Logo
Logo
Logo

4 maja 2022

Czym jest i jak może pomóc threat intelligence?

Rozwój nowych technologii, obok mnóstwa korzyści i ułatwień w prowadzeniu firmy, wiąże się, niestety, także z mnóstwem zagrożeń. Hakerzy na bieżąco kreują nowe sposoby na naruszanie barier chroniących dane innych użytkowników. Jakie konkretne działania możesz podjąć, by skutecznie się przed nimi bronić? Z pomocą przychodzi threat intelligence.

czymjestthreatintelligence_cyber360

Czym jest threat intelligence?

Spis treści

  1. Czy analizy zagrożeń mogą Cię chronić przed atakiem hakerskim?
  2. Najczęstsze rodzaje cyberataków – jak je rozpoznać?
  3. Threat intelligence – dla kogo jest odpowiednie?
  4. Cyber threat intelligence – korzyści
  5. Skuteczna ochrona dla Twojej firmy – Cynet360
  6. Podsumowanie

Czy analizy zagrożeń mogą Cię chronić przed atakiem hakerskim?

Mianem threat intelligence lub cyber threat intelligence określa się pozyskiwanie, porządkowanie oraz analizowanie informacji na temat aktualnych zagrożeń i cyberataków, na które wszyscy jesteśmy w pewnym stopniu narażeni. Informacje te mogą być pozyskiwane zarówno ze źródeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie aktualnych poczynań cyberprzestępców, co znacznie ułatwia wykrywanie potencjalnych ataków oraz odpowiednie wzmacnianie swoich struktur bezpieczeństwa, by móc im skutecznie zapobiegać.

Dlaczego wiedza o zagrożeniach jest Ci potrzebna?

Hakerzy ciągle udoskonalają techniki ataków i stosują coraz nowsze sposoby utrudniające proces identyfikacji atakującego – dlatego też niezwykle ważną dla bezpieczeństwa Twoich danych jest wiedza o potencjalnych zagrożeniach. Threat intelligence stanowi nieocenioną bazę danych na temat zagrożeń oraz analiz ataków, która wzbogaca i usprawnia wszystkie działania zapobiegawcze związane z bezpieczeństwem.

Kiedy antywirus nie wystarczy?

Często klasyczne oprogramowanie antywirusowe lub firewalle to niestety zbyt słaba ochrona przed niektórymi zagrożeniami, zwłaszcza jeśli nie są regularnie aktualizowane. Szczególnie niebezpieczne pod tym względem są ataki oparte na socjotechnice, podczas których ofiara zostaje zmanipulowana do przekazania atakującemu wrażliwych informacji samodzielnie, np. w wiadomości e-mail. Wówczas nawet najlepsze oprogramowanie nie będzie w stanie zapobiec konsekwencjom ataku.

Najczęstsze rodzaje cyberataków – jak je rozpoznać?

Jeśli kwestia bezpieczeństwa Twoich firmowych zasobów jest dla Ciebie ważna, pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić by móc efektywnie je chronić, jest zadbanie o wysoką świadomość zagrożenia – zarówno u siebie samego, jak i wśród Twoich pracowników. Jakich technik najczęściej używają cyberprzestępcy i jak możesz je rozpoznać?

Phishing

Jednym z najpowszechniejszych rodzajów cyberataków jest phishing. Jego mechanizm jest niezwykle prosty, a przeprowadzenie go nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu nowych technologii. Ofiarami ataków phishingowych mogą paść zarówno przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, jak i osoby prywatne.

Phishing polega na podszywaniu się przez hakerów pod inne osoby (ale też grupy osób, firmy czy organizacje) aby wyłudzić wrażliwe dane od swoich ofiar. W tym celu wykorzystywane są spreparowane wiadomości e-mail, w których hakerzy usiłują nakłonić odbiorców do przekazania swoich danych logowania, osobistych informacji lub np. pobrania pliku, który infekuje urządzenie złośliwym oprogramowaniem.

Dla uwiarygodnienia ataku hakerzy często stosują również fałszywe strony internetowe, które mają imitować oryginalne witryny np. banków czy mediów społecznościowych. Są one do nich łudząco podobne, a adresy internetowe, jakie znajdują się w odnośnikach, niewiele różnią się od właściwych. Jeśli podasz na fałszywej witrynie swoje dane logowania, wówczas hakerzy będą w stanie przejąć Twoje konto, jeśli nie posiada ono dodatkowych zabezpieczeń.

Whaling

Whaling jest szczególnym rodzajem ataku phishingowego, którego ofiarami najczęściej padają członkowie zarządów firm, pracownicy wysokiego szczebla lub działów związanych z finansami. Zwykle whaling wymaga od cyberprzestępców odpowiedniego researchu, by fałszywa wiadomość nie budziła w odbiorcy żadnych wątpliwości. Źródłem informacji na temat struktury wewnętrznej organizacji, powiązań między poszczególnymi pracownikami oraz innymi podmiotami mogą być nawet ogólnodostępne platformy, takie jak LinkedIn czy profile w social mediach.

Hakerzy mogą – przykładowo – podszywać się m.in. pod klientów biznesowych, dostawców lub przełożonych ofiary, a w treści wiadomości domagać się transferu dużej kwoty pieniędzy, związanej np. z zaległymi płatnościami, nieoczekiwaną koniecznością dopłaty za usługi. W ten sposób uwiarygadniają swoje żądania. Często też starają się zniechęcić ofiarę do skonsultowania się z innymi osobami oraz skłonić ją do jak najszybszego przekazania im środków finansowych.

Malware

Mianem malware określa się zbiorczo wszystkie rodzaje złośliwego oprogramowania, jakie mogą zainfekować Twoje urządzenia. Przykładami malware’u mogą być m.in. wirusy, konie trojańskie, keyloggery czy programy szpiegujące.

Malware może zostać wykorzystany podczas szczególnie niebezpiecznego rodzaju ataku, jakim jest ransomware. Wówczas cyberprzestępcy wykorzystują oprogramowanie, które blokuje użytkownikowi dostęp do plików przechowywanych na zaatakowanym urządzeniu. Malware często jest też dodatkowo zabezpieczony przed usunięciem, co dodatkowo utrudnia poradzenie sobie z tym rodzajem ataku. W zamian za odzyskanie dostępu hakerzy najczęściej domagają się wpłacenia okupu.

Threat intelligence – dla kogo jest odpowiednie?

Idealnym rozwiązaniem dla firm, które wysoko cenią cyber security, jest wprowadzenie threat intelligence platform do swojego systemu ochrony danych. Dzięki temu znacznie zwiększa się skuteczność wykrywania zagrożeń, a proces powstrzymywania atakujących jest sprawniejszy i lepiej dostosowany do specyfiki danego ataku.

Ofiarą cyberprzestępców może prędzej czy później paść każde przedsiębiorstwo, dlatego niezwykle istotnym jest, abyś dbał o swój firmowy system zabezpieczeń na wielu płaszczyznach. Usługi związane z threat intelligence mogą znacząco wspomóc zarówno działania prewencyjne, jak i działania naprawcze, które pomogą chronić Twoją firmę przed konsekwencjami, jakie niosą ze sobą cyberataki.

Z narzędzi związanych z cyber threat intelligence mogą korzystać wszystkie branże niezależnie od swojej specyfiki oraz wielkości i rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Usługi threat intelligence pozwalają na bieżąco monitorować aktywne ataki, dzięki czemu zapewniają wysokiej jakości ochronę przed zagrożeniami.

Cyber threat intelligence – korzyści

Wygoda i komfort użytkowników

Threat intelligence jest niezwykle wygodne ze względu na to, że wszystkie niezbędne informacje na temat zagrożeń, choć pochodzą z różnorodnych wewnętrznych i zewnętrznych źródeł (które mogą być zlokalizowane na całym świecie), są dostępne w jednym miejscu. Pomaga to usprawnić proces wykrywania zagrożeń oraz zapobieganie im.

Dzięki temu uzyskanie potrzebnych dla danej organizacji danych nie jest żmudnym, czasochłonnym procesem, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo zasobów przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Znacznie ułatwia to także wewnętrzną analizę aktualnych potrzeb danej organizacji pod kątem ochrony danych przed cyberatakami.

Elastyczna ochrona

Usługi threat intelligence mogą także znacząco podnieść jakość obrony przed cyberzagrożeniami w Twojej firmie. Wiedza na temat zagrożeń oraz aktualnych ataków pomoże Ci w aktywnym dopasowywaniu i dostosowywaniu infrastruktury bezpieczeństwa do dynamicznie zmieniających się okoliczności zewnętrznych. Dzięki temu możliwe będzie szybsze wykrycie potencjalnych ataków oraz efektywna ochrona przed ich konsekwencjami.

Skrócenie czasu reakcji

Informacje pozyskane dzięki threat intelligence pozwalają znacząco skrócić czas potrzebny na reakcję na zagrożenia. Rozwiązania nastawione nie tylko na prewencję zagrożeń, ale i threat hunting, umożliwiają szybkie podjęcie działań naprawczych, gdy infrastruktury bezpieczeństwa zostaną naruszone. Mianem threat hunting określa się aktywne poszukiwanie zagrożeń, którym udało się przeniknąć przez bariery organizacji, co wiąże się z ryzykiem np. kradzieży i utraty dostępu do wrażliwych danych firmowych oraz danych klientów.

Dzięki dodatkowym wskaźnikom, tzw. indicators of compromise, możesz sprawdzić w jakim stopniu struktury bezpieczeństwa Twojej firmy zostały naruszone. Pozwoli Ci to na błyskawiczne naprawienie wyrządzonych przez hakerów szkód oraz ocenę zakresu ataku, co może być niezwykle istotne w kontekście ulepszania struktur bezpieczeństwa w przyszłości.

Zaufane źródła danych

Kolejnym plusem związanym z użytkowaniem threat intelligence jest możliwość czerpania informacji o zagrożeniach z wiarygodnych, zróżnicowanych źródeł, które mogą być zlokalizowane na całym świecie. Technologia ta zapewnia dostęp do niezwykle istotnych danych pochodzących od zaufanych podmiotów, do których nie miałbyś dostępu w innych okolicznościach.

Próby pozyskania tego rodzaju informacji samodzielnie wiążą się z ryzykiem trafienia np. na przestarzałe czy fałszywe dane, oraz z koniecznością samodzielnej analizy zagrożeń. Może to być dosyć kłopotliwe w perspektywie długofalowej, dlatego też dużo lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z threat intelligence. Dzięki temu ataki i inne incydenty związane z cyberbezpieczeństwem są dużo łatwiejsze do wykrycia.

Skuteczna ochrona dla Twojej firmy – Cynet360

Platforma Cynet360 dostarczona przez Cyber360 jest odpowiedzią na potrzebę wielofunkcyjnego, wysoce zautomatyzowanego rozwiązania, łączącego w sobie zarówno mechanizmy prewencyjne, naprawcze, jak i analizy zagrożeń. Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa gwarantuje wysoki poziom ochrony danych w czasie rzeczywistym. Korzystanie z usług zewnętrznego, wyspecjalizowanego security operations center to doskonała opcja zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych firm.

Rozbudowana baza danych

Cynet360 korzysta z ponad 20 zewnętrznych i wewnętrznych baz informacji na temat aktualnych zagrożeń. Dzięki temu uzyskanie wiarygodnych, wyczerpujących danych jest niezwykle proste, co pozytywnie wpływa na komfort i wygodę użytkowników. Jej dodatkową zaletą jest integracja indicators of compromise, która umożliwia szybkie reakcje na istniejące zagrożenia.

Dzięki temu rozwiązaniu możesz cieszyć się dostępem do wszystkich niezbędnych informacji w jednym miejscu. Znacznie ułatwia to analizę potencjalnych zagrożeń i odpowiednie przygotowanie się na ewentualny atak i inne incydenty związane z cyberbezpieczeństwem.

Elastyczność

Dzięki zaawansowanej technologii opartej na idei machine learning, Cynet360 na bieżąco przystosowuje się do chronionego środowiska na podstawie dostępnych danych. Elastyczność i dynamiczność Cynet360 pozwala platformie dużo skuteczniej reagować na incydenty naruszenia struktur bezpieczeństwa firmy i zwiększa szybkość ich wykrycia. Wysoki poziom automatyzacji całego procesu pozwala na błyskawiczne wdrożenie rekomendowanych działań, aby efektywnie zapobiegać konsekwencjom ataków.

Ochrona w czasie rzeczywistym

Kolejną zaletą platformy Cynet360 jest kompleksowa ochrona monitorowanego obszaru w czasie rzeczywistym. Dzięki temu jest w stanie niemal natychmiastowo wykrywać potencjalne zagrożenia i skutecznie im przeciwdziałać. Im wcześniejsza będzie reakcja na atak, tym większa szansa na zatrzymanie atakujących.

Ponadto, Cynet Dashboard App oferuje możliwość powiadomienia zespołu specjalistów o naruszeniu struktur bezpieczeństwa Twoich sieci i skorzystania z profesjonalnego wsparcia na każdym etapie ataku. Korzystając z tego rozwiązania możesz zatem liczyć na fachową pomoc w trudnych sytuacjach oraz szybką reakcję na wszystkie niepożądane incydenty.

Podsumowanie

Usługi związane z threat intelligence powinny stanowić nieodzowny element infrastruktury bezpieczeństwa w każdej firmie czy organizacji, niezależnie od jej wielkości. Wiedza o aktualnych zagrożeniach jest niezwykle istotna z punktu widzenia planowania skutecznych procedur zapobiegawczych w odniesieniu do dynamicznie zmieniających się okoliczności. Dzięki platformie Cynet360 możesz mieć pewność, że Twoje wrażliwe dane są pod nieustającą, wielopłaszczyznową ochroną. Wysoki poziom zabezpieczeń oraz wygoda użytkowania sprawiają, że Cynet360 spełni nawet najwyższe wymagania i doskonale dopasuje się do Twoich indywidualnych potrzeb.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo