Logo
Logo
Logo

6 września 2023

MDR czyli przyspieszenie czasu reakcji na cyberzagrożenia

We współczesnym świecie cyberprzestępcy mogą zaatakować Twoją firmę o każdej porze dnia i nocy. Szybkość reagowania na incydenty bezpieczeństwa jest kluczowa, aby zachować ciągłość działania organizacji i ochronić wrażliwe dane. Jak rozwiązania oparte na MDR mogą Ci w tym pomóc?

Managed, detection and response – co to jest?

Outsourcing usługi bezpieczeństwa

Cyberprzestępcy mogą obrać na swój cel zarówno duże firmy, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa, dlatego warto dbać o ochronę Twojej organizacji niezależnie od jej wielkości. Niestety, dla wielu osób barierą nie do pokonania mogą wydawać się kwestie finansowe oraz organizacyjne. Receptą na te problemy jest outsourcing, czyli wybór usług zewnętrznych dostawców. Jak wskazuje CISO Survey of small security teams (2022) autorstwa Cynet, aż 90% badanych korzysta z outsourcingu usług cyberbezpieczeństwa w postaci MDR, co wskazuje na dużą popularność tego rozwiązania wśród mniejszych zespołów.

MDR, czyli managed, detection and response, to outsourcingowa usługa cyberbezpieczeństwa. Usługa MDR jest głębokim rozwinięciem usługi SOC i jest pozbawiona jej wad. Kluczowym elementem usługi MDR jest element reakcji na incydent. W ramach MDR możesz zatem korzystać ze wsparcia zewnętrznego, kompetentnego zespołu, który będzie zajmować się ochroną Twojej organizacji przed cyberatakami. Nie ma więc potrzeby tworzenia od postaw osobnego działu lub zespołu wewnątrz istniejącego już działu, co pochłonęłoby znacznie więcej kosztów.

Korzystając z usług outsourcingowych nie musisz także osobiście zajmować się zarządzaniem pracą specjalistów, gdyż tym zajmuje się Twój dostawca! Pomoże Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu, który dzięki temu będziesz mógł przeznaczyć na rozwijanie swojej firmy.

MDR, EDR, XDR – czym się różnią?

Człon detection and response w tłumaczeniu na język polski oznacza wykrywanie i reagowanie. Odnosi się on zatem do charakteru usługi: w jej zakresie leży prewencja i neutralizacja zagrożeń. Taki sam człon możesz znaleźć także w rozwinięciu skrótów XDR oraz EDR, z którymi z pewnością spotkałeś się już, jeśli samodzielnie szukałeś informacji na temat cyberbezpieczeństwa. W jaki sposób EDR i XDR różnią się od MDR?

EDR, czyli endpoint detection and response, dotyczy zabezpieczeń punktów końcowych w konkretnej sieci. Punktami końcowymi mogą być np. komputery, smartfony i inne urządzenia, za pośrednictwem których pracujemy, komunikujemy się ze światem i na których przechowujemy nasze dane. EDR gromadzi więc informacje pochodzące ze wszystkich objętych ochroną punktów końcowych w celu wykrywania zagrożeń, takich jak np. malware.

XDR, czyli extended detection and response, stanowi rozszerzenie technologii EDR, która ogranicza się do bezpieczeństwa punktów końcowych. XDR, oprócz objęcia ochroną obszaru właściwego EDR, jest w stanie monitorować także sieć połączonych ze sobą urządzeń (NDR – network detection and response), zachowania użytkowników (UBA – user behavioral analytics) oraz wiadomości e-mail czy dane przechowywane w chmurze. Technologia XDR pokrywa więc dużo większy obszar, niż „klasyczne” EDR, dzięki czemu jej użytkownicy nie muszą korzystać z dodatkowych narzędzi, aby objąć ochroną np. swoją pocztę elektroniczną.

Managed detection and response MDR jest więc czymś zupełnie innym, niż XDR i EDR, choć może wykorzystywać możliwości oferowane przez oba te rozwiązania. MDR nie mówi bowiem o zakresie technologii wykorzystywanej do wykrywania zagrożeń i reagowania na nie, lecz o jej pochodzeniu. MDR, jako usługa działająca w trybie w całości outsourcingowym, łączy w sobie różne skuteczne sposoby walki z cyberzagrożeniami. XDR i EDR mogą więc z powodzeniem stanowić elementy usług MDR. Zewnętrzni dostawcy, specjalizujący się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dysponują zazwyczaj dużo szerszym wachlarzem narzędzi, niż przedsiębiorcy chcący zabezpieczyć swoje firmy przed cyberatakami.

MDR a zagrożenia bezpieczeństwa

Ilość incydentów bezpieczeństwa, z jakimi muszą mierzyć się polscy przedsiębiorcy, wcale nie maleje, wręcz przeciwnie – Raport roczny z działalności CERT Polska (Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu)  wskazuje na niepokojący wzrost liczby obsłużonych incydentów w porównaniu z rokiem poprzednim – jest to aż 182%!

Z jakimi atakami na Twoją firmę możesz mieć do czynienia na co dzień i jak MDR może Cię wspierać w radzeniu sobie z nimi? Oto kilka poważnych cyberzagrożeń, które warto znać, aby lepiej się przed nimi chronić.

Ransomware

Ransomware to przykład niezwykle groźnego typu cyberataku, którego głównym zamierzeniem jest wyłudzenie od ofiar okupu. Hakerzy wykorzystują w tym celu złośliwe oprogramowanie, które na różne sposoby blokuje ofierze dostęp do danych organizacji (może je również wykradać), w tym także wrażliwych danych klientów. Jeśli ofiara nie jest w stanie samodzielnie ich odzyskać, zapłata okupu szantażystom może wydawać się jedynym wyjściem z tej pułapki.

Zgodnie z ustaleniami Enisa Europe (Enisa threat landscape for ransomware attacks), to właśnie ransomware było jednym z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa badanych firm w okresie od maja 2021 do czerwca 2022. Miesięcznie na skutek ataków ransomware ofiarom skradziono ponad 10 TB danych! Ponadto, autorzy raportu szacują, że ponad 60% organizacji, które doświadczyły ransomware, mogło zapłacić okup szantażystom. Dokładniejsze dane na ten temat podaje Sophos w The state of ransomware (2022) – zgodnie z ustaleniami Sophos, aż 46% ofiar zdecydowało się na zapłatę okupu, by odzyskać dostęp do swoich zasobów.

Kompleksowe usługi MDR mogą okazać się niezwykle skuteczne w walce z ransomware. Gdy korzystasz z usług zewnętrznego dostawcy, możesz liczyć na to, że specjalistyczne narzędzia oraz zewnętrzni eksperci bardzo szybko wykryją potencjalne zagrożenia i wesprą Cię w walce z nimi. 

Ataki APT

Atak APT, czyli Advanced Persistent Threat, to, obok, ransomware, kolejne poważne zagrożenie dla Twojego przedsiębiorstwa. Ataki APT są atakami wymierzonymi w konkretne osoby lub organizacje, a przygotowania do nich są rozciągnięte w czasie i mogą trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Przez dokładne poznanie swoich ofiar, cyberprzestępcy mogą wykryć wszystkie ich słabe punkty i wykorzystać je, by złamać zabezpieczenia i zinfiltrować ich sieci.

Gdy korzystasz z usług MDR, szansa na powodzenie ataków APT jest dużo niższa, gdyż MDR zapewnia Ci ochronę 24/7. W codziennym ferworze Ty lub Twoi pracownicy możecie przegapić niepokojące sygnały, np. spowolnienie działania urządzeń lub konkretnych programów. Sygnały te są jedynie objawem tego, że cyberprzestępcom udało się przełamać Twoje zabezpieczenia, i na podstawie gromadzonych informacji próbują przygotować się do właściwego ataku.

Działające całodobowo MDR jest w stanie wykryć przyczyny tych problemów, przez co może udaremnić atak APT już w jego wczesnych fazach. Ponadto, na podstawie zebranych danych, eksperci mogą zidentyfikować słabe punkty Twojej infrastruktury zabezpieczeń i odpowiednio je wzmocnić, by nie zostały wykorzystane w przyszłości.

Zero-day

Atak zero-day lub „dnia-zero” to atak, który wykorzystuje lukę oprogramowania, aby obejść zabezpieczenia ofiary i w ten sposób uzyskać nieautoryzowany dostęp np. do wrażliwych danych przechowywanych na jej urządzeniach. Jeśli luka nie zostanie zauważona w odpowiednim momencie, dostawcy oprogramowania nie będą mogli jej załatać, zanim dojdzie do wykorzystania jej w celu ataku. Tego rodzaju luki bywają również wykorzystywane w celu przeprowadzenia ataków APT.

Usługi MDR są doskonałym sposobem na to, by w ramach działań prewencyjnych wyłapywać wszelkie luki bezpieczeństwa Twojego oprogramowania i zoptymalizować czas reakcji na nie. Dzięki temu możesz znacząco odciążyć np. Twój dział IT, aby w tym czasie mógł zająć się sprawami związanymi z rozwijaniem firmy. Ponadto, bezpośredni kontakt z dostawcami oprogramowania mógłby być dla Ciebie lub Twoich pracowników kłopotliwy, gdyż odciąga on od wypełniania codziennych obowiązków – usługi MDR sprawiają, że nie musisz martwić się także zgłaszaniem luk bezpieczeństwa!

CyberDefender. Ochrona w czasie rzeczywistym dla Ciebie

Wiesz już, jak usługi MDR mogą wspierać Twoją firmę w jej codziennym funkcjonowaniu. Usługa CyberDefender, dostarczona przez Cyber360, stanowi odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw, którym zależy na wysokiej jakości ochronie ich zasobów przed zagrożeniami. Sprawdzi się świetnie zarówno jako samodzielne zabezpieczenie, jak i wsparcie Twojego teamu.

Dlaczego warto postawić na Cyber360?

Całodobowe wsparcie Twojej działalności

W ramach usług CyberDefender możesz korzystać z całodobowej ochrony naszego SOC Team (Security Operations Center). Eksperci SOC pozostają do Twojej dyspozycji 24/7, więc zawsze, gdy potrzebujesz pomocy lub porady, możesz się do nich zwrócić.

Całodobowe wsparcie jest niezwykle istotne, gdyż zapewnia ciągłość działania organizacji. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla organizacji z branży medycznej, w której wszystkie przestoje spowodowane incydentami cyberbezpieczeństwa mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie i życie pacjentów, a także w branży TSL, gdzie zastój w jednym z ogniw łańcucha dostaw skutkuje zablokowaniem działania wszystkich pozostałych ogniw.

Prewencja zagrożeń

W ramach działań prewencyjnych CyberDefender korzysta z zasobów Threat Intelligence. Threat Intelligence to kompleksowe, na bieżąco aktualizowane dane dotyczące aktualnych działań hakerów i aktywnych cyberataków. CyberDefender posiada zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne źródła tych informacji, co gwarantuje ich dużą aktualność i minimalizuje ryzyko przeoczeń. Wysoki stopień automatyzacji całego procesu sprawia, że nowe dane docierają do Ciebie błyskawicznie, a Ty nie musisz poświęcać czasu i energii na samodzielne gromadzenie ich.

Efektywne wykrywanie zagrożeń

CyberDefender jest skuteczny, gdyż łączy ze sobą rozwiązania oparte na prewencji zagrożeń z ich aktywnym wykrywaniem. W przypadku wykrycia incydentu bezpieczeństwa, uruchamiane są automatyczne działania, które znacznie przyspieszają zarówno proces neutralizacji zagrożenia i wyparcia hakerów z Twojej sieci, jak i szeroko zakrojone procesy analityczne. Nie potrzebujesz więc żadnych dodatkowych narzędzi – wszystkie niezbędne informacje oraz funkcje znajdują się w tym samym miejscu!

Automatyzacja procesów reagowania na incydenty bezpieczeństwa jest bardzo ważna, gdyż im szybciej podjęte zostaną działania naprawcze, tym mniejsze będą Twoje straty. Gdy hakerzy zostaną wyparci, zanim zdążą wyrządzić Ci nienaprawialne szkody, ryzyko poważnych konsekwencji ataku jest dużo mniejsze, niż gdyby zostali zauważeni później. Dzięki informacjom pochodzącym z Threat Intelligence, CyberDefender jest niezwykle skuteczny nawet przeciwko stosunkowo nowym zagrożeniom.

Oprócz tego, automatyzacja ma także inną zaletę – nie musisz samodzielnie zajmować się każdym alertem bezpieczeństwa. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, który możesz poświęcić na inne swoje obowiązki zawodowe.

 

Podsumowanie

Korzystanie z MDR to doskonały sposób na ochronę przedsiębiorstwa przed cyberzagrożeniami. Usługi, na które możesz liczyć w ramach CyberDefender, są na tyle wszechstronne, że poradzą sobie z różnymi rodzajami cyberataków. Ponadto, informacje na temat najnowszych zagrożeń są cały czas aktualizowane, co wspiera budowanie silnej infrastruktury zabezpieczeń!

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak Cyber360 może wspierać bezpieczeństwo Twojej firmy? Skontaktuj się z nami!

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo