Logo
Logo
Logo

29 maja 2023

MDR SOC w sektorze zdrowotnym – wszystko, co musisz wiedzieć

Biorąc pod uwagę, że medyczne dane osobowe są jednym z najcenniejszych plików, do których przestępcy mogą się dostać, poprawa bezpieczeństwa w służbie zdrowia jest teraz pilną kwestią.

Tutaj wkracza Security Operations Center (SOC).

W tym artykule na blogu pokażemy, jak dedykowany zespół ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa może pomóc firmom medycznym w ochronie ich infrastruktury. A jeśli budowanie własnego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa nie jest dla ciebie opcją, mamy również kilka porad – więc czytaj dalej.

Dlaczego dane zdrowotne są tak cenne dla przestępców?

Czy wiedziałeś, że jeden skradziony rekord pacjenta jest wart około $250 na czarnym rynku, podczas gdy dane karty kredytowej tylko około $5? To dlatego, że medyczny rekord to prawdziwy skarbiec dla przestępców.

Zazwyczaj, w rekordach medycznych znajdują się:

  • Pełne dane osobowe pacjenta
  • Numer ID i numer ubezpieczenia społecznego
  • Szczegóły finansowe
  • Historia medyczna, itp.

Przestępcy mogą następnie wykorzystać te informacje do zaciągnięcia pożyczek na nazwisko ofiary lub zgłoszenia roszczeń ubezpieczeniowych na ich nazwiska. Faktycznie, eksperci szacują, że 95% wszystkich przypadków kradzieży tożsamości pochodzi teraz ze skradzionych danych zdrowotnych.

Ale są także inne powody, dla których przestępcy są tak zainteresowani pozyskiwaniem danych zdrowotnych.

Dane zdrowotne nie mogą być łatwo zmienione lub skorygowane

Gdy ktoś zauważy, że jego informacje o karcie kredytowej wyciekły, karty można zablokować w kilka chwil, często bezpośrednio z aplikacji bankowej. Więc jeśli przestępcy chcą skorzystać z karty, muszą działać szybko.

Dane w bazie danych medycznych nie mogą być tak łatwo zastąpione, co daje przestępcom dużo więcej czasu na wykorzystanie danych.

Dane zdrowotne to dobry materiał na okup

Biorąc pod uwagę, jak bardzo służba zdrowia teraz polega na nowoczesnej technologii do opieki nad pacjentami, zaszyfrowanie bazy danych organizacji medycznej lub odcięcie dostępu do urządzeń noszonych na ciele może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.

Wiedząc o tym, cyberprzestępcy często celują w kluczowe systemy medyczne, mając nadzieję, że placówki medyczne szybciej spełnią ich żądania.

Długi cykl życia naruszenia

Jeszcze bardziej niepokojące jest to, jak długo trwa znalezienie i złagodzenie naruszenia w branży medycznej – średnio 329 dni.

Biorąc pod uwagę, jak mało czasu mają profesjonaliści medyczni w ciągu dnia i ile aplikacji używają teraz szpitale lub kliniki, nie można ich właściwie winić za to, że nie zauważają incydentów na czas. Zwłaszcza, że monitorowanie infrastruktury medycznej pod kątem zagrożeń i łagodzenie ich to praca 24/7.

Wszystko to sprawia, że konsekwencje jakichkolwiek ataków lub naruszeń w sektorze medycznym są szczególnie dewastujące. IBM w swoim raporcie o naruszeniach danych z 2022 roku stwierdził, że średni koszt naruszenia w branży medycznej wynosi oszałamiające $10.10M, najwyższy koszt w jakiejkolwiek branży.

Dedykowany Zespół ds. Operacji Bezpieczeństwa (SOC) mógłby jednak przejąć zadania związane z bezpieczeństwem, aby zapewnić, że placówki medyczne (i ich dane) są w pełni chronione.

Co to jest Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC)?

SOC to grupa ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa wyposażona w najnowocześniejszą technologię i procedury do monitorowania, wykrywania i reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem w czasie rzeczywistym.

Zazwyczaj pracują na zmiany, monitorując infrastrukturę biznesową w ciągu dnia pracy, a także w weekendy i święta. Można powiedzieć, że dla organizacji są one pierwszą linią obrony przed atakami cybernetycznymi i naruszeniami.

Do kluczowych obowiązków zespołu SOC należą:

Monitorowanie systemów sieciowych, punktów końcowych, urządzeń i przepływów danych 24/7 w celu identyfikacji jakichkolwiek podejrzanych działań lub potencjalnych naruszeń bezpieczeństwa.

  • Wykrywanie incydentów bezpieczeństwa, badanie ich zasięgu i wpływu oraz podejmowanie działań w celu złagodzenia szkód.
  • Aktywne poszukiwanie i identyfikacja luk w infrastrukturze, ich priorytetyzacja, a następnie naprawa problemów.
  • Analizowanie incydentów bezpieczeństwa w celu zrozumienia, co je spowodowało, i jak zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.
  • Pozostanie na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa, trendami i najlepszymi praktykami branżowymi, aby proaktywnie bronić się przed nowo pojawiającymi się ryzykami.
  • Przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa i zgodności, a następnie aktualizacja procesów bezpieczeństwa, technologii i procedur wewnętrznych.

Korzyści z Centrum Operacji Bezpieczeństwa dla placówek medycznych

Raport firmy Check Point Research wykazał, że organizacje medyczne na całym świecie musiały w 2022 roku radzić sobie z 1463 atakami cybernetycznymi tygodniowo – to wzrost o 74% w porównaniu do 2021 roku. Samodzielne odparcie tych wszystkich ataków (szczególnie tych bardziej zaawansowanych) jest niemal niemożliwe.

Branża medyczna ma jednak znacznie większą szansę na obronę swoich systemów i danych pacjentów, mając po swojej stronie zespół SOC.

Jedną z kluczowych korzyści z pracy z SOC jest to, że będą oni obserwować aktywność sieci przez dzień i noc i szukać wszelkich podejrzanych działań, takich jak nieautoryzowany dostęp lub nietypowy ruch w sieci. W ten sposób mogą szybko zauważyć i zareagować na potencjalne zagrożenia, zanim te spowodują szkody.

Posiadanie zespołu SOC może pomóc firmom medycznym w kilku innych kwestiach:

Zwiększenie widoczności infrastruktury

Ponieważ organizacje medyczne zaczęły używać różnych cyfrowych narzędzi i platform medycznych, ich infrastruktura stała się znacznie bardziej skomplikowana. A to niestety sprawia, że zabezpieczenie każdego narzędzia i urządzenia w szpitalu lub centrum usług staje się prawie niemożliwe.

SOC może rozwiązać ten problem, obejmując a następnie monitorując wszystkie punkty końcowe pod kątem potencjalnych zagrożeń i luk, niezależnie od wielkości sieci.

Monitorowanie i audyt zgodności

Organizacje medyczne muszą być zgodne z wieloma przepisami, takimi jak HIPAA, HITECH czy GDPR – a kary za jakiekolwiek naruszenia mogą być dość surowe. Na przykład kary za naruszenie HIPAA mogą wynosić od 100 do

Na przykład, grzywny zgodnie z HIPAA mogą wynosić od 100 do 50 000 dolarów za naruszenie (lub za rekord), w zależności od stopnia zaniedbania i szkód.

Zespoły operacji bezpieczeństwa mogą przeprowadzać regularne audyty bezpieczeństwa i zgodności, aby upewnić się, że spełnione są wszystkie wymogi regulacyjne. Mogą również przygotowywać raporty o zgodności dla władz, szczegółowo opisując środki bezpieczeństwa, które każdy dostawca opieki zdrowotnej wdrożył w celu ochrony danych pacjenta.

Ulepszone czasy reakcji na incydenty

Poprzez powierzenie zadań związanych z bezpieczeństwem ekspertom z zespołów SOC, organizacje opieki zdrowotnej mogą znacząco skrócić czas od zauważenia incydentu bezpieczeństwa lub zagrożenia do jego neutralizacji.

Zespoły SOC dysponują niezbędnymi narzędziami i wiedzą specjalistyczną, aby dostrzec oznaki nadchodzącego ataku lub potencjalnych luk w systemie i mają szczegółowe procedury reagowania na incydenty. W ten sposób mogą zatrzymać rozprzestrzenianie się ataku, naprawić szkody spowodowane atakiem i przywrócić normalne funkcjonowanie jak najszybciej.

Zwiększona ochrona danych i prywatności pacjentów

Zespół SOC może także dodać dodatkową warstwę ochrony do danych pacjenta lub innych kluczowych danych dla organizacji opieki zdrowotnej. Poprzez szyfrowanie rekordów medycznych pacjentów, na przykład, ryzyko kradzieży może być drastycznie zmniejszone. Nawet jeśli haker miałby jakoś uzyskać dostęp do plików lub całej bazy danych, zaszyfrowane dane byłyby dla niego bezużyteczne.

Zespół SOC może również zwiększyć bezpieczeństwo urządzeń mobilnych lub tabletów pracowników służby zdrowia.

Wiedząc, że organizacja priorytetowo traktuje bezpieczeństwo i że ich wrażliwe informacje są traktowane z najwyższą starannością, pacjenci zyskają zaufanie – a reputacja organizacji wzrośnie.

Usługi zarządzania wykrywaniem i reagowaniem (MDR) jako alternatywa dla wewnętrznych zespołów SOC

Posiadanie wewnętrznego Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC) może przynieść wiele korzyści dla placówek służby zdrowia, ale budowanie go wewnętrznie niestety nie jest ani łatwe, ani tanie. Szczególnie dotyczy to organizacji opieki zdrowotnej, gdzie zespoły SOC powinny nie tylko mieć doświadczenie w reagowaniu na problemy związane z bezpieczeństwem, ale również zrozumieć specyficzne wymagania branży zdrowotnej. Dla mniejszych placówek, zatrudnienie takich profesjonalistów może być poza ich zasięgiem.

Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie oferujące porównywalne korzyści: usługi zarządzania wykrywaniem i reagowaniem (MDR). Usługi MDR mogą zapewnić placówkom opieki zdrowotnej dostęp do zespołu ekspertów ds. bezpieczeństwa i najnowszych technologii bezpieczeństwa bez konieczności budowania i utrzymywania wewnętrznego SOC.

Co jeszcze mogą one zaoferować?

Doświadczenie i wiedza specjalistyczna

Dostawcy usług MDR specjalizują się w cyberbezpieczeństwie i mają pracujący dla nich zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa. Współpracując z nimi, placówki opieki zdrowotnej mogą korzystać z wieloletniego doświadczenia i wiedzy branżowej zespołu SOC za ułamek ceny, jaką kosztowałby wewnętrzny zespół.

Monitoring i reagowanie 24/7

MDR oferuje całodobowy monitoring, wykrywanie i usługi reagowania na incydenty. W ten sposób placówki opieki zdrowotnej mogą być pewne, że ich infrastruktura jest chroniona cały czas i że w razie incydentu zespół SOC zajmie się tym natychmiast.

Zaawansowane narzędzia i technologie

Platformy do analizy zagrożeń, zaawansowane systemy analityczne i narzędzia do reagowania na incydenty mogą brzmieć jak coś, na co mogą sobie pozwolić tylko duże szpitale czy centra zdrowia. Współpracując z dostawcą usług MDR, mniejsze placówki mogą również korzystać z najnowocześniejszych technologii i narzędzi. A jako że dostawcy usług często aktualizują swoje platformy, placówki opieki zdrowotnej mogą być pewne, że zawsze będą mieć dostęp do najnowszych narzędzi lub funkcji bezpieczeństwa.

Skalowalność i elastyczność

Usługi MDR mogą być łatwo dostosowane do unikalnych potrzeb placówek opieki zdrowotnej. Niezależnie od tego, czy ich klientem jest duża sieć szpitali z setkami pracowników, czy mała klinika, dostawcy MDR mogą dostosować swoją usługę do doskonałego dopasowania do potrzeb organizacji. Usługa ta może być również w dowolnym momencie zwiększana (lub zmniejszana), co czyni ją znacznie bardziej elastycznym rozwiązaniem niż tradycyjne zespoły wewnętrzne.

Kosztoefektywność

Budowanie i utrzymanie wewnętrznego SOC jest dość kosztowne, ponieważ organizacje muszą wydawać pieniądze na zatrudnianie, szkolenie i zatrudnianie specjalistów ds. bezpieczeństwa, a także inwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa.

Z usługami MDR placówki opieki zdrowotnej muszą jedynie płacić roczną lub miesięczną opłatę za dostęp do usługi, co czyni to opcją znacznie bardziej przystępną cenowo.

Co nasz CyberDefender może zrobić, aby chronić dane służby zdrowia?

Budowa wewnętrznego zespołu SOC może być opcją dla placówek opieki zdrowotnej, które wolą mieć dedykowany wewnętrzny zespół ds. bezpieczeństwa i mogą sobie na to pozwolić. Ci, którzy chcą zwiększyć swoje możliwości w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale bez kosztów i złożoności związanych z zarządzaniem własnym zespołem, powinni zwrócić się w stronę systemów MDR, takich jak nasz CyberDefender.

Wewnątrz niego znajdziesz liczne narzędzia do monitorowania, wykrywania i neutralizowania zagrożeń, takie jak analiza śladów po ataku czy wykrywanie zagrożeń. A za platformą stoi nasz własny zespół specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy dokładnie wiedzą, jak używać tych narzędzi, aby żadne zagrożenie nie przemknęło obok nich.

Pozwól nam zająć się Twoim bezpieczeństwem IT, abyś mógł skupić się na swoich pacjentach.

Podsumowanie

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa przewidują, że liczba ataków na branżę służby zdrowia będzie tylko rosła. Dlatego zamiast nerwowo czekać na to, kiedy mogą zostać zaatakowani, profesjonaliści służby zdrowia powinni wzmocnić bezpieczeństwo swojego szpitala lub kliniki, aby zatrzymać przestępców. I praca ręka w rękę z zespołem SOC, który będzie uważnie obserwować wszystko, co mogłoby zagrozić infrastrukturze IT, może być w tym pomóc.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Władysława IV 43,
81-308 Gdynia
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo