Logo
Logo
Logo

3 lipca 2023

Dlaczego zabezpieczenia punktów końcowych są kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa

Dlaczego zabezpieczenie punktów końcowych jest tak ważne w dzisiejszym świecie 

 

Ile wejść jest do fizycznego biura lub obiektu twojej firmy? Jeden, dwa, cztery? Bez względu na liczbę, prawdopodobnie wszystkie są solidnie zabezpieczone, aby nikt nie mógł wejść bez autoryzacji. Czy twoje „wirtualne drzwi”, punkty końcowe sieci, są jednakowo dobrze chronione? Każde z dziesiątek lub setek urządzeń używanych w twoim biznesie może potencjalnie być wykorzystane przez cyberprzestępców do infiltracji twojej sieci, a następnie do przeprowadzenia ataku na twoje przedsiębiorstwo. Badanie Verizon wykazało nawet, że 70% wszystkich naruszeń bezpieczeństwa ma swoje źródło w punktach końcowych (serwerach, komputerach stacjonarnych, laptopach, urządzeniach mobilnych i urządzeniach IoT).

 

Konsekwencje intruzji w punktach końcowych dla firm 

 

Gdy hakerzy naruszają punkty końcowe sieci, to coś więcej niż tylko incydent związany z bezpieczeństwem. Te infiltracje mogą prowadzić do kradzieży danych, strat finansowych, szkody dla reputacji, a nawet konsekwencji regulacyjnych. Pamiętacie incydent związany z naruszeniem danych agencji kredytowej Equifax? Hakerzy skradli dane identyfikacyjne setek milionów osób z bazy danych firmy, wykorzystując różne luki bezpieczeństwa w sieci. Firma musiała zapłacić do 700 mln dolarów (560 mln funtów) w ramach ugody z amerykańskimi regulatorami.

 

Nawet ogromny atak na Colonial Pipeline w 2021 roku został spowodowany pozornie prostą rzeczą – skradzionym hasłem pracownika, które było używane na wielu platformach.

Rola Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC) w zabezpieczaniu punktów końcowych 

Biorąc pod uwagę ilość punktów końcowych, które firmy mają obecnie, zabezpieczenie wszystkich z nich ręcznie jest prawie niemożliwe:

Mała firma z mniej niż 50 pracownikami ma około 22 punkty końcowe Firmy z 50-100 pracownikami mają średnio 114 punktów końcowych Organizacje korporacyjne z ponad 1000 pracownikami używają 1920 punktów końcowych

Dla zwykłej firmy, ciągłe monitorowanie nawet tych 20 punktów końcowych może być problemem – nie mówiąc już o 100 lub 1000. Tutaj na scenę wchodzi zespół SOC.

 

Czym jest SOC? 

Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC) obecnie pełni rolę głównej obrony firmy przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. Zespół SOC składa się z ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy monitorują i zarządzają każdym aspektem postawy bezpieczeństwa organizacji, zajmując się wszystkim, od wykrywania zagrożeń po reagowanie na incydenty i szkolenia z cyberbezpieczeństwa.

 

Monitorowanie punktów końcowych sieci 24/7 jest jednym z ich głównych zadań, ponieważ bez skutecznego monitoringu punktów końcowych, SOC ryzykuje przeoczenie krytycznych oznak infiltracji i niepowstrzymanie rozprzestrzeniania się ataku. Dlatego też wzmocnienie wszystkich punktów końcowych sieci, a następnie aktywne testowanie ich pod kątem ewentualnych luk bezpieczeństwa lub podejrzanych działań, jest najważniejszym priorytetem dla zespołów ds. cyberbezpieczeństwa.

 

Ograniczenia obecnych usług SOC w monitorowaniu punktów końcowych 

 

Niezależnie od umiejętności i wiedzy ekspertów z zespołu SOC, mogą oni czasami mieć problemy z monitorowaniem punktów końcowych. Dlaczego? Oto dwa główne powody:

 

Zmęczenie alarmami 

 

Przeładowanie nieskończoną ilością alarmów (wiele z nich to fałszywe alarmy) to jedno z największych narzekań ekspertów z zespołu SOC na swoją pracę. Na przykład SumoLogic stwierdził, że 56% dużych organizacji boryka się z ponad 1000 alertami bezpieczeństwa dziennie.

 

A ponieważ wiele zespołów SOC nadal jest mocno niedołężnych, eksperci zmagają się ze znalezieniem poważnych zagrożeń w morzu alertów o niskim priorytecie i zajęciem się nimi w pierwszej kolejności.

 

Tradycyjne narzędzia SIEM są ograniczone 

 

Nie tylko pracownicy ds. cyberbezpieczeństwa są wyczerpani radzeniem sobie z tysiącami alertów bezpieczeństwa – nawet zautomatyzowane narzędzia obecnie zmagają się z tym obciążeniem.

 

Narzędzia SIEM są niezbędne dla zespołów SOC, ponieważ zbierają dane z różnych źródeł sieciowych, a następnie łączą je, dając profesjonalistom ds. cyberbezpieczeństwa zintegrowany obraz bezpieczeństwa IT organizacji. Rolą SIEM jest identyfikowanie nieprawidłowości w sieci, które mogą wskazywać na incydent bezpieczeństwa i alarmowanie zespołów SOC.

 

Niestety, tradycyjne narzędzia SIEM często zawodzą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo punktów końcowych. Starsze systemy często są przytłoczone ogromną ilością danych z urządzeń końcowych, zwiększając stres ekspertów z zespołu SOC. Niektóre z narzędzi nie mają również inteligencji zagrożeń, która mogłaby pomóc zespołowi odróżnić poważne zagrożenia od szumów. Dla zespołów SOC oznacza to, że muszą samodzielnie analizować, priorytetyzować i radzić sobie z alertami – co znowu prowadzi do zmęczenia alarmami.

 

Wykorzystanie SOCaaS do poprawy bezpieczeństwa punktów końcowych 

 

Nawet jeśli firmy chciałyby zbudować pełnowymiarowy wewnętrzny zespół ds. cyberbezpieczeństwa i korzystać z najnowszych technologii cyberbezpieczeństwa, koszty tych działań mogą być znacznie poza ich zasięgiem.

 

Istnieje jednak sprytny sposób, w jaki firmy wszystkich rozmiarów mogą wykorzystać możliwości zespołów SOC, nie obciążając przy tym własnego budżetu. Mianowicie, SOCaaS – SOC jako usługa.

 

SOC to usługa subskrypcyjna, która zapewnia organizacjom zaawansowane możliwości bezpieczeństwa bez konieczności utrzymania wewnętrznego SOC. Firmy mogą korzystać z pełnej gamy możliwości SOC, w tym monitorowania i zarządzania bezpieczeństwem, bez konieczności zatrudniania dodatkowego personelu.

 

W związku z powyższym, wykorzystanie SOCaaS do poprawy bezpieczeństwa punktów końcowych to rozwiązanie, które coraz częściej wybierają przedsiębiorstwa. Dzięki temu mogą one korzystać z pełnej gamy możliwości SOC, w tym monitorowania i zarządzania bezpieczeństwem, bez konieczności zatrudniania dodatkowego personelu.

 

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo