Logo
Logo
Logo

31 maja 2022

Jak w pełni chronić dane takie jak tekst, grafika czy obrazy w firmie?

Współczesne firmy, niezależnie od wielkości, branży oraz sektora w jakim działają, ogromną większość swoich plików oraz danych przechowują w formie cyfrowej. Jak podaje raport „Barometr cyberbezpieczeństwa” KPMG za rok 2020, proces cyfryzacji przedsiębiorstw znacząco przyspieszył w czasie globalnej pandemii. Choć jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić mnóstwo czasu i zasobów w miejscu pracy, nie jest ono wolne od wad i stawia bardzo dużo wyzwań w kontekście bezpieczeństwa cyfrowego.

Wszystkie pliki, niezależnie od tego jaki jest ich rozmiar lub format, mogą być narażone na wycieki. Oznacza to, że zagrożenie dotyczy również poufnych informacji i wrażliwych danych, w tym danych Twoich klientów. Co powinieneś wiedzieć na temat ochrony plików, by nie musieć martwić się o ich utratę?

Jak w pełni zabezpieczyć dane takie jak tekst, grafika czy obrazy w firmie-cyber360

Spis treści

  1. Utrata danych – zagrożenia
  2. Jaką skuteczną ochronę danych wybrać?
  3. Podsumowanie

Utrata danych – zagrożenia

W związku z utratą danych, wyciekiem lub uzyskaniem do nich nieautoryzowanego dostępu w dowolny inny sposób, Twoją firmę może spotkać szereg konsekwencji. Raport KPMG „Barometr Cyberbezpieczeństwa” za rok 2021 nie pozostawia żadnych złudzeń: to właśnie wycieki danych (zarówno na skutek wyłudzenia np. za pomocą phishingu, jak i kradzieży przez pracowników lub ataków APT czy malware’u) uważane są za jedne z kluczowych cyberzagrożeń przez badane firmy. Jakie mogą być konsekwencje utraty danych w formie tekstu, wideo czy grafiki i jak może się to odbić na funkcjonowaniu Twojego przedsiębiorstwa?

Naruszenie praw autorskich

Kwestia praw autorskich w kontekście bezpieczeństwa plików może mieć ogromne znaczenie. Wszystkie przejawy działalności twórczej, takie jak np. grafiki, obraz, tekst, filmy wideo czy zdjęcia, są chronione prawem autorskim. Wliczają się w to również wszystkie wytwory Twoje lub Twoich pracowników, które wykonane zostały na potrzeby firmy. Prawa autorskie możemy podzielić na osobiste, chroniące więź twórcy z utworem, oraz majątkowe, chroniące jego interesy materialne.

W praktyce oznacza to, że wykradnięcie tych plików może wiązać się z naruszeniem praw autorskich, w tym autorskich praw majątkowych, gdy inne osoby będą czerpać korzyści majątkowe z przypisania sobie autorstwa (co stanowiłoby także naruszenie Twoich autorskich praw osobistych). W tej sytuacji możesz, oczywiście, domagać się zaprzestania naruszania praw autorskich na drodze cywilnej, jednak zlokalizowanie cyberprzestępców może okazać się trudne lub niemożliwe.

Straty finansowe

Nieautoryzowane rozpowszechnianie plików może także stanowić dla Ciebie zagrożenie finansowe, nawet jeśli nie zostaną naruszone Twoje autorskie prawa osobiste. Gdy tekst, grafiki, wideo, obrazy czy nawet całe programy były przeznaczone do sprzedaży lub miały wchodzić w skład innych produktów czy usług, wykradnięcie ich naraża Cię na ogromne straty.

Istnieje duża grupa użytkowników, którzy z różnych powodów preferują pobranie za darmo publikacji umieszczonych w internecie, niż kupienie ich. W tym przypadku, nawet gdy uda Ci się zlokalizować źródło wycieku oraz jego sprawcę, wciąż możesz być narażony na utratę części zysków, których nie zrekompensuje zadośćuczynienie. Przed stratami finansowymi spowodowanymi nieautoryzowanym rozpowszechnianiem plików nie uchroni Cię także znak wodny, gdyż za jego pomocą oznaczone jest wyłącznie to, kto jest autorem.

Podszywanie się pod Twoją firmę

Kradzież danych, niezależnie od tego w jakiej formie są przechowywane (czy jako tekst w programie, czy w ramach dowolnego systemu, lub w komputerze/dokumencie), może dostarczyć cyberprzestępcom informacji, na których podstawie będą oni podszywać się pod Twoją firmę w internecie. Podszywanie się może przybierać różne postaci: cyberprzestępcy mogą przykładowo tworzyć fałszywe sklepy, profile społecznościowe czy strony internetowe.

Kradzież Twojej tożsamości i wykorzystanie zaufania klientów do marki najczęściej ma na celu wyłudzenie ich danych osobowych lub środków finansowych. Hakerzy mogą posługiwać się np. logo marki czy firmowym hasłem, oraz uwiarygodnić oszustwo za pomocą wykradzionych z Twojej firmy informacji i materiałów.

Jeśli padniesz ofiarą tego procederu, pojawia się ogromne ryzyko utraty zaufania klientów do Twojej marki i strat wizerunkowych oraz finansowych. Dodatkowo, mogą Ci także grozić konsekwencje ze strony prawa, gdyż nawet jeśli udowodnisz, że jesteś osobą pokrzywdzoną, wciąż będziesz musiał wytłumaczyć się z zaistniałej sytuacji. Możesz także odpowiadać za to, że jako administrator nie zabezpieczyłeś w odpowiedni sposób plików zawierających dane osobowe klientów.

Kolejne cyberataki

Każda utrata plików, niezależnie od tego, jaki jest ich format, rozmiar oraz od ich zawartości, oznacza dla Twojej firmy ogromne ryzyko w kontekście przyszłych cyberataków. Nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, w jaki sposób informacje, jakie cyberprzestępcy mogą wyczytać z nawet najbardziej niewinnego tekstu, obrazu czy grafiki, mogą zostać przez nich wykorzystanie w przypadku planowania kolejnych włamań. Szczególnie niebezpieczna jest kradzież danych uwierzytelniających.

Nie wiesz także, komu i w jakim celu te informacje zostaną przekazane. Nawet jeśli uda Ci się namierzyć miejsce ich publikacji, nie możesz mieć pewności, że pliki nie trafiły wcześniej także do innej lokalizacji, jak duża liczba osób ma do nich dostęp ani jakie są ich zamiary. Informacje te mogą być szczególnie groźne w przypadku ataku APT (advanced persistent threat – zaawansowane trwałe zagrożenie), który może pozostać niewykryty nawet przez wiele miesięcy, w zależności od poziomu ostrożności hakerów.

Nawet najlepszy program antywirusowy lub zapora sieciowa mogą sobie nie poradzić z atakiem przygotowanym na podstawie zdobytych w ten sposób informacji. Każdy kolejny atak to ryzyko utraty kolejnych danych, trwałego uszkodzenia całego systemu bądź jego części i narażenia się na kolejne straty wizerunkowe i finansowe Twojej firmy. Aby móc skutecznie chronić się przed różnymi rodzajami cyberzagrożeń w miejscu pracy, należy zwracać szczególną uwagę na profesjonalne oprogramowanie ochronne oraz na bieżąco podnosić swój poziom wiedzy w tym zakresie.

Ochrona danych dla Twojej firmy – co możesz zrobić?

Ochrona plików przechowywanych w Twojej firmie nie musi być żmudnym, trudnym procesem. Narzędzia Cyber360 są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę, profesjonalizm i elastyczność opcji działania. W naszej ofercie nawet najbardziej wymagający przedsiębiorcy znajdą program lub usługę, które spełnią ich oczekiwania.

Dzięki Cyber360 nie musisz już wszystkiego robić samodzielnie – nasi specjaliści, uzbrojeni w nowoczesne, wielofunkcyjne oprogramowanie zadbają o Twoje bezpieczeństwo. Możesz zatem liczyć na kompleksowe wsparcie kompetentnych osób, dzięki czemu będziesz mógł w pełni skoncentrować się na swojej pracy i rozwijaniu swojego biznesu. Jak pokazuje raport KPMG, duża liczba badanych firm decyduje się na skorzystanie z opcji outsourcingu w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Najpopularniejsze rozwiązania przedstawione w raporcie to wsparcie w reakcji na ataki (41% badanych), programy podnoszenia świadomości (39%) oraz monitoring bezpieczeństwa (34%). Jest to zatem forma dbania o bezpieczeństwo danych, która cieszy się coraz większym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców. Co możemy Ci zaoferować?

GTB DLP

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości ochronie przechowywanych w Twojej firmie plików, GTB DLP będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. GTB DLP to narzędzie dedykowane zapobieganiu wyciekom danych, posiadające szereg różnych funkcji mających na celu kompleksowe dbanie o Twoje bezpieczeństwo w czasie rzeczywistym.

GTB DLP to jeden z najwyżej ocenianych produktów na liście rankingowej Gartner w dziedzinie GTB Technologies, znalazł się także wśród Top 25 Cybersecurity Companies za rok 2021. Jest to zatem jedno z topowych rozwiązań GTB, na które warto zwrócić uwagę w kontekście bezpieczeństwa przechowywanych w Twojej firmie danych.

GTB DLP umożliwia zarówno klasyfikację, jak i wysoce zautomatyzowaną ochronę różnych typów plików, np. tekstu, wideo, dźwięku czy grafik, niezależnie od tego, jaki jest ich rozmiar. Dzięki temu wszystkie zasady postępowania możemy zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, co znacznie wpływa na skuteczność GTB DLP oraz komfort ich pracy. Elastyczność narzędzia poprawia także komfort jego użytkowania w praktyce, gdyż umożliwia wprowadzenie procedur, które doskonale wpiszą się nie tylko w pozostałe elementy systemu zabezpieczeń, ale i w Twoje codzienne nawyki i przyzwyczajenia.

GTB DLP może wykrywać zagrożenia zarówno w trybie online, jak i offline. Ochroną mogą zostać także objęte pliki przechowywane w urządzeniach, które znajdują się w dowolnym miejscu poza siedzibą firmy, np. komputery, których Twoi pracownicy używają podczas pracy zdalnej. Doskonale nadaje się także do ochrony danych cyfrowych np. w stacjonarnych punktach sprzedaży, jeśli je posiadasz. Dzięki temu nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo plików, gdy jesteś w podróży służbowej, pracujesz z domu lub w dowolnej innej sytuacji wymagającej przebywania poza biurem.

Kolejną zaletą GTB DLP jest to, że może objąć kompleksową ochroną także pliki umieszczone w chmurze. Jest to ogromne udogodnienie dla wszystkich, którzy preferują właśnie to rozwiązanie, ze względu na jego liczne zalety, takie jak dostęp do chmury w dowolnym miejscu i czasie czy mnogość różnych rodzajów zawartości, jaką można przechowywać w ten sposób. GTB DLP możesz zintegrować z wieloma usługami chmury publicznej, np. Google, Microsoft, DropBox czy Slack. GTB DLP nie ogranicza Cię zatem w żaden sposób i nie pozostawia bez ochrony Twoich danych w chmurze.

W sytuacji zagrożenia GTB DLP uruchamia wysoce zautomatyzowane działania ochronne i naprawcze. Wśród nich wymienić możemy m.in. blokowanie, szyfrowanie oraz powiadamianie użytkowników o niebezpieczeństwie. Dodatkową zaletą GTB DLP jest możliwość użycia znaków wodnych, które doskonale sprawdzą się nie tylko do ochrony plików takich jak grafiki, zdjęcia i inne obrazy, ale także tekstu. Znak wodny to doskonały sposób na ochronę Twoich autorskich praw osobistych, gdyż na jego podstawie można dokonać identyfikacji Ciebie i Twojej firmy, przez co trudniej jest przypisać sobie autorstwo przez osoby trzecie.

Klucz Yubikey

Klucz Yubikey jest jednym z najprostszych sposobów ochrony danych w chmurze oraz plików przekazywanych za pośrednictwem wiadomości, np. poczty elektronicznej. Klucz Yubikey służy do autoryzacji logowania, czyli potwierdzania tożsamości osoby logującej się na konto. Dzięki temu pozwala znacznie lepiej chronić wszystkie przechowywane na danych kontach treści, niezależnie od tego, jaki jest rozmiar czy format plików. Dodatkową korzyścią jest dbanie o bezpieczeństwo wszystkich Twoich konwersacji w internecie.

Technologia, jaką wykorzystuje klucz Yubikey, nie wymaga potwierdzania logowania np. kodem z SMS-a czy podpiętej aplikacji. Aby móc dostać się na swoje konto, wystarczy wprowadzić klucz do portu USB Twojego urządzenia – zostanie rozpoznany jako klawiatura. Oznacza to, że nie jest w ogóle konieczna instalacja żadnego dodatkowego programu, aplikacji ani sterowników. Autoryzacja w tej formie gwarantuje, że dopóki jesteś w posiadaniu swojego klucza, nikt niepożądany nie uzyska dostępu do Twojego konta i przechowywanych na nim treści, niezależnie od tego, jakie działania i czynności podejmie w tym celu.

Klucz Yubikey to jedna z najskuteczniejszych opcji ochrony użytkowników przed włamaniami na ich konta. Według informacji zapewnionych przez producenta, całkowita liczba włamań na chronione kluczem Yubikey konta klientów wynosi zero, co oznacza jego niezwykle wysoką skuteczność. Klucza możesz z powodzeniem używać do ochrony swoich plików w chmurze, a także swojej poczty elektronicznej – wielu dostawców usług chmury, np. Google, umożliwia podpięcie kluczy autoryzacyjnych do konta użytkownika. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje poufne informacje i pliki przechowywane na Twoich kontach są objęte niezawodną ochroną w każdym przypadku.

DigitalShadow

DigitalShadow SearchLight jest narzędziem, które pozwala chronić Twoją firmę przed katastrofalnymi skutkami, jakie może przynieść podszywanie się pod Ciebie w internecie. DigitalShadow to zaawansowane rozwiązanie chroniące Cię przed utratą danych, w tym również danych uwierzytelniających Twoich pracowników, które mogłyby zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do planowania kolejnych włamań lub uwiarygodnienia oszustwa.

Jedną z funkcji DigitalShadow zasługujących na szczególną uwagę jest możliwość ochrony w czasie rzeczywistym danych wrażliwych, w tym danych osobowych Twoich klientów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoi klienci nie będą narażeni na niekontrolowany wyciek ich danych, który mógłby mieć katastrofalne skutki nie tylko dla Twojej firmy, ale i dla nich samych. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla instytucji sektora publicznego, ale i np. banków komercyjnych czy dostawców oprogramowania – wszystkie informacje, które mogłyby posłużyć do uwiarygodnienia oszustwa w internecie, są objęte ochroną.

Dzięki DigitalShadow możesz na bieżąco kontrolować wszelkie próby podszywania się pod Twoją markę, np. próby podszywania pod domeny, tworzenie fałszywych stron internetowych czy profili w mediach społecznościowych. Dodatkowym plusem korzystania z DigitalShadow jest możliwość wykrywania miejsc w Twojej infrastrukturze, które są zabezpieczone słabiej niż pozostałe, a przez to bardziej podatne na próby cyberataku. Nie jest konieczna instalacja żadnego dodatkowego programu – wszystkie funkcje DigitalShadow są wobec siebie komplementarne.

Podsumowanie

Wiedza na temat ochrony danych przechowywanych w Twojej firmie oraz odpowiednie oprogramowanie mogą znacząco podwyższyć poziom bezpieczeństwa plików. Dzięki Cyber360 tekst, grafiki, obrazy, wideo i inne przechowywane przez Ciebie pliki mogą być objęte nowoczesną, dostosowaną do wymogów współczesnego świata ochroną. Narzędzia Cyber360 to doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych, ale wymagających przedsiębiorców. Dzięki wysokiej jakości produktom i usługom możemy zapewnić Ci wysoki poziom bezpieczeństwa oraz pozwolić Ci w pełni skoncentrować się na Twojej pracy.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami za pośrednictwem naszej strony – będziemy mogli opowiedzieć Ci wszystko osobiście! Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami na temat naszych produktów dla firm.

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Uphagena 27,
80-237 Gdańsk
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo