Logo
Logo
Logo

9 czerwca 2022

Jak skutecznie chronić firmowe aplikacje i dane w chmurze?

Obszerne archiwa, w których dane przechowywane są w licznych pudłach, coraz częściej zastępowane są archiwami cyfrowymi. Przechowywanie dokumentów w formie papierowej wymaga przygotowania odpowiedniej ilości miejsca, a odnajdowanie interesujących nas informacji może być czasochłonne i problematyczne. Dane cyfrowe nie sprawiają takich kłopotów, dlatego też coraz większa liczba nowoczesnych firm decyduje się właśnie na takie rozwiązania.

Coraz popularniejszym trendem, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, jest przechowywanie danych w chmurze. Chmura (z angielskiego odpowiednika cloud) to wirtualna przestrzeń, w której przechowywane są różnego rodzaju pliki, a dostęp do niej możliwy jest z każdego urządzenia, pod warunkiem że jest ono połączone z internetem. W nowoczesnej chmurze można przechowywać pliki dowolnego formatu, co jest bardzo dużym udogodnieniem dla wszystkich firm.

Co musisz wiedzieć o przechowywaniu plików w chmurze, aby móc w pełni cieszyć się korzyściami tego rozwiązania i jednocześnie odpowiednio dbać o bezpieczeństwo danych firmowych?

jakchronicfirmoweaplikacjeidanewchmurze-cyber360

Spis treści

  1. Przechowywanie danych w chmurze – podstawowe informacje
  2. Przechowywanie danych w chmurze – zalety
  3. Zagrożenia dla Twoich danych w chmurze
  4. Jak dbać o bezpieczeństwo danych w chmurze?
  5. Podsumowanie

Przechowywanie danych w chmurze – podstawowe informacje

Jak podaje portal HackerNews, na wzrost popularności chmur wśród użytkowników internetu miała wpływ m.in. pandemia, która wymusiła na wielu firmach przejście na home office, a co za tym idzie – konieczność przeniesienia wielu niezbędnych dokumentów do przestrzeni wirtualnej, dostępnej dla wszystkich pracowników niezależnie od miejsca, z którego pracują. Dzięki temu firmy nie musiały obawiać się przestoju w swojej działalności, gdyż do efektywnej komunikacji oraz realizacji wszystkich bieżących zadań wystarczyło urządzenie ze stabilnym dostępem do internetu.

Chmury możemy podzielić na chmury publiczne oraz prywatne. W przypadku chmury publicznej z usług i przestrzeni wirtualnej udostępnianych przez danego dostawcę może korzystać dowolna liczba użytkowników. Z kolei z chmur prywatnych może korzystać wyłącznie dana organizacja, grupa osób, lub nawet pojedyncza osoba. Coraz częściej można się spotkać także z tzw. chmurą hybrydową – jest to rozwiązanie, które łączy w sobie cechy chmury publicznej oraz prywatnej.

Przechowywanie danych w chmurze – zalety

Przechowywanie danych w chmurze wiąże się z wieloma korzyściami, które znacząco wpływają na rosnącą popularność tego rozwiązania wśród współczesnych użytkowników internetu. Na jakie ułatwienia swojej codziennej pracy możesz liczyć dzięki chmurze?

Łatwy dostęp do danych

Niewątpliwą zaletą przechowywania danych w chmurze jest łatwość dostępu. Aby dostać się do swojej chmury, wystarczy bowiem stałe połączenie z internetem, dzięki czemu możesz przeglądać swoje pliki z dowolnego miejsca.

Łatwość dostępu do danych w chmurze jest niezwykle istotna także z punktu widzenia pracowników, gdyż dzięki temu rozwiązaniu mogą wykonywać swoje obowiązki także podczas pracy zdalnej, lub gdy przebywają poza biurem. Dzięki temu nie są oni w żaden sposób ograniczeni przez brak dostępu do urządzeń w firmie, gdyż wszystkie niezbędne pliki mogą w każdej chwili pozyskać z chmury.

Możliwość prostego dzielenia się plikami

Kolejnym atutem chmury, który przyczynił się do wzrostu jej popularności wśród użytkowników internetu jest fakt, że za jej pomocą można szybko udostępniać pliki innym osobom. Wystarczy jedynie udzielić danej osobie lub grupie osób dostępu do Twojej chmury, aby mogła w pełni korzystać ze wszystkich przechowywanych tam danych.

Opcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku pracy w zespole, gdyż wszyscy jego członkowie mają dostęp do tej samej bazy danych, mogą ją także na bieżąco aktualizować. Znacznie usprawnia to wykonywanie codziennych obowiązków przez pracowników, gdyż upłynnia przepływ informacji wewnątrz danych grup lub działów. Chmura znacząco ułatwia również komunikację w zespole, co pozytywnie wpływa na jego efektywność.

Niezależność od jednego urządzenia

Kolejnym powodem, dla którego coraz więcej firm decyduje się na przechowywanie danych w chmurze, jest wspomniana już możliwość dostępu do nich z dowolnego urządzenia, które posiada dostęp do internetu. Wiąże się ona z kolejną zaletą, jaką jest niezależność od jednego urządzenia.

Jest to szczególnie istotne w przypadku danych firmowych. Jeśli pliki, które zawierają np. wrażliwe dane Twoich klientów, przechowywane są tylko na jednym urządzeniu, pojawia się ryzyko, że w razie awarii lub trwałego uszkodzenia urządzenia, możesz także permanentnie utracić dostęp do danych.

Przechowywanie danych w chmurze jest przez wielu użytkowników rozpatrywane jako jedna z alternatywnych opcji dla konieczności tworzenia kopii – gdy utracisz jedno ze swoich urządzeń, wystarczy zalogować się do chmury za pomocą innego. Nowoczesne aplikacje mobilne, np. Google Drive czy Microsoft OneDrive, pozwalają na dostęp do danych w chmurze nawet z telefonu komórkowego użytkownika, co umożliwia korzystanie z nich w dowolnym miejscu i czasie.

Niski koszt

Wielu dostawców usługi chmury stara się wychodzić naprzeciw rosnącym potrzebom konsumentów, i umożliwia im korzystanie z tego rozwiązania bez konieczności ponoszenia kosztów finansowych. Chmura jest szczególnie często używana nie tylko przez firmy, ale np. przez uczniów i studentów, którzy w ten sposób dzielą się ze sobą materiałami z zajęć.

Skorzystanie z opcji chmury płatnej wiąże się z kosztami współmiernymi do zużycia przestrzeni, na której przechowujesz swoje firmowe dane. Jest to zatem niezwykle atrakcyjne rozwiązanie, gdyż płacisz wyłącznie za miejsce, na którym faktycznie pracujesz. Możesz również dobrać przestrzeń do przechowywania danych w chmurze do indywidualnych potrzeb Twojej firmy, co stanowi dodatkowy atut tej opcji.

Zagrożenia dla Twoich danych w chmurze

Niestety, choć przechowywanie plików, dokumentów oraz innych danych w chmurze jest niezwykle wygodne, wiąże się z nim również szereg niebezpieczeństw. Jak informuje HackerNews, zgodnie z raportem IDC za rok 2021, w ciągu 18 miesięcy objętych badaniem aż 98% firm doświadczyło różnego rodzaju naruszeń bezpieczeństwa swoich danych w chmurze. Statystyki te są niezwykle alarmujące – pokazują bowiem, że cyberatak może przytrafić się każdej, nawet najlepiej chronionej firmie.

Świadomość zagrożenia to pierwszy krok do tego, by móc się skutecznie chronić przed atakami, dlatego warto postawić na edukację w ramach zapobiegania wyciekom danych. Na jakie ryzyko mogą być narażone Twoje dane w chmurze?

Phishing

Jednym z powszechnych zagrożeń, jakie mogą dotknąć użytkowników chmury, jest atak phishingowy. Phishingiem nazywa się oparty na socjotechnice atak, który ma na celu wyłudzenie danych do logowania użytkowników. Dane logowania mogą zostać wykorzystane przez hakerów do uzyskania dostępu do Twojej chmury, co wiąże się z ryzykiem wykradnięcia przechowywanych w niej plików. Tym, co czyni ten atak tak niebezpiecznym jest to, że do jego przeprowadzenia nie są potrzebne żadne skomplikowane narzędzia – często do uśpienia czujności ofiary wystarczy jedynie sfałszowana wiadomość e-mail.

Podczas phishingu cyberprzestępcy podszywają się pod osoby lub podmioty, które ofiara darzy zaufaniem, aby wyłudzić od niej loginy i hasła, i w konsekwencji przejąć kontrolę nad jej chronionymi zasobami. Nawet najlepsza ochrona danych przed cyberatakami może okazać się wówczas nieskuteczna, niezależnie od jakości oprogramowania. Jest to szczególnie niebezpieczne nie tylko w przypadku zasobów firmowych, ale i prywatnych. Chmura jest narażona na phishing w takim samym stopniu, jak np. poczta elektroniczna czy profil użytkownika w social mediach.

Połączenie z internetem

Nawet najlepsza ochrona danych w chmurze może okazać się niewystarczająca, jeśli nie dbasz o bezpieczeństwo Twojego połączenia z internetem. Choć dla wielu firm jest ono priorytetem, zagrożeniem dla danych przechowywanych w chmurze może być łączenie się z sieciami publicznymi lub nawet domowymi np. podczas pracy zdalnej lub wyjazdu służbowego Twojego lub Twoich pracowników.

Luki w zabezpieczeniach połączenia internetowego mogą być dla hakerów furtką, przez którą zinfiltrują Twoją chmurę i dostaną się do Twoich firmowych danych. Aby tego uniknąć, nie należy wpisywać „chmurowych” loginów ani haseł korzystając z niepewnych sieci, np. publicznej sieci wi-fi. Wiele takich sieci tworzonych jest celowo, by wykradać dane nieostrożnych użytkowników. Choć z pozoru może się to wydawać wygodne, poziom potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa plików przechowywanych w chmurze jest zbyt wysoki, by podejmować ryzyko.

Jeśli wiesz, że będziesz potrzebować dostępu do konkretnych danych będąc poza siedzibą firmy, dobrą alternatywą będzie skorzystanie z kopii na tradycyjnym nośniku, z którego można korzystać także offline. Pamiętaj także, by regularnie sprawdzać zabezpieczenia Twoich firmowych sieci oraz korzystać z usług w zakresie cyberbezpieczeństwa wyłącznie od sprawdzonych dostawców.

Jak dbać o bezpieczeństwo danych w chmurze?

Dbanie o bezpieczeństwo danych w chmurze jest kluczowe, by móc cieszyć ze wszystkich korzyści, jakie przynosi to rozwiązanie, bez lęku o utratę dostępu do nich. Jeśli zależy Ci na pełnej, kompleksowej, całodobowej ochronie Twoich danych firmowych, produkty Cyber360 będą doskonałym wyborem.

Cyber360 świadczy wysokiej jakości usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa, a w swojej bogatej ofercie posiada różnorodne narzędzia, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców. Dlaczego warto skorzystać z rozwiązań oferowanych Cyber360?

Klucz Yubikey

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony danych w chmurze jest zastosowanie klucza do autoryzacji logowania. Klucz Yubikey to doskonała forma zabezpieczenia przed atakami phishingowymi – nawet jeśli hakerzy zdobędą Twoje dane logowania do chmury, nie będą w stanie dostać się do żadnych plików. Z usług dostarczyciela klucza Yubikey korzystają już klienci w ponad 160 krajach na całych świecie, a liczba klientów biznesowych wynosi ponad 4.500.

Klucz Yubikey służy do potwierdzania tożsamości osoby, która loguje się na konto, by zmniejszyć ryzyko nieautoryzowanego dostępu do danych. Jest to tzw. drugi etap logowania. Wielu dostarczycieli usługi chmury, np. Google, oferuje różne możliwości logowania dwuetapowego, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich użytkowników. Wśród nich, oprócz kluczy, możemy także znaleźć potwierdzenie za pomocą kodu z SMS-a lub z podpiętej aplikacji.

Klucze autoryzacyjne, takie jak Yubikey, są jedną z najskuteczniejszych form tego typu ochrony, ponieważ aby móc potwierdzić logowanie, należy wprowadzić do urządzenia fizyczne narzędzie. Pozwala to ominąć ryzyko np. przechwycenia SMS-a z kodem uwierzytelniającym przez hakerów, lub wyłudzenia kodu od użytkownika za pomocą manipulacji. Dzięki temu możesz mieć pewność, że ochrona Twoich danych przechowywanych w chmurze jest skuteczna, dopóki jesteś w posiadaniu swojego klucza.

Jak informuje producent, liczba przejętych dotychczas kont chronionych za pomocą Yubikey wynosi zero. Jest to zatem bezpieczne, efektywne i wygodne rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości ochronie poufnych informacji na temat Twojego przedsiębiorstwa oraz jego klientów, Yubikey jest jednym z rozwiązań, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Dodatkową zaletą klucza Yubikey jest także jego kieszonkowy rozmiar, który zapewnia łatwość przechowywania go w dowolnym miejscu. Możesz zawsze mieć go przy sobie i z powodzeniem zabrać ze sobą poza siedzibę firmy np. na wyjazd służbowy. Wytrzymały materiał oraz wodoodporność sprawiają, że nie jest łatwo go uszkodzić. Do jego używania nie są też wymagane baterie.

GTB DLP

Produktem, na który warto zwrócić uwagę w kontekście bezpieczeństwa plików w chmurze, jest GTB DLP. GTB DLP to jedno z profesjonalnych narzędzi do ochrony przed wyciekiem danych – pozwala zapobiegać wyciekom, identyfikować zagrożenia oraz ich źródła, oraz dopasowywać infrastruktury zabezpieczeń do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dzięki temu możesz na na bieżąco kontrolować, gdzie wyciekają dane, jakie jest miejsce ich przechowywania oraz dowiadywać się, kto jest w ich posiadaniu.

GTB DLP to platforma dedykowana ochronie danych szczególnie wrażliwych, posiadająca opcje integracji z usługami chmury, takimi jak np. Google Drive, OneDrive czy DropBox. Jest to szczególnie ważne, gdyż dostarcza Twoim danym kompleksową ochronę niezależnie od miejsca ich przechowywania. Wpływa to pozytywnie na wygodę użytkownika, gdyż nie wymusza korzystania z ograniczonej liczby usług chmury, aby móc objąć jego dane pełną ochroną.

GTB DLP umożliwia ochronę każdego rodzaju plików, w tym np. plików graficznych czy dokumentów tekstowych. Dzięki tej różnorodności doskonale nadaje się do ochrony firmowych danych w chmurze. Dodatkowym atutem platformy jest to, że może działać zarówno w trybie online, jak i offline.

Kontrola bezpieczeństwa danych odbywa się na podstawie ich klasyfikacji, którą każdy użytkownik może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. GTB DLP umożliwia również klasyfikację wiadomości e-mail, co dostarczy Twojej firmie dodatkową ochronę przed atakami takimi jak np. phishing, które mogą zagrażać Twoim danym w chmurze. Jeśli zależy Ci na wyborze wielofunkcyjnych, kompleksowych rozwiązań, GTB DLP będzie doskonałym wyborem.

Usługi sieciowe

Usługi sieciowe Cyber360 to kompleksowe rozwiązanie dla wszystkich firm, którym zależy na ochronie plików w chmurze na wielu płaszczyznach. Dzięki usługom sieciowym Cyber360 możesz w prosty sposób zwiększyć bezpieczeństwo Twoich firmowych sieci, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo danych, które przechowujesz w chmurze. Usługi sieciowe Cyber360 pozwolą Ci także w ochronie danych przechowywanych na tradycyjnych urządzeniach.

W skład usług sieciowych Cyber360 wchodzi m.in. wdrażanie, utrzymywanie oraz konfiguracja infrastruktury bezpieczeństwa Twojej firmy, rozwiązywanie problemów oraz profesjonalne doradztwo ekspertów. Wsparcie w zakresie cyberbezpieczeństwa dostępne jest w trybie 24/7, co wpływa pozytywnie nie tylko na jakość oraz efektywność Twojej ochrony danych, ale i na komfort Twój i Twoich pracowników.

Silne infrastruktury bezpieczeństwa w Twojej firmie to duże wsparcie dla ochrony Twoich danych w chmurze. Dzięki całodobowej ochronie możesz mieć pewność, że każda próba uzyskania nieautoryzowanego dostępu do Twoich danych w chmurze zostanie zauważona, co znacząco wpłynie na poziom bezpieczeństwa Twojego przedsiębiorstwa i zmniejszy ryzyko wykradnięcia plików i informacji wrażliwych. Nie musisz zatem martwić się, czy Twoje poufne dane w chmurze są bezpieczne w czasie, w którym nie pracujesz.

Oprócz tego, eksperci oferują wsparcie w zakresie budowania silnych struktur bezpieczeństwa dla Twojej firmy, zarządzania nimi, konsultują wszystkie podejmowane przez Ciebie decyzje i jako pierwsi reagują na potencjalne zagrożenia. Dzięki temu nie musisz obawiać się o to, czy Twoje poufne dane są bezpieczne, i masz możliwość skoncentrować się w pełni na swojej pracy.

Podsumowanie

Choć przechowywanie danych w chmurze jest bardzo wygodną alternatywą dla klasycznych nośników, rozwiązanie to wymaga odpowiednio dopasowanej ochrony. Brak jakichkolwiek zabezpieczeń może skutkować wyciekiem Twoich firmowych danych, co może mieć katastrofalne skutki wizerunkowe oraz finansowe.

Prawidłowe dbanie o bezpieczeństwo danych w chmurze ze wsparciem narzędzi Cyber360 może być niezwykle proste i intuicyjne. Dzięki opcji całodobowej ochrony możesz liczyć na wsparcie specjalistów ds cyberbezpieczeństwa w każdej chwili, niezależnie od pory dnia, nawet poza godzinami pracy Twojej firmy. W celu zapoznania się z pełną ofertą usług w zakresie ochrony danych, skontaktuj się z Cyber360.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo