Logo
Logo
Logo

15 grudnia 2022

Cyberbezpieczeństwo w ochronie sieci OT

Firmy produkcyjne powinny chronić nie tylko IT, ale również OT

Firmy produkcyjne powinny chronić nie tylko technologia informacyjna, ale również technologia operacyjna

W przemyśle 4.0 postępująca cyfryzacja i automatyzacja pracy otwiera przed nami zarówno mnóstwo nowych możliwości, jak i nowych zagrożeń. Obok świadomości bezpieczeństwa IT, ogromnie ważna jest także świadomość bezpieczeństwa OT, czyli technologii operacyjnej, kluczowej dla funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu.

Czym jest OT, na jakie zagrożenia jest narażona i jak się przed nimi chronić?

co-to-jest-xdr-dlaczego-jest-wazny-cyber360

 

Technologia operacyjna i informacyjna – różnice

OT i IT to dwie powszechnie używane technologie, które w wielu firmach z powodzeniem funkcjonują obok siebie. Każda z nich ma jednak inne przeznaczenie, i – przede wszystkim – inny zakres działania.

OT, będące „bohaterem” tego tekstu, jest wykorzystywana do operowania urządzeniami, głównie w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Służy ona w dużym stopniu do automatyzacji obsługi maszyn, np. dbania o ciągłość ich pracy oraz alarmowania o wszelkich błędach czy nieprawidłowościach. OT ma więc kluczowe znaczenie dla zachowania płynności procesów produkcji w wielu sektorach gospodarki, np. energetyki czy transportu.

OT, oprócz produkcji, znajduje także zastosowanie w obsłudze innych (niekoniecznie przemysłowych) urządzeń. To właśnie OT może kontrolować np. systemy monitoringowe, maszyny kolejowe, a nawet nowoczesne inteligentne domy! OT coraz częściej przenika więc także do naszego codziennego życia, np. pod postacią zdalnie sterowanego oświetlenia.

Współpraca IT i OT

We współczesnym przedsiębiorstwie cyfryzacja obsługi maszyn nikogo już nie dziwi. Wiele rodzajów urządzeń wymaga natomiast połączenia także z systemami informatycznymi np. celem pomiaru wydajności, sterowania zdalnego czy lepszej kontroli jego działania. Cyfryzacja jest ogromnym ułatwieniem dla wielu przedsiębiorców, gdyż znacznie ułatwia wykonywanie procesów i działań, które wcześniej musiały być wykonywane manualnie.

IT może wspierać OT na wielu różnych płaszczyznach. Specjaliści IT nie mogą lekceważyć podatności systemów OT na cyberataki, gdyż to właśnie one mogą stać się dla cyberprzestępców furtką, przez którą zinfiltrują także pozostałe sieci firmy.

Zagrożenia bezpieczeństwa a OT

OT i sieci kontrolowanych przez nią urządzeń, z uwagi na swoją istotność, mogą znaleźć się na celowniku cyberprzestępców. Raport Fortinet 2022 State of Operational Technology and Cybersecurity Report nie pozostawia żadnych złudzeń: aż 93% badanych doświadczyło przynajmniej jednego naruszenia bezpieczeństwa OT w ciągu minionego roku, a 78% – więcej niż trzech naruszeń. Liczby te pokazują niezwykle niepokojącą skalę ataków na OT, dlatego też, aby móc skutecznie chronić swoją firmę, należy zadbać o swoją świadomość zagrożenia i regularnie rozszerzać wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa.

Konsekwencje naruszeń bezpieczeństwa

Każdy atak na maszyny i inne urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji niesie ze sobą ryzyko przestojów w łańcuchu dostaw. Wystarczy, że wstrzymana zostanie praca zaledwie jednego z jego ogniw, by skutecznie unieruchomić całą połączoną sieć, np. dostawców, zaopatrzeniowców i sprzedawców.

Każdy zastój niesie ze sobą ogromne straty finansowe – tym większe, im dłużej trwa doprowadzanie OT do stanu sprzed naruszenia bezpieczeństwa. Raport Fortinet wskazuje, że aż 50% badanych zajęło to kilka godzin, a 31% kilka dni. Jedynie 10% mogło pochwalić się szybszym rozwiązaniem problemu, a 8% borykało się z nim tygodniami.

Cyberatak, oprócz wstrzymania łańcucha dostaw, może także skutkować utratą wrażliwych danych i informacji, np. tajemnic handlowych czy danych osobowych klientów. Choć współpraca IT i OT wiąże się z mnóstwem korzyści, niesie ze sobą także ryzyko, którego warto być świadomym, aby móc uniknąć groźnych konsekwencji.

Fizyczne zagrożenia

Należy również zaznaczyć, że jeśli na skutek ataku zmieniona lub zablokowana zostanie praca konkretnych urządzeń, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób, które przebywają na terenie zakładu. Raport Fortinet wskazuje, że w skali globalnej ryzyko to dotyczyło aż 42% naruszeń bezpieczeństwa. Maszyny przemysłowe mogą stanowić realne, fizyczne zagrożenie, jeśli OT zostanie zaatakowane, dlatego też ochrona tej technologii jest kluczowa także z punktu widzenia zdrowia i życia pracowników.

Najczęstsze ataki

Dwa najczęstsze rodzaje ataków na świecie to, zgodnie z raportem Fortinet, phishing (41%) oraz atak za pomocą złośliwego oprogramowania (44%). Dużym problemem dla badanych było także ransomware – 67% podało, że stanowi dla nich większe lub znacząco większe zmartwienie, niż inne rodzaje zagrożeń.

Atak phishingowy polega na wyłudzeniu wrażliwych danych za pomocą podstępu, np. sfałszowanej wiadomości. Cyberprzestępcy, podszywając się pod inne podmioty, wzbudzają zaufanie ofiar, by te same podały im poufne informacje, takie jak swoje dane logowania, kody dostępu, numery kart itd.

Atak typu ransomware polega na wymuszeniu okupu (ang. ransom) od ofiary – środkiem do tego celu jest malware, czyli złośliwe oprogramowanie. Jeśli cyberprzestępcom uda się złamać Twoje zabezpieczenia (lub nie posiadasz żadnych zabezpieczeń) sieci OT, będą oni mogli utrudnić lub całkowicie zablokować działanie Twoich urządzeń. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem strat finansowych, wizerunkowych i narażeniem zdrowia i życia pracowników na szwank, przez co ofiary mogą być dużo bardziej skłonne do zapłaty okupu i mniej chętne do szukania innych rozwiązań.

Narzędzia i usługi w zakresie bezpieczeństwa OT Cyber360

Budowanie silnej infrastruktury zabezpieczeń, biorącej pod uwagę zarówno IT, jak i OT, może wydawać się trudnym zadaniem. W tej sytuacji dobrym pomysłem są rozwiązania z zakresu outsourcingu usług cyberbezpieczeństwa. Dlaczego?

Oszczędność

Outsourcing usług bezpieczeństwa pozwala na optymalizację kosztów związanych z tą usługą. Korzystanie ze wsparcia zewnętrznego dostawcy sprawia, że nie musisz tworzyć własnego działu lub zespołu ds cyberbezpieczeństwa oraz pokrywać wydatków związanych z jego pracą. Ponadto, outsourcing Cyber360 gwarantuje, że będziesz pod stałą opieką profesjonalistów.

Profesjonalne doradztwo Security Operations Center

W ramach usług zewnętrznych, takich jak MDR CyberDefender, możesz liczyć na wsparcie ekspertów bezpieczeństwa w trybie 24/7. Nasz SOC Team pracuje nieprzerwanie, dzięki czemu oferuje Ci profesjonalną pomoc o każdej porze dnia i nocy. Jeśli Twoje urządzenia staną się celem cyberprzestępców, z pomocą SOC Team będziesz mógł wzmocnić swoje zabezpieczenia oraz zminimalizować konsekwencje ataku.

Analiza podatności

Analiza podatności na zagrożenia jest kluczowym elementem zarządzania bezpieczeństwem zarówno w IT, jak i OT. Specjaliści Cyber360 mają wiedzę i zasoby, które pozwolą im profesjonalnie ocenić Twoją infrastrukturę bezpieczeństwa, wskazać jej mocne i słabe punkty, oraz doradzić Ci, jak ją wzmocnić.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na kompleksowym podejściu do ochrony Twoich urządzeń, oprócz IT powinieneś postawić również na ochronę OT.

Już teraz możesz zapisać się na 14-dniowy okres próbny i przekonać się, jak CyberDefender może wesprzeć Twoją firmę! Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas!

 

 

Kontakt

+48 733 600 411

Siedziba spółki
ul. Władysława IV 43,
81-308 Gdynia
office@cyber360.pl

Oddział Wrocław
ul. Księcia Witolda 43,
50-202 Wrocław
office@cyber360.pl

Logo