Logo
Logo
Logo

4 maja 2022

Co to jest zaawansowane trwałe cyber zagrożenie (advanced persistent threats apts)?

We współczesnym świecie dynamiczny rozwój nowych technologii pozwala na coraz więcej udogodnień w prowadzeniu firmy. Niestety, jest to broń obosieczna – prócz szerokiego spektrum korzyści, nowe technologie wiążą się także z licznymi zagrożeniami. Jednym z najpoważniejszych są advanced persistent threats lub APT, które, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, mogą przynieść katastrofalne szkody Tobie i Twojej firmie. Jak skutecznie chronić się przed zagrożeniami APT?

czym_jest_advanced_persistent_threat_cyber360

Czym jest advanced persistent threat?

Spis treści

  1. Czym jest APT i dlaczego jest groźne?
  2. Ataki APT – na co zwrócić uwagę?
  3. Jak skutecznie chronić się przed advanced persistent threat?
  4. Cynet360 a ochrona przed APT
  5. Czym jest Perception Point
  6. Szkolenia Cympire
  7. Podsumowanie

Czym jest APT i dlaczego jest groźne?

Cechy ataku APT

Mianem advanced persistent threats lub APT określa się w branży cyber security złożone, najczęściej skrupulatnie skonstruowane zagrożenia, mające charakter trwały. Na język polski często tłumaczone jest dosłownie jako zaawansowane trwałe zagrożenie. Termin advanced odnosi się do wysokiego poziomu złożoności, persistent natomiast – do długotrwałości zagrożenia. Zaawansowane trwałe zagrożenie jest zatem nakierowane na to, by jak najdłużej utrudniać jego wykrycie przez organizacje, które stały się jego celem. Im dłużej ukrywanie ataku jest sukcesywne, tym groźniejsze dla zaatakowanej organizacji mogą być jego konsekwencje.

Według badań Kaspersky Lab (2016), ataki APT stanowią obecnie jedne z najpoważniejszych zagrożeń zarówno dla sektora prywatnego, jak i publicznego. Każda organizacja, niezależnie od swojej specyfiki, struktury i wielkości, może stać się celem APT. Co to oznacza w praktyce dla Ciebie i Twojej firmy?

Szczegółowe planowanie advanced persistent threat

Ataki APT, w przeciwieństwie do szeroko zakrojonych ataków phishingowych czy innych rodzajów scamu lub spamu, są najczęściej skrupulatnie zaplanowane i poprzedzone dogłębnym researchem. Ryzyko, że Twoja firma stanie się celem ataku APT nigdy nie będzie całkowicie wyeliminowane, nawet w przypadku, gdy prowadzisz niewielkie przedsiębiorstwo. Target ataku APT najczęściej jest obserwowany przez długi czas, aby zebrać o nim jak najwięcej informacji.

Konsekwencje ataku APT

Atak APT naraża Cię na długofalowe konsekwencje, a z uwagi na jego złożoność, wykrycie i zneutralizowanie go może być niezwykle trudnym zadaniem. Cyberprzestępcy mogą niezauważeni całymi miesiącami regularnie wykradać wrażliwe dane z Twojej firmy. Utrata dostępu do nich bądź upublicznienie ich bez Twojej wiedzy mogą okazać się katastrofalne w skutkach i wiązać się z ogromnymi stratami wizerunkowymi i finansowymi.

Ataki APT – na co zwrócić uwagę?

Jeśli obawiasz się, że Twoja firma może paść ofiarą advanced persistent threat, pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest zdobycie podstawowej wiedzy na temat najpowszechniejszych sposobów przeprowadzania ataków APT. Ważne jest również wyczulenie na te kwestie Twoich pracowników. O czym powinieneś wiedzieć, by zachować wysoki poziom ochrony swoich danych?

Dostęp do informacji

Informacje, które mogą posłużyć hakerom do przeprowadzenia ataku APT, mogą być zdobywane różnymi sposobami. Bardzo często to, co można znaleźć na Twojej stronie internetowej, stanowi bogatą bazę wiedzy. Często źródłem danych na temat celu ataku są ogólnodostępne strony www, takie jak LinkedIn lub Facebook. Wiele danych, jakie można znaleźć w internecie, może zatem posłużyć cyberprzestępcom do przygotowania ataku. Informacje te mogą również być zdobywane podstępem, np. dzięki niekontrolowanym wyciekom danych, przed czym znacznie trudniej jest się uchronić.

Jak utrudnić hakerom atak APT? Na bieżąco kontroluj, jakie informacje na temat swojej firmy, jej działalności czy wewnętrznej struktury udostępniasz w internecie, np. na swojej stronie. Często coś, co wydaje Ci się niewinną wiadomością, może posłużyć cyberprzestępcom do planowania ataków na Twoją firmę. Jeśli masz wątpliwości i nie jesteś w stanie samodzielnie klasyfikować udostępnianych informacji, dobrym pomysłem będzie skorzystanie ze wsparcia specjalistów cyber security.

Dostęp do kanałów komunikacji

Cyberprzestępcy mogą próbować uzyskać dostęp do Twoich firmowych zasobów za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich kanałów komunikacyjnych, dbaj o to, by nie udzielać dostępu do nich osobom niezaufanym. Oprogramowanie szpiegujące i inne rodzaje malware’u mogą znaleźć się w Twoim systemie właśnie za pośrednictwem poczty e-mail, np. załącznika lub odnośnika do zewnętrznej strony.

Skuteczna prewencja ataków APT powinna zatem obejmować świadome, rozsądne korzystanie z kanałów komunikacji oraz przyswojenie sobie podstawowych metod weryfikacji wiarygodności e-maili. Zawsze upewniaj się, że otrzymana wiadomość jest autentyczna, np. osobiście kontaktując się z nadawcą – gdy nie jesteś tego pewien, nie pobieraj załączników i nie odwiedzaj linkowanych w niej witryn, gdyż zagrożenia mogą czyhać na Ciebie np. na fałszywej stronie internetowej.

Objawy malware

W atakach APT hakerzy bardzo często wykorzystują malware, np. złośliwe oprogramowanie szpiegujące, by dokonać infiltracji organizacji, która jest ich celem. Jeśli od dłuższego czasu zauważasz niepokojące sygnały, takie jak znaczne opóźnienie działania Twoich urządzeń, problemy z połączeniem z internetem, problemy z uruchomieniem zainstalowanych programów, może to być sygnał, że Twoje urządzenia zostały zainfekowane. Wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą cyber security, by oszacować skalę zagrożenia oraz zneutralizować ataki.

Jak skutecznie chronić się przed advanced persistent threat?

Advanced persistent threats stanowią realne zagrożenie dla wielu organizacji, niezależnie od tego, w jakim sektorze działają. Odpowiednie oprogramowanie, służące do wykrycia i zapobiegania advanced persistent threats może natomiast znacząco obniżyć ryzyko, że konsekwencje ataku wpłyną negatywnie na Twoją firmę.

Cyber360 wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na wysokiej jakości oprogramowanie ochronne, które skutecznie zatrzyma cyberprzestępców niezależnie od typu ataków. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie zasobów Twojej organizacji, w szerokim wachlarzu usług Cyber360 znajdziesz elastyczne rozwiązania, które doskonale wpasują się w Twoje indywidualne potrzeby.

Cynet360 a ochrona przed APT

Kompleksowość

Wielofunkcyjna platforma Cynet360 stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na całodobową, kompleksową ochronę sieci i systemów klientów. Dzięki temu nie jest konieczne żadne dodatkowe oprogramowanie antywirusowe czy chroniące np. przed zagrożeniami z grupy malware – Cynet 360 doskonale radzi sobie samodzielnie z różnorodnymi atakami. Wszystkie niezbędne funkcje związane z ochroną Twoich danych i innych firmowych zasobów przed advanced persistent threats znajdują się w jednym miejscu, co znacznie ułatwia codzienne dbanie o zabezpieczenia.

Całodobowa ochrona

Cynet360 zapewnia monitorowanie objętego ochroną obszaru w trybie 24/7. Dzięki temu może reagować na zagrożenia niemal natychmiast, niezależnie od Twoich godzin pracy. Czuwanie nad bezpieczeństwem it całodobowo jest niezwykle istotne, gdyż pozwala na wykrycie ataku przeprowadzonego o dowolnej porze i zaoszczędzenie mnóstwa czasu i zasobów. Im wcześniej cyberprzestępcy utracą dostęp do Twoich systemów i sieci, tym większa szansa na udaremnienie próby ataku.

Wysoki poziom automatyzacji

Dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji procesów zaradczych i naprawczych, Cynet360 jest w stanie błyskawicznie reagować na zagrożenia niezależnie od typu ataków. W przypadku wykrycia ataku kluczowa jest szybkość reakcji, gdyż każde opóźnienie działa na korzyść cyberprzestępców. Automatyczne wdrożenie rekomendowanych działań pozwala skrócić czas między wykryciem ataku i reakcją na niego do minimum, co znacznie zwiększa szanse na odparcie zagrożenia.

Rozwinięte narzędzia analityczne

Oprócz działań prewencyjnych i naprawczych, Cynet360 posiada również szerokie spektrum narzędzi analitycznych. Dzięki szczegółowym, rozbudowanym analizom raportów bezpieczeństwa, możliwe jest ciągłe udoskonalanie platformy pod kątem wykrywania nowych zagrożeń.

Wzbogacenie swojej infrastruktury zabezpieczeń o wnioski z raportów i analiz pomoże Ci efektywnie chronić się przed advanced persistent threats w przyszłości. Dzięki temu cyberprzestępcy, nawet po przygotowywaniu ataku od dłuższego czasu, mogą nie być w stanie złamać Twoich zabezpieczeń i dostać się do Twoich firmowych zasobów.

Czym jest Perception Point

Ochrona kanałów komunikacji

Platforma Perception Point to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na dodatkowej ochronie kanałów komunikacji. Ataki przeprowadzane za pomocą poczty elektronicznej są niezwykle powszechne i mogą stanowić realne zagrożenia dla Twojej firmy. Perception Point chroni przed wieloma typami ataków nie tylko z grupy APT, ale i atakami phishingowymi, spamem oraz innymi rodzajami scamu. Dzięki Perception Point zagrożenia obecne w wiadomościach e-mail są łatwe do wykrycia, zanim zdążą dostać się do Twojego komputera czy innego urządzenia.

Efektywne skanowanie

Platforma Perception Point posiada zdolność do skanowania zawartości wiadomości w sposób kompleksowy – skanowane są także załączniki czy adresy www. Dzięki temu chroni Cię także przed zagrożeniami, które mogły zostać dołączone do e-maili lub znajdować się np. na sfałszowanej stronie internetowej podlinkowanej w treści. Cyberprzestępcy, którzy będą usiłowali uzyskać dostęp do zasobów Twojej organizacji tą ścieżką, będą mogli być zatrzymani już na najwcześniejszym etapie ataku. Jest to skuteczna ochrona zarówno przed APT, jak i innymi zagrożeniami, np. malware.

Szkolenia Cympire

Specjalistyczna wiedza

Oprócz profesjonalnych narzędzi ochronnych, niezwykle istotną składową dbania o bezpieczeństwo Twojej firmy jest wiedza, jak się skutecznie bronić przed zagrożeniami. Doskonałym sposobem na to, by te informacje zdobyć, jest wzięcie udziału w prowadzonych przez specjalistów szkoleniach z cyber security. Szkolenia Cympire pozwolą Tobie i Twoim pracownikom rozszerzyć wiedzę na ten temat pod okiem profesjonalistów. Jest ona przedstawiana w przystępny, ciekawy sposób, dzięki czemu jest łatwa do przyswojenia i zapamiętania.

Nabycie umiejętności praktycznych

Oprócz wiedzy teoretycznej, specjaliści cyber security pozwolą Ci także rozwinąć Twoje umiejętności w praktyce, podczas kontrolowanej symulacji cyberataku. Dzięki temu nauczysz się, jak szybko reagować w przypadku ataku cyberprzestępców na Twoją firmę. Szkolenia pozwolą na wykształcenie odpowiednich sposobów i metod działania w przypadku zagrożenia Tobie i Twoim pracownikom, co przełoży się na wyższy poziom bezpieczeństwa danych w Twojej firmie.

Podsumowanie

Ochrona przed advanced persistent threats jest niezwykle istotnym elementem dbania o cyberbezpieczeństwo. Z pomocą usług i narzędzi, jakie dostarcza Cyber360, Twoja firma może liczyć na profesjonalną, całodobową ochronę przed zagrożeniami. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów oferty, skontaktuj się z Cyber360.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo