sztuczną inteligencję.

Możliwości ochrony dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Korzystanie z profesjonalnej ochrony w zakresie cyberbezpieczeństwa w sektorze MŚP wcale nie musi być skomplikowanie. Dobrym pomysłem jest outsourcing usług bezpieczeństwa, który zapewni Ci wysokiej jakości narzędzia ochronne w korzystnej cenie. Wówczas nie musisz tworzyć osobnego działu ds cyberbezpieczeństwa wewnątrz organizacji ani korzystać z kilku różnych programów równocześnie – Twój dostawca zapewni Ci pełne zabezpieczenie danych przed atakami hakerów.

W ofercie Cyber360 możesz znaleźć różnorodne rozwiązania dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zapewniają kompleksową ochronę danych na wielu płaszczyznach. Na jakie narzędzia Cyber360 warto zwrócić uwagę, by wesprzeć swój biznes?

Cynet360

Platforma Cynet360 to uniwersalne, wielofunkcyjne narzędzie idealne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które może z powodzeniem chronić także duże przedsiębiorstwa. Platforma Cynet 360 łączy w sobie rozwiązania w zakresie prewencji zagrożeń i reakcji na nie, co umożliwia błyskawiczne wykrywanie incydentów bezpieczeństwa i zatrzymanie ataku już na jego najwcześniejszych etapach. Platforma Cynet 360 jest skuteczna m.in. przeciw atakom wykorzystującym złośliwe oprogramowanie, APT czy zero-day.

Wysoki poziom automatyzacji funkcji Cynet 360 to skuteczna odpowiedź na wykorzystanie sztucznej inteligencji przez cyberprzestępców, gdyż działania zaradcze uruchamiane są błyskawicznie po wykryciu zagrożenia. Skrócony czas reakcji na incydenty bezpieczeństwa pozwoli powstrzymać hakerów, zanim wyrządzą Twojej organizacji realną szkodę.

Cynet 360 wzbogacona jest także o działania analityczne i doradcze, które zapewnia operujący w trybie 24/7 SOC Team. SOC, czyli Security Operations Center, to zespół specjalistów ds cyberbezpieczeństwa, który czuwa nad Twoją infrastrukturą zabezpieczeń, pomaga dopasować ją do Twoich potrzeb, a także wspiera Cię w przypadku wystąpienia incydentu bezpieczeństwa. Jest to doskonałe rozwiązanie dla sektora MŚP, gdyż pozwala korzystać z profesjonalnego wsparcia w modelu outsourcingowym, bez konieczności tworzenia oddzielnego zespołu wewnątrz organizacji.

W ramach platformy Cynet 360 możesz również korzystać z rozbudowanych rozwiązań Threat Intelligence. Threat Intelligence to nieoceniona baza pochodzących z różnych źródeł informacji o najnowszych zagrożeniach. Procesy te odbywają się w sposób zautomatyzowany, co ma duże znaczenie dla organizacji pracy w MŚP – pozwala ograniczyć do minimum konieczność ręcznej konfiguracji i pozostawia przestrzeń na wykonywanie swoich codziennych obowiązków.

Dzięki tej technologii Cynet 360 może na bieżąco dostosowywać poziom i strukturę zabezpieczeń do uzyskanych tą ścieżką danych, zapewniając Ci szczelną ochronę przed aktualnymi atakami. Jest to zatem skuteczny sposób na radzenie sobie z atakami opartymi na sztucznej inteligencji, gdyż Threat Intelligence (która wykorzystuje podobne procesy) na bieżąco gromadzi informacje, które umożliwiają platformie takie uszczelnienie infrastruktury zabezpieczeń, by była ona odporna na próby włamania.

Szkolenia Cympire

Oprócz odpowiednich narzędzi, niezwykle ważna dla sektora MŚP jest również wiedza, jak chronić się przed cyberzagrożeniami. Uważność pracowników może się okazać dużo cenniejsza, niż nawet najlepsze narzędzia ochronne, gdyż to właśnie od użytkowników zależy, jak będą dane narzędzia stosować i jak wykorzystają ich potencjał. Wiele rodzajów ataków, np. ataki phishingowe, na które narażony jest sektor MŚP, bazują na wprowadzeniu ofiary w błąd i podstępnym wyłudzeniu danych – w ich przypadku to właśnie wiedza i ostrożność mają kluczowe znaczenie.

W ramach szkoleń Cympire możesz liczyć na zajęcia teoretyczne, podczas których zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności, oraz na część praktyczną, gdzie będziesz mógł przetestować je pod okiem specjalistów ds cyberbezpieczeństwa. Warto również zwrócić uwagę na to, że szkolenia dla firm przeprowadzane są na profesjonalnej platformie symulacyjnej, która doskonale imituje środowisko zewnętrzne.

Rozwiązania oparte zarówno na uczeniu się, jak i samodzielnym ćwiczeniu, są bardzo skuteczne, gdyż pozwalają Ci przygotować się na atak i zachować zimną krew w sytuacji realnego zagrożenia. Symulacja różnych scenariuszy ataków jest doskonałym sposobem na naukę właściwych procedur działania, które pomogą w poradzeniu sobie z analogicznymi sytuacjami podczas pracy w organizacji.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest tematem, któremu należy poświęcić odpowiednią uwagę. Nie tylko duże przedsiębiorstwa są narażone na cyberataki – firmy działające w sektorze MŚP na całym świecie także mogą paść ofiarami hakerów. Na uwagę zasługuje również temat rosnącej roli sztucznej inteligencji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów lub skorzystać z profesjonalnej ochrony cyber, skontaktuj się z nami!

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo