Logo
Logo
Logo

7 września 2022

Czym grozi brak integracji narzędzi cyberbezpieczeństwa w organizacji

Odpowiednia ochrona firmy przed wirtualnymi zagrożeniami jest jednym z najważniejszych obowiązków współczesnych przedsiębiorców. Cyberbezpieczeństwo z roku na rok staje się coraz bardziej palącym problemem – jak wskazuje Barometr cyberbezpieczeństwa autorstwa KPMG, w 2021 roku aż 69% badanych polskich firm zanotowało przynajmniej jeden incydent bezpieczeństwa. Ponadto, aż w 21% firm liczba zarejestrowanych incydentów wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jakie są najważniejsze zagadnienia cyberbezpieczeństwa w erze nowych technologii i jak wyjść naprzeciw stawianym przez nie wyzwaniom? Jakie narzędzia i działania powinien stosować przedsiębiorca, aby skutecznie zabezpieczyć organizację przed ewentualnym atakiem hakerskim?

Czym grozi brak integracji narzędzi do cyberbezpieczeństwa w organizacji-cyber360

Czym grozi brak integracji narzędzi do cyberbezpieczeństwa w organizacji?

Spis treści

  1. Najważniejsze zagadnienia w zakresie cyberbezpieczeństwa
  2. Dlaczego integracja narzędzi bezpieczeństwa jest ważna?
  3. Jakie narzędzia do cyberbezpieczeństwa ochronią organizację
  4. Podsumowanie

Najważniejsze zagadnienia w zakresie cyberbezpieczeństwa

Socjotechnika

W dzisiejszych czasach wcale nie trzeba bardzo zaawansowanych technologii informatycznych, by dokonywać cyberataków. Wręcz przeciwnie – bardzo często to właśnie proste manipulacje psychologiczne mogą przesądzić o sukcesie bądź porażce hakerów. Wzbudzenie zaufania do oszusta, kreowanie poczucia presji czy zwodzenie atrakcyjnymi nagrodami to tylko niektóre z metod, jakimi cyberprzestępcy mogą próbować skłonić swoje ofiary do współpracy.

Socjotechnika jest szeroko wykorzystywana w atakach phishingowych, a także w oszustwach telefonicznych – atak ten polega na podszywaniu się przez cyberprzestępców pod inne, zaufane podmioty, w celu wyłudzenia wrażliwych danych, takich jak np. dane logowania i jego uwierzytelnienie. W przypadku gdy ofiara ataku nie zachowa czujności i nie posiada zintegrowanego oprogramowania, które jest w stanie rozpoznać podejrzaną wiadomość lub zawartość, może bardzo łatwo udzielić hakerom dostępu do swoich kont czy chronionych informacji.

Ochrona podczas pracy zdalnej

Wyzwania pracy zdalnej to temat, który stał się szczególnie naglący podczas pandemii Covid-19, gdy ze względu na bezpieczeństwo pracowników i klientów wiele firm i organizacji zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, musiało zrezygnować z pracy biurowej. Choć opcja wykonywania swoich obowiązków z domu dla wielu mogła być wygodna, wiąże się ona z koniecznością zapewnienia dodatkowej ochrony przed wirtualnymi atakami, a nawet przeorganizowania całej sieci zabezpieczeń w Twojej organizacji.

Pracownicy firmy przebywający poza biurem mogą być narażeni na różne rodzaje ataków oraz podatni na manipulacje socjotechniczne. Dla bezpieczeństwa firmy stanowi to duże wyzwanie, gdyż konieczne jest zaopatrzenie wszystkich w zintegrowane narzędzia, które mogą efektywnie działać na różnych urządzeniach, także tych znajdujących się poza biurem. Konieczne mogą być również nowe zasady i standardy regulujące ochronę wrażliwych danych podczas pracy zdalnej.

Nie należy również lekceważyć wpływu kompetencji pracowników na bezpieczeństwo firmy. Niezbędne mogą się okazać szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa organizacji, podczas których pracownicy będą mogli nabyć wiedzę i umiejętności pozwalające na rozpoznanie zagrożeń i incydentów. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości szkoleniach, znajdziesz te usługi w ofercie firmy Cyber360. Szkolenia Cympire, prowadzone pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, pomogą Twoim pracownikom zdobyć niezbędne informacje na temat cyberbezpieczeństwa.

Podczas szkoleń, oprócz wiedzy teoretycznej, kursanci będą mogli wziąć udział w kontrolowanych symulacjach ataków w bezpiecznych, odpowiednich warunkach. Dzięki temu nauczą się, jak w praktyce reagować na incydenty, i w przypadku rzeczywistego cyberataku będą mogli zachować zimną krew i opanowanie.

Dlaczego integracja narzędzi bezpieczeństwa jest ważna?

Komplementarność

Zintegrowane narzędzia służące cyberbezpieczeństwu mają ogromną zaletę – poszczególne ich funkcje są wobec siebie komplementarne, czyli uzupełniają się nawzajem. Dzięki temu że wszystkie elementy sieci są ze sobą połączone, mogą korzystać w tym samym czasie z tych samych danych. Pozwala to na stworzenie szczelnej infrastruktury zabezpieczeń przedsiębiorstwa, która będzie mogła skutecznie chronić Cię przed hakerami. Z kolei wybrane przypadkowo narzędzia, które nie są ze sobą w ogóle zintegrowane, mogą pozostawić istotne luki bezpieczeństwa, skutkujące wzrostem podatności na wirtualne zagrożenia.

Ataki z wykorzystaniem luki zabezpieczeń oprogramowania nazywane są atakami zero-day lub dnia zero. Nazwa ta oznacza, że producent lub dostawca ma dokładnie zero dni na podjęcie odpowiednich działań i załatanie wspomnianej luki, gdyż została ona już wykorzystana przez hakerów w celu uzyskania dostępu do objętego ochroną obszaru. W przypadku samodzielnego wykrycia luki należy jak najszybciej powiadomić dostawców oprogramowania, który będzie w stanie naprawić ją zanim zostanie ona użyta w ataku zero-day.

Wygoda użytkowania

Obsługa narzędzi cyberbezpieczeństwa może stanowić spore wyzwanie dla pracowników, którzy muszą z nich korzystać na co dzień. Gdy nie będą one ze sobą zintegrowane, poziom trudności będzie jeszcze wyższy, co przełoży się negatywnie na wykonywanie codziennych obowiązków. Integracja pozwala bowiem oprogramowaniu i narzędziom m.in. na korzystanie ze wspólnych baz danych i szybki przepływ informacji, co znacząco ułatwia pracę.

Wdrożenie odpowiednich rozwiązań jest dużo łatwiejsze, gdy korzystasz ze zintegrowanych programów czy aplikacji. Zintegrowane narzędzia, dzięki temu że są ze sobą kompatybilne i posiadają stabilne połączenie, nie wymagają podejmowania dodatkowych działań ochronnych czy organizacyjnych przez pracowników. Mogą oni więc w pełni skoncentrować się na swojej pracy bez niepotrzebnego stresu.

Ułatwienie zarządzania bezpieczeństwem organizacji

W oprogramowaniu zintegrowanym przepływ informacji i danych między poszczególnymi narzędziami może odbywać się w sposób automatyczny, np. dane z jednego programu przesyłane są w tle do pozostałych elementów sieci zabezpieczeń. Gdy Twoje narzędzia nie są ze sobą zintegrowane, udostępnianie danych innym programom lub aplikacjom może być czasochłonne lub wręcz niemożliwe, co wpływa negatywnie na cyberbezpieczeństwo Twojej organizacji.

Brak integracji nie pozostaje także bez wpływu na jakość wykonywania codziennej pracy. Konieczność ręcznego przesyłania danych, konfiguracji poszczególnych elementów sieci zabezpieczeń między sobą lub uruchamiania poszczególnych funkcji i procesów osobno może być bardzo czasochłonnym i męczącym zadaniem. Czas, który poświęcasz na te czynności, jest czasem którego nie poświęcisz na zarządzanie firmą czy kontakt z klientami.

Gdy korzystasz ze zintegrowanego oprogramowania cyberbezpieczeństwa, nie musisz martwić się o przepływ danych i informacji. Gdy wszystkie Twoje programy korzystają ze wspólnej bazy, mogą współdziałać bez konieczności ciągłej interwencji ludzkiej, np. ręcznego przenoszenia wyników skanowania chronionego obszaru do programu generującego raporty. Znacznie ułatwia to organizację i monitoring Twojej infrastruktury zabezpieczeń, gdyż wszystkie niezbędne informacje pochodzą z połączonych ze sobą źródeł.

Jakie narzędzia do cyberbezpieczeństwa ochronią organizację

Firma Cyber360 posiada w swojej ofercie uniwersalne, wielofunkcyjne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Rozbudowane oprogramowanie odpowiada na potrzeby firm z różnych branż i sektorów, którym zależy na wysokim poziomie ochrony swoich danych. Na jakie produkty i usługi Cyber360 warto zwrócić uwagę?

CyberDefender

Usługa CyberDefender to zestaw kompleksowych, uniwersalnych rozwiązań, które w połączeniu zapewniają wysoki poziom ochrony monitorowanego środowiska. Nie jest konieczne korzystanie z żadnego dodatkowego oprogramowania antywirusowego – wszystkie funkcje są ze sobą zintegrowane, co pozwala na dostęp do niezbędnych informacji i działań bezpieczeństwa w jednym miejscu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż dzięki integracji różnorodnych usług ułatwia utrzymanie kosztów cyberbezpieczeństwa pod kontrolą oraz zapewnia wygodę codziennego użytkowania.

Wśród usług wchodzących w skład CyberDefender należy wymienić m.in. całodobowe wsparcie SOC team, szczegółowy monitoring w poszukiwaniu zagrożeń, błyskawiczne reagowanie na incydenty bezpieczeństwa i szeroko zakrojone narzędzia analityczne.

Wsparcie SOC team jest niezwykle cenne, gdyż pozwala na korzystanie z profesjonalnego doradztwa w formie outsource’ingu, bez konieczności tworzenia zespołu na miejscu. To bardzo korzystne rozwiązanie, które pomaga w zmniejszeniu kosztów utrzymania infrastruktury zabezpieczeń organizacji, gdyż nie musisz opłacać etatowych pracowników będących pod telefonem 24/7. SOC team może również być niezwykle pomocny w ocenie podatności Twojej sieci zabezpieczeń na incydenty bezpieczeństwa oraz ryzyka cyberataków.

Istotne są również działania prewencyjne i ochronne, jakie CyberDefender może zapewnić Twojej firmie. Ze względu na to, że hakerzy mogą przeprowadzać próby cyberataków o dowolnej porze, platforma zapewnia objętemu ochroną środowisku bezpieczeństwo całodobowo. Oznacza to, że wielopłaszczyznowe działania zaradcze prowadzone są bez przerwy, a chroniony obszar jest cały czas monitorowany w poszukiwaniu ewentualnych słabych punktów lub potencjalnych zagrożeń, np. podejrzanych plików czy luk w zabezpieczeniach.

Jeśli CyberDefender wykryje incydent bezpieczeństwa, Twoim największym sprzymierzeńcem jest opcja wysokiego poziomu automatyzacji działań i procesów naprawczych. CyberDefender błyskawicznie reaguje na wszystkie zauważone incydenty, dzięki czemu uniemożliwia hakerom uzyskanie dostępu do wrażliwych danych i informacji przechowywanych w Twojej organizacji. Oznacza to, że im szybciej hakerzy zostaną zatrzymani, tym mniejszy będzie poziom szkód, jaki zdążą wyrządzić. W zakresie działań zaradczych możesz liczyć m.in. na zapewnienie analizy obszaru objętego atakiem, oszacowanie strat oraz zidentyfikowanie przyczyn ataku.

PerceptionPoint

PerceptionPoint to platforma przeznaczona do kontroli bezpieczeństwa kanałów komunikacji, która może również objąć ochroną zintegrowaną z nimi chmurę, np. GoogleDrive, DropBox czy Microsoft OneDrive. Jest to szczególnie istotne dla firm, które na co dzień korzystają z usług najpopularniejszych dostawców poczty elektronicznej i zależy im na efektywnej prewencji zagrożeń.

PerceptionPoint skanuje nie tylko treść wiadomości, ale i załączniki czy zamieszczone w nich linki, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie lub prowadzić do fałszywych stron internetowych. W ten sposób zauważalnie utrudnia przeprowadzanie cyberataków drogą mailową i może efektywnie chronić przed atakami phishingowymi. Jak wskazuje Barometr cyberbezpieczeństwa, to właśnie ataki phishingowe są oceniane jako jedne z najpoważniejszych zagrożeń przez badanych.

Korzystanie z platformy PerceptionPoint wzmacnia bezpieczeństwo danych szczególnie wrażliwych na wykradnięcie tym właśnie sposobem, np. danych logowania do banku lub social mediów. Możliwość integracji z zewnętrznymi serwisami jest zatem ogromnym plusem, gdyż PerceptionPoint wychwytuje automatycznie zagrożenia, które mogłyby być niedostrzegalne na pierwszy rzut oka nawet dla bardzo uważnego obserwatora.

Klucz Yubikey

Klucz Yubikey to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie poczty elektronicznej czy kont w zewnętrznych serwisach internetowych. Fizyczny klucz USB pozwala chronić Twoją firmę przed nieautoryzowanym logowaniem, np. w przypadku wykradnięcia czy wycieku loginów i haseł do skrzynki mailowej lub chmury. Z usług dostarczyciela Yubikey korzystają aktualnie organizacje i podmioty w aż 160 krajach na całym świecie.

Yubikey posiada możliwość integracji z wieloma popularnymi serwisami, m.in. dostarczycielami usług poczty elektronicznej, chmury czy mediami społecznościowymi. Wśród nich można wymienić tak kluczowe dla prowadzenia współczesnego przedsiębiorstwa strony, jak Google, Facebook, Amazon, Twitter czy Microsoft Office365. Opcja integracji pozwala zatem objąć ochroną różne typy kont Twojej organizacji, których używasz nie tylko do komunikacji, ale i promocji swojej marki.

W celu zapewnienia optymalnego poziomu bezpieczeństwa każde logowanie na nowych urządzeniach musi być potwierdzone za pomocą fizycznego klucza, przypisanego do konta przez administratora. Oznacza to że haker, nawet jeśli jest w posiadaniu danych logowania, nie będzie w stanie uzyskać dostępu do informacji przechowywanych na chronionym koncie ze swojego urządzenia, gdyż nie będzie mógł potwierdzić swojej tożsamości za pomocą klucza.

Podsumowanie

Integracja oprogramowania z zakresu cyberbezpieczeństwa jest niezwykle ważnym elementem właściwego dbania o infrastrukturę zabezpieczeń w Twojej firmie. Zintegrowane narzędzia są gwarancją komfortu i wygody oraz szczelnej sieci zabezpieczeń. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, Wyślij zapytanie – wszystko Ci wyjaśnimy i dobierzemy najlepsze rozwiązania dla Ciebie!

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Władysława IV 43,
81-308 Gdynia
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo